כנס החורף של הכנסת נפתח: חילופי האשמות בין נתניהו לבנט

נתניהו תקף את הממשלה: מפקירים אנשים למותם
ראש הממשלה בנט תקף את הממשלה הקודמת: "הכול עמד מלכת במשך שנתיים" • רה"מ חשף בכנסת: בחודש שעבר יצאו אנשי המוסד למבצע נועז לאיתור מידע על רון ארד • נשיא המדינה הרצוג: המשכן הזה חייב לשוב במהרה לשיח מכבד והגון • יו"ר הכנסת: "די לשיח האלים, די לשנאת החינם" • ראשי הקואליציה החליטו על הקפאת הצעות שאינן בקונצנזוס - כדי להימנע ממשברים לפני ההצבעה על התקציב וחוק ההסדרים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, יו"ר האופוזיציה בפתיחת מושב החורף, 04.10.21
צילום: צילום: כאן חדשות

היום (שני) אחר הצהריים נפתח כנס החורף של הכנסת. ישיבת הפתיחה נערכת במליאת הכנסת במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו, ראש הממשלה נפתלי בנט, יו"ר הכנסת מיקי לוי, רה"מ החליפי ושר החוץ יאיר לפיד וראש האופוזיציה בנימין נתניהו.

ראש הממשלה בנט חשף בנאומו לראשונה כי בחודש שעבר יצאו נשות ואנשי המוסד למבצע לאיתור מידע חדש על גורלו ועל מקום הימצאו של רון ארד. "זה היה מבצע מורכב, רחב מימדים ונועז. זה כל מה שאפשר לומר כרגע", אמר בנט. ראש הממשלה הוסיף: "עשינו עוד מאמץ בדרך להבנה מה עלה בגורלו של הנווט שמטוסו הופל בלבנון". הוא ציין כי שוחח עם תמי ארד ועם הבת יובל והודה ללוחמי המוסד בשמו ובשמן.

עם עלייתו לדוכן הנואמים השמיעו חברי האופוזיציה קריאות ביניים לעבר ראש הממשלה נפתלי בנט, חזרו וקטעו את דבריו שוב ושוב. כמה חברי כנסת מהליכוד הוצאו מן המליאה. ראש הממשלה בנט תקף בנאומו את הממשלה הקודמת, ואמר כי "הכול עמד מלכת במשך שנתיים בזמן שהיינו עסוקים בארבע מערכות בחירות ובמגיפה אחת. אפשר לראות בשלוש וחצי האחרונים אווירה עניינית וגם תוצאות".

הנשיא הרצוג: המשכן הזה חייב לשוב במהרה לשיח מכבד

בנאומו הראשון במעמד זה מאז הושבע לתפקיד, נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר בפתח כנס החורף כי משכן הכנסת חייב למצוא את הדרך לשוב במהרה לשיח מכבד, הוגן ושוטף בין קואליציה ואופוזיציה. "היאבקו על עמדותיכם, בנחישות ובלהט. זו חובתכם כנבחרי הציבור וכשלוחיו אל הבית הזה. אך גם בתוך סערת העימותים, אל תשכחו: ויכוחים ענייניים - כן, לגיטימציה לביריונות - לא", אמר הרצוג.

באשר לגל הפשיעה בחברה הערבית, אמר נשיא המדינה כי הטיפול בנושא הוא אתגר לאומי חשוב ובוער ביותר. "אסור לנו להתרגל לרציחות ולחיסולים, וודאי לא להשלים עם מציאות יום יומית של טרור אזרחי משתק. זוהי שעת חירום, המחייבת את כולנו לפעול יחד בנחישות ולמגר את האלימות הזו", אמר הנשיא הרצוג.

נתניהו תקף את הממשלה: מפקירים אנשים למותם

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו אמר בנאומו כי את מאה הימים הראשונים של ממשלת בנט אפשר לסכם במשפט אחד: "הממשלה מכילה, התקשורת מאכילה ואזרחי ישראל אוכלים אותה". נתניהו תקף את הממשלה ואמר כי מדיניות ההכלה שלה בנושא הקורונה הביאה למותם של 1,392  ישראלים שאת חייהם היה אפשר להציל.

