ארדואן: לא פוסל התחממות יחסים עם ישראל

ארדואן: לא פוסל התחממות יחסים עם ישראל

לדברי הנשיא הטורקי, ישראל צריכה להיות יותר רגישה לגבי המדיניות כלפי הפלסטינים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רג'פ טייפ ארדואן, נשיא טורקיה
צילום: צילום: אי-פי

ברקע התחממות היחסים בין טורקיה לאיחוד האמירויות ואחרי פרשת בני הזוג אוקנין, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר היום (רביעי) כי הוא לא פוסל התחממות של היחסים עם ישראל. "למה שלא יהיה תהליך כזה עם ישראל?", אמר ארדואן בריאיון לאתר הטורקי "דיילי סבאח". "אנחנו פועלים למען השלום באזור, אנחנו חושבים שזה מתאים לשלום אזורי ומוצאים את זה מועיל".

הנשיא הטורקי הוסיף: "היו לי שיחות עם ישראל בעבר. בשלב זה, ישראל צריכה להיות יותר רגישה לגבי המדיניות הפלסטינית שלה באזור. היא צריכה להיות רגישה לגבי ירושלים ומסגד אל-אקצא. ברגע שנראה שישראל מכבדת את הרגישויות האלה, נעשה כמיטב יכולתנו וננקוט צעדים קדימה. הצד הישראלי כבר יודע למה אנחנו רגישים. אנחנו גם מכירים את הרגישויות של ישראל. לכן, אם שני הצדדים יפעלו תוך התחשבות ברגישויות הללו, נוכל לפתור את זה".

גם אחרי שחרורם של הזוג אוקנין ממעצר באיסטנבול, ארדואן הביע בשיחותיו עם הנשיא הרצוג ועם ראש הממשלה בנט רצון להתקדם ביחסים בין המדינות. הוא אף אמר לשני המנהיגים כי הוא מעוניין להמשיך בדיאלוג בין טורקיה לבין ישראל, שיכלול צעדים נוספים בוני אמון בין המדינות. מדובר בין השאר בשיחות נוספות בין בכירים טורקים לבכירים ישראלים, ואף אפשרות ולקיים פגישה עם גורמים ישראלים בכירים.

גורמים טורקיים אמרו לאחר שיחתם של ארדואן, הרצוג ובנט כי ישנו "פוטנציאל לשיפור יחסים משמעותי בין ישראל לבין טורקיה, כולל אפשרות של החזרת שגרירים".

בחודש שעבר טורקיה ואיחוד האמירויות חתמו על הסכמי שיתוף בנושאי אנרגיה וטכנולוגיה. בביקורו של יורש העצר של אבו דאבי, שייח' מוחמד בן זאיד אל-נהיאן, באנקרה סוכם על השקעה אמירותית על סך 10 מיליארד דולרים בחברות טכנולוגיה טורקיות ועל הקמת קרן מוכוונת טכנולוגיה. לפני כשבוע ארדואן בישר על "עידן חדש" בקשר בין המדינות, והוסיף בתשובה לשאלה על הקשרים עם ישראל ומצרים: "כל סוג של צעד שננקט עם איחוד האמירויות, ננקוט צעדים דומים גם עם האחרים".

הפופולריים