דיפלומט סודאני בכיר: רה"מ המודח התכוון לחתום בקרוב על הסכם שלום עם ישראל

דיפלומט סודאני: רה"מ העצור תכנן לחתום על הסכם

הדיפלומט אמר לכאן חדשות שהנורמליזציה תימשך גם אחרי ההפיכה במדינה אף כי היא עלולה להחליש את תמיכת הציבור בהסכם עם ישראל • הערכה בישראל: המהלכים האחרונים ידחו את ההצטרפות הרשמית של סודאן להסכמי אברהם • דובר משרד החוץ האמריקני פרייס: ארה"ב תפסיק את הסיוע לסודאן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאות בסודאן נגד המשטר הצבאי 21.10.21
צילום: צילום: רויטרס

ההפיכה בסודאן: דיפלומט סודאני בכיר אמר היום (שני) לכאן חדשות שראש הממשלה העצור, חמדוכ, רצה לחתום על ההסכם עם ישראל, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. הוא הוסיף שחמדוכ תומך בנרמול היחסים, והיה ערוך ממש בתקופה הזאת לטוס לוושינגטון כדי לחתום על הסכם עם ישראל, מה שכבר לא יקרה. בישראל קיימו כמה התייעצויות בנוגע להפיכה בסודאן. לפי מקורות המעורים בנושא, סביר שהמהלכים האחרונים בסודאן ידחו את ההצטרפות הרשמית של סודאן להסכמי אברהם. 


עוד טען הדיפלומט שהנורמליזציה עם ישראל תימשך גם אחרי ההפיכה במדינה. על פניו, הנרמול המקרטע עם ישראל לא צפוי להיות מושפע דרמטית מההפיכה, שכן אנשי הצבא שתומכים בנרמול, יוזמי ההפיכה – הגנרל אל-בורהאן, וסגנו דקלו – מחזקים את כוחם.

בתוך כך, דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס אמר הערב כי המגעים לנרמול יחסים בין סודאן לישראל יוערכו מחדש נוכח ההפיכה הצבאית במדינה. פרייס הוסיף כי ארצות הברית תעצור את הסיוע הכספי בשווי 700 מיליון דולר שאמורה הייתה להעביר למדינה.

כאמור, הדיפלומט הסודאני הבכיר, שנמנה עם המחנה של ראש הממשלה המודח, עבדאללה חמדוכ, אמר לכאן חדשות שההפיכה עלולה להחליש את תמיכת הציבור בנרמול. הוא הזהיר שלטווח הארוך עצם העובדה שהצבא מזוהה לבדו עם נרמול היחסים עם ישראל ללא כוחות אזרחיים, עלולה לפגוע בתמיכה הציבורית בנרמול. זאת בשל ההתנגדות העזה ברחוב הסודאני להפיכה, שמרחיקה את העברת השלטון לידיים אזרחיות.

עוד הוא טען שהצבא עשה טעות קשה, ועלול להיתקל בהתקוממות מבפנים. הוא ציין שהגורמים הצבאיים זרקו לפח את השותפות עם גורמים אזרחיים ושהם לא מעריכים בצורה נכונה את התגובה של העם, שמאס בהפיכות צבאיות. לזה אפשר להוסיף גם את האיום של ארצות הברית לחתוך את הסיוע הכלכלי למדינה האפריקנית הענייה, שכל כך צריכה אותו.

הבוקר השליט הצבאי הזמני בסודאן, הגנרל אל-בורהאן, הכריז על מצב חירום והודיע על פיזור הממשלה והמועצה הריבונית. בנאום בטלוויזיה טען אל-בורהאן כי הסכסוכים בין הפלגים הפוליטיים בסודאן איימו על המדינה ואילצו את הצבא להתערב. לדבריו, גם ראש הממשלה חמדוכ סבר שנשקפה למדינה סכנה מיידית. אל-בורהאן הודיע כי תוקם ממשלת מומחים לנהל את ענייני המדינה עד שיתקיימו בחירות בעוד כשנתיים.

בתגובה עשרות אלפים יצאו לרחובות להפגין נגד ההפיכה. איגוד הרופאים במדינה דיווח על שלושה הרוגים ו-80 פצועים במחאות. בבית הלבן גינו את ההפיכה ומסרו: "אנחנו דוחים את פעולות הצבא הקוראים לשחרור מידי של ראש הממשלה ואחרים שהוכנסו למעצר בית".

דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס אמר הערב שיופסק הסיוע לסודאן, המגיע ל-700 מיליון דולר. פרייס גינה את ההפיכה הצבאית וקרא להחזרת המצב לקדמותו, כמו גם לשחרור האנשים שנעצרו, ובראשם ראש הממשלה עבדאללה חמדוכ. הוא ציין שמעצר אנשי ממשלה אזרחיים מערערים על המעבר של סודאן למשטר דמוקרטי אזרחי.

הפופולריים