"לפני ארבעה חודשים, תחת ההנהגה שלנו, מדד בלומברג דירג את ישראל במקום החמישי בעולם במדד ההצלחה במאבק בקורונה. היום, אנחנו במקום ה-41 מבין 53 מדינות", אמר ראש האופוזיציה. נתניהו הוסיף: "בנט, הבטחת שכשתהיה ראש ממשלה תחולל בתוך חמישה שבועות שינוי דרמטי בנושא הקורונה. את ההבטחה הזאת קיימת, אבל הבאת שינוי לרעה".

נתניהו תקף את בנט כי בנאומו באו"ם, השמיעכמה מילים שבלוניות נגד איראן כדי לצאת ידי חובה. "אבל את העיקר לא אמרת: שישראל מתנגדת להסכם הגרעין המתגבש ותפעל לסיכולו, עם או בלי ארצות הברית. במקום להילחם בהסכם הגרעין, בחרת להילחם במערכת הבריאות. במקום להתעמת עם חמנאי, התנפלת על אלרעי", אמר ראש האופוזיציה. בסיום דבריו, ציין נתניהו כי מפלגתו תשוב לשלטון ותחליף את ממשלת בנט.

יו"ר הכנסת: "די לשיח האלים, די לשנאת החינם"

בנאום פתיחת הישיבה אמר יו"ר הכנסת לוי כי הגיעה העת להפסיק את "ההחרמה הגורפת וחסרת התקדים של האופוזיציה". יו"ר הכנסת הוסיף כי "מעולם לא היה בכנסת מאורע כזה שגוש אופוזיציוני שלם מסרב להשתתף בעשיית הפרלמנטרית באופן גורף ומוחלט". לוי ציין כי משכן הכנסת ידע להתגבק על מחלוקות גדולות יותר והביע תקווה שהמשבר יסתיים במהרה.

יו"ר הכנסת קרא לחברי הכנסת לשנות את אופי השיח שבו מתנהלים הוויכוחים במשכן: "גם אני חטאתי בכך בעבר. הציבור הישראלי ששבע מריבים ומשנאת חינם מסתכל על הבית הזה וכואב לו". לוי קרא לחברי הכנסת לזכור כי על אף המחלוקות הפוליטיות ביניהם - "עם אחד אנו וגורלנו קשור לנצח".

מתקציב המדינה ועד חוק יסוד ההגירה: כל האתגרים של ממשלת בנט | יערה שפירא

יאיר לפיד: המשימה - להעביר תקציב, בלעדיו אין ממשלה

שר החוץ יאיר לפיד בחר לפנות לחבריו לקואליציה היום בפתח ישיבת סיעתו, וביקש מהם להפגין איפוק ולא להיגרר לעימותים מיותרים עד להעברת התקציב. "בימים האחרונים חברי כנסת ושרים מתנהגים כאילו כל הבעיות מאחורינו. כל אחד מתחיל למשוך לכיוון שלו. מייצרים כותרות מיותרות. מתנהגים כאילו הממשלה הזו מובנת מאליה". 

"הבעיה שאני מזהה עכשיו נובעת ממקום טוב", אמר לפיד. "חברי הכנסת והשרים מרגישים שהממשלה מתפקדת, עובדת. היחסים טובים. מרגישים שהתייצבנו. אז הם שחררו לעצמם חבל. זה טבעי, אבל זה מוקדם מדי. עוד לא הגענו ליעד". לפיד קרא לחברי הקואליציה - "אל תפתחו במריבות, זה לא שווה את זה, הבוחרים לא יסלחו לכם". 

