"שיפסיקו לנהוג בגזענות": העימות על הגיור נמשך

"שיפסיקו לנהוג בגזענות": העימות על הגיור נמשך

ח"כ מלינובסקי להכול פוליטי: "לא מעניין את החרדים גיור, הם רוצים להכתיב לנו את החיים". ח"כ אשר הגיב: "מדברת על רבנים בצורה הכי קרובה לאנטישמיות" • השר הנדל: חסינות עדר תפגע בחלשים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יוליה מלינובסקי, יעקב אשר
צילום: -

אחרי העימות החריף במליאה על חוק הגיור: חברי הכנסת יוליה מלינובקסי ויעקב אשר הגיעו היום (שבת) לאולפן "הכול פוליטי" כדי להגיב. וגם - יערה שפירא וסולימאן מסוודה ניסו לבדוק: עד כמה שר התקשורת יועז הנדל מעודכן בכל הנחיות הקורונה?

חברת הכנסת מלינובסקי התייחסה לעימות עם החרדים על חוק הגיור, וטענה: "לא מעניין אותם כשרות או גיור, זה עניין של כוח, להכתיב לנו את אורח החיים. כשהם יפסיקו להתנהג בגזענות ובבורות - ואז אדבר אחרת". עוד היא הוסיפה כי "היינו מוכנים לכל פשרה אפשרית בנושא הגיור, ובכל פעם החרדים היו נסוגים בדקה ה-90. אני לא מוכנה שישראל תישאר בגלות ובגטו של בורות. היהדות שייכת לכולנו". 

חברת הכנסת מישראל ביתנו נשאלה מדוע מפלגתה לא מקיימת פריימריז והשיבה שמדובר ב"עבודה בעיניים". היא הסבירה בריאיון: "זה מזמן כבר לא נקי או דמוקרטי, הכול עניין של שליטה, כוח, הרבה מאוד כספים ואינטרסים. אחר כך אותם חברי כנסת נתונים ללחץ של הקבוצות שבחרו אותם". 

גם חבר הכנסת יעקב אשר התייחס לעימות על נושא גיור. "הסיבה שאנחנו נמצאים בשכונה הכי קשה במזרח התיכון זה רק בגלל שאנחנו מדינה יהודית. מנסים להפוך את ישראל למועדון חברים שכל אחד יכול להיכנס. המושג יהדות לא נקבע היום, זה מושג הילכתי של פרוצדורה". בנוגע להתבטאויות של חברת הכנסת מלינובסקי הוא טען כי "היא מדברת על רבנים בצורה שהכי קרובה לאנטישמיות שיכול להיות". 

חבר הכנסת מיהדות התורה ביקש שלא להתייחס לפרשת חיים ולדר בשל היכרות אישית ביניהם, אך דיבר על הטיפול בעבירות מין במגזר החרדי. "כשהייתי ראש עיר הייתה לנו מחלקה מיוחדת בנושא בעירייה", הוא ציין. "היה קשר מול הרבנים והמשטרה והוא עובד גם היום. הדברים נמצאים על השולחן".

ביום רביעי הטונים במליאה עלו במהירות. ח"כ מלינובסקי עלתה להציג חקיקה פרטית בנושא הגיור, וספגה מבול של קריאות ביניים ועלבונות מחברי כנסת חרדים. חבר הכנסת מאיר פרוש מיהדות התורה קרא לעברה כמה פעמים "שיכורה" והוצא מהאולם. גם חברת הכנסת מלינובסקי לא חסכה בהתבטאויות ואמרה על חברי הכנסת החרדים שהם "גזענים, שוביניסטים ושונאי נשים", והוסיפה שהם "יישארו בגטו".

השר הנדל: חסינות עדר תפגע בחלשים 

שר התקשורת יועז הנדל אמר להכול פוליטי שיש צורך בתגובה של ישראל על ירי הרקטות לעבר גוש דן. "אני לא חושב שחמאס עשה את זה אלא פלג סורר ועדיין צריך להגיב", הוא טען. "הפער בין הצהרות למעשים צריך להצטמצם משמעותית. אם לא נצליח לייצר הרתעה מספקת מול חמאס בעזה לא תהיה ברירה להגיע להכרעה". 

השר הנדל התייחס גם להתפשטות הקורונה בישראל ואמר כי האופציה של "חסינות עדר" לא יכולה לבוא בחשבון. הוא הסביר: "הגישה הזו שוכחת שיש בסוף קבוצות חלשות יותר. כל חברה שואלת את עצמה אם היא נמדדת לפי החזקים או החלשים. אני דואג לאנשים האלה, אני לא מוכן לזרוק אותם". כשנשאל מדוע הנחיות הקורונה מסובכות כל כך הוא השיב: "אנחנו צריכים להשתפר ולהסביר לציבור, לצאת עם הוראות פשוטות יותר ולנהל דיונים מהירים יותר. ועדיין, קצב ההדבקה משתנה והזנים מגיעים לכאן מהר יותר, וצריך להתמודד עם המציאות". 

הנדל הבהיר שהוא אישית לא היה מזמין את ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לביקור בביתו, כפי שעשה גנץ, אך הבהיר: "הצביעות לגבי הקשר עם הרשות הפלסטינית גדולה. יש לנו אינטרס שהרשות לא תקרוס. בעיני, אבו מאזן מכחיש שואה שמדבר בשפה כפולה, ויש הרבה גורמי ביניים ברשות שניתן לנהל מולם את המשא ומתן הזה". 

 

 

הפופולריים