סאליבן בריאיון לכאן חדשות: "ניתן להגיע לפתרון דיפלומטי עם איראן"

סאליבן: "ניתן להגיע לפתרון דיפלומטי עם איראן"

היועץ לביטחון לאומי אמר שבדלתיים סגורות מדברים בארה"ב על דד-ליין לשיחות מול איראן. הוא הוסיף שהעמדה שלו ושל בכירים נוספים בממשל דומה לזו של בכירים במערכת הצבאית ובמודיעין בישראל, שיצאו ואמרו שעזיבת הסכם הגרעין הייתה "טעות אסטרטגית קטסטרופלית"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט וסאליבן
צילום: צילום: חיים צח/ לע"מ

היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן התראיין אתמול (רביעי) לכאן חדשות ואמר כי בארה"ב "מאמינים שעוד ניתן להגיע לפתרון דיפלומטי מול איראן", ברקע שיחות הגרעין בווינה, שיתחדשו ביום שני הקרוב.

לצד זאת אמר כי בדלתיים סגורות מדברים בארה"ב על טווח זמן של שבועות שאחריהם יהיה ברור אם האיראנים מוכנים לפיתרון שכזה. 

מפצחים את הגרעין האיראני | עוד יום

סאליבן אמר בריאיון שלו ולבכירים נוספים בממשל ביידן "יש עמדה דומה עם רבים מבכירים במערכת הצבאית ובמודיעין שיצאו ואמרו שעזיבת ההסכם הייתה טעות אסטרטגית קטסטרופלית". בכך הוא כיוון לדבריו של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו שמדובר היה באסון, ולדברים של האלוף במילואים ניצן אלון לכאן רשת ב, כי היציאה מההסכם בשנת 2018 על ידי ממשל טראמפ הייתה רעה לישראל מבחינה ביטחונית.

היועץ לביטחון לאומי הוסיף כי היציאה מההסכם אפשרה לאיראן להתקדם בתחום היכולות הגרעיניות שלה. כשנשאל אם שמע זאת גם בפגישותיו בישראל, הוא הוסיף שלא רוצה להיכנס לשיחות בחדרים הסגורים, וכי הם יודעים לומר טוב יותר את עמדתם בנושא.

כמו כן, הוא התייחס לאפשרות של תקיפה ישראלית באיראן, ואמר: "לא אדבר על ישראל, היא מדינה ריבונית, אבל אנחנו ממשיכים להאמין שהדרך הבטוחה למנוע איראן גרעינית היא דיפלומטיה, הרתעה ולחץ". 

וברקע המשך המאמצים של וושינגטון לפתוח קונסוליה עבור הפלסטינים בירושלים, סאליבן ציין: "העליתי את הנושא עם ראש הממשלה, העמדה שלנו בנושא ידועה כבר זמן רב. אני אשאיר את השיחות שלנו מאחרי דלתיים סגורות, אבל אני חושב שאנחנו הבהרנו את עמדנו והבנו את העמדות גם של ראש הממשלה וגם של היו"ר עבאס". ארצות הברית ממשיכה לקדם את המהלך למרות ההתנגדויות הישראליות הבולטות למהלך, כולל טענה שפתיחת הקונסוליה עלולה להביא להפלת הממשלה בישראל. 

אתמול הגיע סאליבן לישראל בראש משלחת בכירים אמריקנית וקיים שורה של פגישות עם הדרג המדיני בישראל. בין היתר נפגש עם ראש הממשלה נפתלי בנט, שר החוץ יאיר לפיד, שר הביטחון בני גנץ ונשיא המדינה יצחק הרצוג. 

בפגישה בין בנט לסאליבן שהתקיימה הבוקר, התייחס ראש הממשלה למתיחות סביב הגרעין האיראני והמשא ומתן לחזרה אמריקנית להסכם הגרעין: "למה שקורה בווינה יש השלכות עמוקות על היציבות במזרח התיכון ועל ביטחונה של ישראל בשנים הקרובות". סאליבן אמר לבנט: "חשוב שנפתח אסטרטגיה ונקודת מבט משותפות ונמצא דרך להתקדם, שמבטיחה באופן יסודי את האינטרסים של שתי המדינות". 

עוד נפגש סאליבן עם שר החוץ לפיד. בהודעה על קיום הפגישה נכתב כי השניים דנו באסטרטגיה למאבק בגרעין האיראני ובדרך בה ארה"ב וישראל משתפות פעולה בנושא. בנוסף, דנו ב"אתגרים וההזדמנויות הגיאו-פוליטיים במזרח התיכון ובאזורים נוספים". 

הפופולריים