מבוכה לקואליציה: חוק הגיוס נפל בקריאה ראשונה, ח"כית ממרצ התנגדה

מבוכה לקואליציה: חוק הגיוס נפל בקריאה ראשונה

ח"כ רינאוי זועבי הצביעה נגד: "בגלל התנהגות הממשלה בנגב וחוק האזרחות" • שר הביטחון גנץ: "פועלים להרחבת מסלולי השירות כדי שמי שנכנס חרדי ישמור על זהותו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצבעות התקציב, מליאת הכנסת, 03.11.21
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מבוכה לקואליציה: חוק הגיוס נפל בקריאה ראשונה הערב (שני) במליאת הכנסת, לאחר שחברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי ממרצ הצביעה נגדו. חברת הכנסת רינאוי זועבי אמרה לכאן חדשות: "הצבעתי נגד חוק הגיוס בתגובה להתנהגות הממשלה בנגב ובתגובה לחוק האזרחות. נחצו כאן קווים אדומים". בכיר בקואליציה על זועבי: יש בקואליציה אנשים ששכחו מה זה להיות בקואליציה וכנראה מעדיפים לצעוק מבחוץ, נשקול סנקציות. 

54 חברי כנסת התמכו בחוק ו-54 התנגדו ולכן הוא נפל. מדובר בהפסד המשמעותי ביותר לקואליציה עד היום. גם חבר הכנסת מאזן גנאים מרע"ם לא נכנס להצביע על החוק, אבל הקואליציה ידעה על כך מראש. ההצבעה של חברתה כנסת ממרצ לעומת זאת הגיעה בהפתעה. יו"ר מרצ ניצן הורוביץ נזף בזועבי על התנגדותה, והיא תוזמן לבירור. 

שר הביטחון בני גנץ אמר בפתח הדיון על החוק: "בצה"ל פועלים להרחבת מסלולי השירות כדי שמי שנכנס חרדי ישמור על זהותו. אני רואה את חברי החרדים כשותפים לתהליך וביחד נשמור גם על עולם התורה". חבר הכנסת מאיר פורוש אמר בדיון כי "מדינה יהודית ששוקלת לחוקק חוק שכזה, עדיף מבחינתנו שלא תקום. לא יצליחו לנתק את הלומדים מספסל הלימודים".

שר הביטחון גנץ הסביר ופירט: "יש הבנה שלא כל תלמידי הישיבות ישרתו בצה"ל, החוק ירחיב את מספר המשרתים בצבא ובשירות האזרחי. התחלנו גם להוריד את גיל הפטור לשנתיים הקרובות ל-21 כדי לאפשר שילוב בשוק התעסוקה". בנוסף הוא אמר: "אנחנו מקדמים מתווה שירות חדש לעם ישראל מעבר להצעת החוק הזו. במסגרת המתווה המתגבש צה"ל יקבל קדימות באיתור מתגייסים, ומי שמשרת בשירות קרבי יותר יתוגמל בהתאם. אך לצד זאת יקומו גם מסלולי שירות אחרים". 

בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת פורסם כי בכירים בקואליציה נוטים להצביע על החוק בכל מחיר, גם במקרה שבו לא תובטח תמיכת רע"ם. זאת, עקב דרישת בג"ץ שהחוק יעלה להצבעה השבוע בקריאה ראשונה. לכן, גם אם יפול הממשלה תוכל להגיד לבג"ץ שעשתה את שלה. 

אתמול נפגשה יו"ר הקואליציה, חברת הכנסת עידית סילמן, עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס, ואמרה לו שההתנהגות של סיעתו בשבוע שעבר אינה מקובלת על הקואליציה, ושההחלטה שלהם שלא להתייצב להצבעות לא יכולה לחזור על עצמה בעתיד. לאחר מכן הודיעה לו ולחבר הכנסת וליד טאהא שחוק הגיוס יעלה להצבעה ושבקואליציה מצפים לתמיכת המפלגה. 

חבר הכנסת אחמד טיבי מתח ביקורת על האפשרות שרע"ם תצביע בעד החוק בהתאם למשמעת הקואליציונית, ואמר בדיון: "לא תיארתי לעצמי שנגיע ליום שבו חברי כנסת ערבים יצביעו בעד חוק שמגדיל את מכסת החיילים בצבא שהוא צבא כיבוש".

