חברי קואליציה ואופוזיציה נגד השר בר לב: מונע הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת הסרסור בסוהרות

ח"כים בקואליציה נגד בר לב: מונע ועדת חקירה

חברות כנסת ממרצ ומיש עתיד הביעו תמיכה בהצעה של ח"כ סופר מהציונות הדתית שצפויה לעלות להצבעה ביום רביעי. מלשכת השר נמסר: "יש למצות את תהליכים לפני קבלת החלטה אם יש צורך בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
سجن غلبواع כלא בית סוהר גלבוע
צילום: فلاش 90

חברי כנסת בקואליציה ובאופוזיציה מאשימים את השר לביטחון הפנים עמר בר לב כי הוא מונע הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת פרשת הסרסור בסוהרות עבור מחבלים בכלא גלבוע. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם הבוקר (שני) כי חברות הכנסת מיכל רוזין ממרצ ומירב בן ארי מיש עתיד הביעו תמיכה בהצעה של חבר הכנסת אופיר סופר מהציונות הדתית שצפויה לעלות להצבעה ביום רביעי. 

מלשכתו של השר בר לב נמסר: "השר בר לב אינו מתנגד להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית. לאור העדות החדשה של מפקד כלא גלבוע, השר לביטחון הפנים פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיעיין מחדש בתיק החקירה. במקביל, משטרת ישראל זימנה את מפקד הכלא לשמיעת עדותו. לדעת השר, יש למצות את התהליכים הללו לפני קבלת החלטה אם יש צורך בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית".

ביום חמישי מתח מפקד מחוז צפון בשב"ס גונדר אריק יעקב ביקורת על פרשת הסרסור בסהרות: "התיק נסגר כי היה נוח שזה נמצא בצד". חיילים וחיילות בשירות סדיר בצה"ל סיפרו בשבוע שעבר לכאן חדשות על תנאי השירות שלהם, שמעלים שאלות לא פשוטות. אחת מהן תיארה את היחס שקיבלה לאחרונה מחבריה, לאחר שהתלוננה על הטרדה מינית בבית הסוהר. "אחרי התלונה כמעט אף אחד מהבנים לא דיבר איתי בבית הסוהר, כולם חשבו שזאת אשמתי", היא אמרה. "נראה לי שאין גבר שלא זרק לי הערה כלשהי בנושא". 

בפרשה שנחשפה בשנת 2018 העידו שלוש סוהרות כי אסירים הטרידו אותן מינית, אחת מהן הייתה חיילת בשירות סדיר. בפרקליטות החליטו אז לסגור את התיק. רק עכשיו נפתחה הפרשה מחדש, בעקבות עדותו של מפקד כלא גלבוע פרדי בן שטרית בפני הוועדה לבדיקת בריחת האסירים מהכלא. בן שטרית טען בעדותו: "אירוע הסרסרות היה נר לרגליי מהיום שנכנסתי לתפקיד, אירוע מכונן. שאלתי את עצמי איך אירוע כזה לא יקרה שוב בכל הקשור לשמירה על אנשיי, ובטח שעל חיילות החובה". 

בצה"ל הודו רק עכשיו כי הבקרה על תנאי השירות של הסוהרים והסוהרות הייתה לא מספקת. חיילת בשירות סדיר בשב"ס אמרה לכאן חדשות: "המפקד עשה לי טובה שהוא מתעניין בי. בשב"ס זה לא כמו בצה"ל, המפקד שלי ספציפית דאג רק לעצמו... רוב השמועות שמספרים על שב"ס נכונות, זה חרא של יחס. יש מש"קית ת"ש שכנראה הייתה כל הזמן בבית הסוהר השני, אני לא ראיתי אותה אף פעם".

הפופולריים