מחשש שרע"ם תחרים הצבעות בשל נטיעות קק"ל בנגב - הכנסת תעלה רק חוקים בהסכמה

בשל חשש לחרם של רע"ם יעלו היום חוקים מוסכמים

השר הורוביץ הצביע נגד ההרכב החדש למועצת הרשות השנייה - והתעמת עם השר הנדל • במרצ הביעו אי שביעות רצון באוזני הנדל ממיזמי הסיבים והנחת תשתיות האינטרנט באופן מוגבר ביו"ש. יו"ר הקואליציה סילמן לכאן רשת ב: "מרוצה מהעשייה שלו" • השרה זנדברג: נתנגד לחוק האזרחות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניצן הורוביץ ויועז הנדל
צילום: צילום: אריה לייב אברהמס ואבשלום ששוני, פלאש 90

בקואליציה טרם קיבלו הודעה רשמית מרע"ם על כך שהם מחרימים את ההצבעות בכנסת בגלל חידוש נטיעות קק"ל בנגב, אבל הבינו זאת באופן עקיף. זו הייתה אחת הסיבות להחלטת הקואליציה להגיע להסכמות עם האופוזיציה על העלאת חוקים בהסכמה בלבד היום (שני). כך למשל, לא יעלה חוק הגיוס להצבעה. סיבה נוספת היא תחלואת הקורונה הגבוהה. עם זאת, בפני הקואליציה ניצבת בעיה בדמות שורת ההצבעות על חוקים בקריאה טרומית שביום רביעי. עד אז ינסו לקיים בקואליציה שיחות עם אנשי רע"ם, כדי לפתור את סוגיית ההתנגדות בשל הנטיעות.

לצד העימות סביב חוק האזרחות בקואליציה בין ימינה למרצ, התנהל עימות נוסף, הפעם בין מרצ לתקווה חדשה, והוא עסק במינוי הרכב חדש למועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם הבוקר כי יו"ר מרצ, שר הבריאות ניצן הורוביץ, יצא אתמול בממשלה בהאשמות חריפות כלפי המועצה החדשה וכלפי שר התקשורת יועז הנדל וטען שהמועצה מוטה פוליטית.

"הרשות השנייה היא חד צדדית בדעותיה הפוליטיות. היא ימנית מדי", אמר שר הבריאות. השר הנדל ענה לו: "לי אין מושג מה הדעות הפוליטיות של אף אחד מהחברים שם. איך אתה יודע את זה? אנחנו לא מתכוונים להחזיר את הפנקס האדום". הורוביץ הוסיף - "אז לי יש מושג ממה שבדקתי. והרשות הזו אינה מאוזנת ולכן אני מוכרח להסתייג ממנה".

בסיום הדיון הצביע הורוביץ נגד מינוי המועצה החדשה ושאר שרי מרצ לא השתתפו בהצבעה. ברקע הדברים הללו, הביעו במרצ את חוסר שביעות רצונם באוזני השר הנדל גם מכך שהוא חונך מיזמי סיבים והנחת תשתיות אינטרנט באופן מוגבר באזורים רבים ביהודה ושומרון - כולל במקומות רבים שאינם נמצאים בתוך גושי ההתיישבות.

יו"ר הקואליציה עידית סילמן התייחסה לעימותים. בריאיון לאריה גולן בתוכנית אמרה כי היא סומכת על השר הנדל בכל הקשור למינוי חברי מועצת הרשות השנייה וכי היא בטוחה שהשיקולים מקצועיים. בנושא פריסת הסיבים ביהודה ושומרון אמרה סילמן כי היא מאוד מרוצה מהעשייה של השר הנדל. "הוא מחבר את הציונות וההתיישבות לסיבים אופטיים כמו שצריך להיות".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג דיברה בתוכנית על חוק האזרחות והבהירה: "מרצ מתנגדת ותתנגד לחוק הזה. הסכמנו לתמוך בו תמורת קיום מתווה שלא קויים. לא מדובר במשבר קואליציוני כיוון שהמציאות הזאת ידועה עוד מהפעם הקודמת שהצבענו. במובן הזה מרצ התנהגה כשותפה אמינה וברורה".

אחרי דיון סוער, אישרה אתמול ועדת השרים לענייני חקיקה את חוק האזרחות, למרות התנגדותה של השרה תמר זנדברג ממרצ. בין השרים גדעון סער וזנדברג התפתח דיון שעלה לטונים צורמים, כשגם שרים נוספים התערבו בוויכוח.

בתוך כך, גם השבוע חוק הגיוס לא יעלה להצבעה. עידית סילמן ויריב לוין מהאופוזיציה סיכמו על סדר יום מצומצם במיוחד למליאת הכנסת, שיכלול רק שני חוקים שאינם במחלוקת בקריאה שנייה ושלישית. זאת עקב תחלואת הקורונה שהתפשטה בקרב חברי הכנסת והשרים. במקביל, גורמים בקואליציה מודים שהקשיים מול רע"ם בנושא חוק הגיוס תרמו גם הם להחלטה שלא להתעקש להביא אותו השבוע להצבעה.

הפופולריים