באוגוסט הממשלה אישרה את הורדת גיל הפטור מגיוס לחרדים ל-21, אך לשנתיים בלבד. על פי המתווה המתוכנן, צעיר חרדי בן 21 יוכל להצטרף למערך החירום וההצלה הלאומי ולקבל הכשרה תעסוקתית. מטרת השינוי היא לאפשר לחרדים להשתלב בשוק התעסוקה ולרכוש מקצוע, וכן להגדיל את מספר המתגייסים החרדים. אחרי שנתיים, גיל הפטור יעלה ל-22, ואחרי שנה נוספת - יעלה ל-23.

לפיד והורוביץ: הממשלה תחזיק מעמד גם אם נתניהו יחתום על הסדר

יו"ר מרצ ושר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס היום בפתח ישיבת סיעתו למגעים להסדר טיעון עם ראש הממשלה לשעבר ואמר: "נתניהו השתמש בתפקידו בצורה מושחתת כדי להרוס את יסודות הדמוקרטיה". לדבריו, "אדם כזה לא זכאי לעסקאות והקלות. זה האינטרס הציבורי. הוא טען שלא היה כלום, ומסתבר שהיה הרבה. עכשיו הוא רוצה עסקה. איזה מסר זה מעביר לנבחרי ציבור? המילים עסקה ונתניהו לא הולכות באותו משפט. כל מי שניסה לעשות איתו עסקאות נפל. יום אחרי העסקה הוא ישתמש בה להכפיש את המערכת, לטעון שהכל תפור ולצאת לקמפיין להסרת הקלון".

הורוביץ המשיך ואמר: "אני שומע את הספקולציות כאילו העסקה תערער את יציבות הממשלה, אז אני מציע לא למהר לכל מיני תרחישים. הממשלה הזאת עובדת היטב, בשיתוף פעולה יותר גדול מכל הממשלות בשנים האחרונות. גם אם תהיה עסקת טיעון לנתניהו, הממשלה הזאת תמשיך". באשר לנטיעות בנגב השיב הורוביץ לשאלת כאן חדשות: "הנטיעות בנגב לא היו צריכות לקרות, הן נטיעות פוליטיות ולא סביבתיות".

ראש הממשלה נפתלי בנט נאם במליאה בדיון החגיגי לרגל יום הולדתה ה-73 של הכנסת ואמר: "הכנסת ידעה מחלוקות מאוד קשות. מחלוקת השילומים בין בגין לבן גוריון, מחלוקת בתקופת אוסלו - אלו היו מחלוקות על מהות. בתקופה האחרונה יש מחלוקות לא לשם שמיים, מחלוקות על כלום. שנאה ועמדות אוטומטיות. האם ראוי לשבת עם רע"ם? כשמישהו אומר שכן בגלל הסכמי אברהם אז ראוי לשבת - ואז משנה את דעתו. זו הפצת קיטוב שבסוף גם מביאה לשיתוק".

יו"ר יש עתיד ושר החוץ יאיר לפיד אמר היום, כמו להורוביץ, שהממשלה תחזיק מעמד גם אם נתניהו יחתום על הסדר. בפתח ישיבת הסיעה הוסיף לפיד כי "מה שמחזיק את הממשלה זה הדברים הטובים שהיא עושה ולא מישהו מבחוץ". לפיד הוסיף: "עצם השאלה אם אני סומך על בנט ושקד יוצאת מתוך הנחה שכולם שקרנים ורמאים. אני חי בעולם עם אנשים שאני מאמין להם".

שר הרווחה והממונה על הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, מאיר כהן, התייחס הבוקר לפרעות בנגב. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמר כי "בסופו של דבר רע"ם, שבירכתי עם הצטרפותה, מבינה שהיא חלק מהקואליציה ואי אפשר כל פעם לטפס על עץ גבוה שאחרי זה קשה לרדת ממנו. חלק מההנהגה הבדואית הסיתה מאוד את האנשים. אף אחד לא צריך להגיד לנו איפה לנטוע, אבל צריך לעשות את זה בחוכמה".

האזינו לריאיון המלא עם השר כהן בכאן רשת ב 

השר כהן הוסיף כי הספקולציות על פירוק הממשלה מוקדמות מאוד. כהן נשאל על האפשרות שיתחלף מנהיג הליכוד ומפלגות הימין בקואליציה יביאו לפירוק הממשלה. הוא השיב כי משיחותיו עם כל השותפים בקואליציה הוא מבין שכולם אחראים מאוד ולא יגררו את ישראל לפירוק ממשלה שעובדת מצוין.

בהכנת הידיעה השתתפו סולימאן מסוודה, מיכאל שמש ויערה שפירא

הפופולריים