בטונים צורמים: ועדת השרים אישרה את חוק האזרחות

בטונים צורמים: השרים אישרו את חוק האזרחות
סער לזנדברג: "חושבת שלכל מיעוט בממשלה יש וטו"; השרה התנגדה בהצבעה • "רואים בנו בוגדים": הפגישה הטעונה בין מזכיר הממשלה למרצ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גדעון סער, תמר זנדברג
צילום: צילום: יונתן זינדל ואריה לייב אברמס, פלאש 90

אחרי דיון סוער: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את חוק האזרחות, למרות התנגדותה של השרה תמר זנדברג ממרצ. בין השרים גדעון סער וזנדברג התפתח דיון שעלה לטונים צורמים, כשגם שרים נוספים מתערבים בוויכוח.

סער: אני חושב שמי שמתנגד יכול להתנגד בדרכים אחרות, הניסיון למתוח את הגבולות לדעתי הוא שגוי.

זנדברג: יש פה הסכם שלא קויים.

סער: אני מבקש ממך לתת לי לקיים את הדיון.

בהמשך הדיון סער טען: אתם מותחים פה את הקו.

זנדברג: איזה קו?

סער: אתם חושבים שיש פה אופציה להטלת וטו מצד כל מיעוט בממשלה.

זנדברג: אני לא רואה פה בעיה – לא ביטחונית ולא דמוגרפית. החוק הזה הוא אחד הראשונים שהממשלה נתקלה בהם, שהוא נמצא במחלוקת בקואליציה. הוא הובא במתווה מוסכם שגרם למרצ, שעתרה נגד החוק הזה כל השנים ומתנגדת לו אידיאולוגית, להצביע בעד החוק בניגוד לעמדה שלנו, בגלל מתווה מוסכם שלא קויים. הסכמות צריך לקיים, בוודאי בקואליציה כל כך מגוונת שמתבססת על הסכמות. אני מודיעה שלא רק שאני מתנגדת - אלא שמרצ תתנגד לחוק הזה בכנסת".

אלקין: הייתי מציע שאף שר בממשלה שלא יודיע בפורום ממשלתי שח"כים יצביעו נגד.

זנדברג: לדעתי אתה הראשון שעומד מאחורי האמירה שהסכמים צריך לקיים.

נחמן שי: נימנע בשלב הזה ונשמור את ההצבעה בהמשך בתקווה שיוכנסו אותם תיקונים שדיברנו עליהם בעבר.

שקד: אנחנו מביאים רק מה שהיה. כשהקמנו את הממשלה סיכמנו שמשאירים את הססטוס קוו. אני לא מביאה שום דבר מהרצונות שלי שאני יודעת שלא אוכל להעביר. מכיוון שהחוק לא עבר, המציאות השתנתה לחלוטין.

זנדברג: הסיכום היה תקף בזמנו גם אם החוק לא עובר.

סער: הניסיון למתוח את הגבולות הוא שגוי.

זנדברג: על מה אתה מדבר? הניסיון לא לקיים הסכמים הוא עוד יותר חמור. יש פה בהחלט הסכם שלא קויים.

חוק האזרחות הוא חוק זמני שאימצה הכנסת בשנת 2003 והתחדש בכל שנה. הוא נועד למנוע מפלסטינים לקבל מעמד חוקי בישראל ולקיים בארץ תא משפחתי. לטענת המדינה, מטרת החוק היא למנוע ממי שקיבל מעמד בישראל לנצל זאת ולסייע במעשי טרור.

בחודש יולי החוק נפל במליאת הכנסת, בתום דיון סוער של שש שעות. שרת הפנים איילת שקד פעלה בחודשים האחרונים להביא את חוק להצבעה שוב, כשהיא מנהלת מגעים מול רע"ם ומרצ בנושא. במרצ הביעו את התנגדותם למהלך לאורך הדרך ואף איימו במשבר אם החוק יעלה. 

"רואים בנו בוגדים": פגישת מזכיר הממשלה ומרצ

פגישה טעונה התרחשה בימים האחרונים בין מזכיר הממשלה שלום שלמה לבין סיעת מרצ על רקע טענות הסיעה ביחס להתנהלות הקואליציה, כך פורסם היום בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. לפני כמה ימים נפגשו חברי הכנסת עם שלום שלמה ואמרו לו שהסיעה מרגישה כמו נטע זר בתוך ממשלת ימין, ושהם אינם מסכימים להשארת הישיבה בחומש ולא לאכלוס היישוב אביתר.

עוד קבלו בסיעה באוזני מזכיר הממשלה על התנהלות השרה שקד בנושא חוק האזרחות, והבהירו שאם החוק יעלה להצבעה הם יצביעו נגדו. מזכיר הממשלה השיב להם: "המצביעים שלכם מאוד מרוצים מזה שנכנסתם לממשלה ושהוצאתם את נתניהו מלשכת ראש הממשלה, בעוד שהמצביעים שלנו (של ימינה) רואים אותנו כבוגדים שהצטרפו לממשלת שמאל. בסיום הפגישה לא הושגו הבנות וחברי הכנסת במרצ יצאו מאוכזבים ממנה".

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי בישיבת הסיעה שקיימה מרצ הוחלט להציב קו אדום לקואליציה ביחס להתנהלותה בנושא הבנייה ביהודה ושומרון.

מחלוקת בימינה בין הח"כים לרה"מ

מחלוקת בתוך ימינה בין חברי הכנסת לבין ראש הממשלה נפתלי בנט סביב השאלה האם ואיך צריך לקדם מהלכים ימניים בכנסת. בישיבת הסיעה האחרונה שקיימה ימינה אמרו חברי הכנסת ניר אורבך ויום טוב כלפון שקשה להם עם הסיטואציה, שבה הם נדרשים בכל שבוע להצביע נגד הצעות חוק ימניות שמגיעות מכיוון האופוזיציה. לדבריהם, הגיע הזמן שגם ימינה תקדם מהלך ימני שיהיה רשום על שמה בכנסת כדי לחזק את הדימוי הימני שלה. השניים דיברו בעיקר על מהלכים שקשורים להסדרת ההתיישבות הצעירה והחיבור של היישובים לחשמל.

בסיום הדברים אמרה השרה איילת שקד שהשניים צודקים ושאכן נכון לקדם מהלך שכזה מבחינת ימינה. אלא שראש הממשלה בנט טען שהממשלה מקדמת מהלכים ימניים במעשים ולא בדיבורים, והגדיר את הצעות החוק שהזכירו השניים כלא יותר מ"טרלול". בנט ביקש שהסיעה לא תחדד ולא תבליט מהלכים ימניים שהיא מקדמת ולא תייצר עימותים בתוך הקואליציה.

הפופולריים