בנט לקראת החזרה לשיחות הגרעין: "אין מספיק קשיחות מול ההפרות האיראניות"

בנט: "אין מספיק קשיחות מול ההפרות האיראניות"
ראש הממשלה ביקר בתרגיל עוצבת געש: "ישראל תגן על עצמה, בכוחות עצמה" • שר הביטחון גנץ: "העולם צריך לפעול נגד איראן"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנט ושר הביטחון גנץ בתרגיל בצפון
צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ ביקרו היום (שני) בתרגיל עוצבת געש של צה"ל. לקראת חידוש שיחות הגרעין בין המעצמות לאיראן אמר בנט: "אנחנו מתמודדים עם איראן ושלוחותיה, בלבנון ובסוריה, ובהחלט מודאגים מהעובדה שאין מספיק קשיחות מול ההפרות האיראניות". עם זאת הוא הוסיף: "לא משנה מה יקרה בין איראן לבין המעצמות, ישראל תגן על עצמה בכוחות עצמה. אנחנו נערכים לתרחישים השונים, קרובים ורחוקים".


שר הביטחון גנץ אמר גם הוא דברים דומים. "אנחנו רואים בימים אלו את המדיניות של איראן גם בתוכה בהקשרי הגרעין, גם בהקשרי ההתעצמות שלה בחוץ וגם את ההשפעה שלה בסוריה ובלבנון". לדבריו, "העולם צריך לפעול נגד איראן, וישראל צריכה להמשיך לעשות את מה שהיא צריכה בכל אחת מהזירות בכלל ובזירה הצפונית בפרט".

בתחילת החודש איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין עם המערב ב-29 בנובמבר. בשיחות ישתתפו נציגי האיחוד האירופי, סין, צרפת, בריטניה, רוסיה ואיראן. הצדדים ידונו בתנאים להצטרפותה מחדש של ארצות הברית להסכם הגרעין.

יומיים אחר כך איראן הודיעה כי ייצרה 25 קילוגרם של אורניום מועשר ברמה של 60%. דובר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז קלמנוונדי, אמר לכלי תקשורת במדינה כי אף מדינה, למעט כאלו שברשותן נשק גרעיני, הצליחה לייצר כמות כזו של חומר. מדובר בזינוק בייצור, שכן לפני כחמישה חודשים הודיעה איראן כי הצליחה לייצר שישה קילוגרמים וחצי של אורניום מועשר ברמה זו.

שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב אמר אתמול לכאן חדשות כי ארצו מתנגדת להפיכת הסכמי אברהם לברית של ישראל ומדינות המפרץ נגד איראן. "אנחנו לא חושבים שיציבות אזורית היא יצירת בריתות נגד מדינה מסוימת, עדיף שיתוף פעולה", אמר ויקטורוב בריאיון ל"חדשות הערב" בכאן 11 לציון 30 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין רוסיה לישראל.

השגריר הרוסי הוסיף כי בארצו לא אוהבים את התגברות התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה. "זאת לא הדרך – וברור שאנחנו לא אוהבים את זה. אסור שסוריה תהפוך לזירה של עימותים בין מדינות אחרות". הוא הוסיף כי מדי פעם מגיעות בקשות ישראליות לבחון דברים כאלה ואחרים בסוריה וכי "רוסיה עושה כמיטב יכולה".

ויקטורוב התייחס לפעילות האיראנית נגד ספינות ישראליות ואמר: "אני לא יודע מי עומד מאחורי זה. ראיתי את התמונות ואת הנזק, אבל אין הוכחה ברורה על שהמל"טים האלה מאיראן. אני לא מגן על אף אחד, אבל אם יש בעיות, צריך לפתור אותן דרך האו"ם, ולהציג הוכחות חד משמעיות".

הפופולריים