עבאס: "אנחנו חוליה חשובה בקואליציה ונמשיך להיות"

עבאס: אנו חוליה חשובה בקואליציה ונמשיך להיות

יו"ר רע"ם בריאיון לכאן רשת ב: "לא נעבר על החוק הישראלי – נקודה" • חוק הגבלת כהונת רה"מ מגיע לוועדת השרים לענייני חקיקה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנסור עבאס منصور عباس
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר רע"ם מנסור עבאס התראיין היום (חמישי) בכאן רשת ב ושלל את הפרסומים על קשר בין מפלגתו ובין חמאס. בריאיון לזאב קם וקרן אוזן בתוכנית כאן הערב הוא אמר: "אני קובע שאין קשר. אנחנו מפלגה שפועלת במסגרת החוק הישראלי. בתקנון של התנועה האסלאמית, ולא רק של רע"ם, כתוב שאנחנו מחויבים לשני כללים - החוק הרשמי האזרחי של מדינת ישראל, והחוק השרעי של דת האסלאם. כשנשאל מה יעשה אם תהיה התנגשות בין החוק הישראלי לחוק השרעי, יו"ר רע"ם השיב: "אנחנו שומרים על החוק ולא נעבור על החוק של מדינת ישראל, נקודה". 

וברקע הביקורת נגד רע"ם בקואליציה, עבאס ציין כי "מסתכלים עלינו כחוליה חלשה, אבל אין ספק שאנחנו חוליה חשובה ונמשיך להיות. המחויבות שלנו לקואליציה נמצאת ומתחזקת". עבאס התייחס ל"עונש" שהוטל על חברו למפלגה מאזן גנאים, שהצביע אתמול עם האופוזיציה, ואמר: "גנאים הצביע נגד הקואליציה כי זה קשור לעיסוק שלו בסכנין - אבל שמרנו על המשמעת הקואליציונית". 

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס בכאן רשת ב

יו"ר רע"ם התייחס גם לפגישתו עם מלך ירדן עבדאללה וסיפר: "בחרתי להתנהל בצורה ממלכתית ולדבר על התהליך הפוליטי בחברה הערבית. להגיד שהפגישה היא חלק מתהליך מדיני? לא היה ולא יהיה". על עליית יהודים להר הבית הוא הוסיף: "כרגע יש סטטוס-קוו שבו המוסלמים מתפללים במסגד אל-אקצא והיהודים בכותל המערבי. אתם רוצים לקחת אותנו לעוד סכסוך של מלחמת דת? חשוב לשמור על ההסכם הזה בשביל קדושת החיים". 

חוק הגבלת כהונת רה"מ מגיע לוועדת השרים לחקיקה

שר המשפטים גדעון סער הודיע הבוקר כי יביא ביום ראשון לאישור ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב סער: "עוד פרק ממצע תקווה חדשה ומההסכמים הקואליציוניים שאנחנו מקיימים״.

לפני כחודש פרסם סער את תזכיר החוק ולפיו חבר כנסת שכיהן בתפקיד ראש הממשלה שמונה שנים, בין ברציפות ובין שלא ברציפות, לא יהיה כשיר עוד לתפקיד. החוק לא צפוי להיות רטרואקטיבי ולא יחול על השנים שבהן כבר כיהן בנימין נתניהו כראש ממשלה. 

עוד הוגדר כי כהונה בתפקיד ראש הממשלה החליפי בממשלת חילופים אינה בגדר כהונה כראש הממשלה. שר המשפטים סער אמר כי המחויבות להגבלת כהונה היא במצע מפלגתו ונכללה בקווי היסוד של הממשלה. "שלטון ממושך מדי מביא עמו ריכוז כוח וסכנת השחתה ולכן נכון לכלול בחוק היסוד את עקרון הגבלת הכהונה", אמר. הגבלת כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות או לשמונה שנים נכללה כסעיף בהסכמים הקואליציוניים וגם שר הביטחון גנץ אמר בחודש שעבר כי הוא תומך בהגבלת הכהונה לשתי קדנציות.

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש ואמוץ שפירא

הפופולריים