אביגדור ליברמן: אם החרדים יצורפו לקואליציה - אנחנו בחוץ

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר היום בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת כי מפלגתו לא תשב בקואליציה יחד עם המפלגות החרדיות. "לאחרונה שמעתי כל מיני דיבורים על הרצון של כמה גורמים בקואליציה לצרף את ש״ס ויהדות התורה, אם זה קורה אנחנו לא נהיה שם", אמר ליברמן. 

"לאמירה הזאת יש משמעות והשלכות מרחיקות לכת, אחת מהן היא שצירוף ש״ס ויהדות התורה היא למעשה החזרת נתניהו לשלטון. ברור שהם לא יתמכו ברוטציה ויצטרכו לשנות את הרכב הקואליציה מהתחלה ועד הסוף ולכן המשמעות היא שנתניהו יחזור. אנחנו לא נשב באותה ממשלה לא עם נתניהו ולא עם גפני, ליצמן ודרעי", אמר ליברמן.

הורוביץ: הממשלה חזקה ותמשיך לפעול למען כל תושבי המדינה

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ התייחס בפתח ישיבת סיעתו לאתגרי הקואליציה במושב החורף הקרוב. הוא הבהיר כי ממשלת ישראל חזקה ותמשיך לפעול למען כל תושבי המדינה. באשר לתחלואת הקורונה, ציין שר הבריאות כי על אף שישנה מגמה חיובית בירידה בתחלואה, לא תהיה "אווירת סוף קורס וזריקת מסכות או ביטול תקנות".

באשר לפגישתו אתמול עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ציין הורוביץ כי הפגישה הייתה ארוכה וטובה, ובסופה סיכמו הצדדים להמשיך בהידברות ולשתף פעולה במאבק בקורונה. "יש לנו משימה משותפת לשמור על תקווה לשלום על בסיס פתרון שתי המדינות, אם נאבד את התקווה - שני העמים יסבלו", אמר הורוביץ.

נתניהו: דרושים מאיתנו נחישות ואחדות, יום רביעי - יום מבחן

בליכוד מסמנים את ההצבעה על "חוק יסוד ההגירה" אותה יזמה האופוזיציה כהזדמנות להעמיד את הממשלה במבחן. יו"ר האופוזיציה נתניהו אמר בפתח ישיבת סיעת הליכוד: "יום רביעי זה יום מבחן לממשלה כי מגיע חוק יסוד ההגירה. מביאים חוק משופר ומשוכלל שחובק את כל חברי האופוזיציה ועכשיו נראה כיצד הקואליציה תצביע". 

"כל אזרחי ישראל רואים עד כמה הממשלה הזו גרועה", אמר נתניהו. "זה קורה בכל תחום. הם חושבים שהם בטוחים ומובטחים. אבל אנחנו יודעים שהעולם עגול. היינו שם. היינו 12 מנדטים ואמרו שלא נחזור לשלטון. חזרנו בעוצמה ובגאון וזה יקרה גם הפעם. זה יקרה בגלל השעטנז הזה. מה שדרוש מאיתנו זה נחישות ואחדות. נלכד את השורות ונחליף אותם".

גנץ: ועדת חקירה ממלכתית לכלי השיט - צורך ביטחוני

בישיבת סיעת כחול לבן הודה יו"ר המפלגה בני גנץ לשר המשפטים גדעון סער על הצעתו לקדם את הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות. הוא הדגיש כי מדובר בצורך ביטחוני.

באשר לטיפול בגל הפשיעה בחברה הערבית, אמר שר הביטחון כי הממשלה כולה תירתם לסייע לטיפול בנושא, וכי מדובר בשעת חירום, כלשונו. "לא כל האמצעים כשרים, אבל בשעת חירום זה נדרש ואפשרי", אמר. הוא הוסיף כי צה"ל ימשיך לסייע לחברה בישראלי בהתאם לייעודו ויכולותיו.

מרב מיכאלי: מבין 4 מינויים לעליון - יהיו לפחות 2 שופטות

שרת התחבורה מרב מיכאלי התייחסה היום לרשימה שפרסם שר המשפטים גדעון סער, של 24 המועמדים למינוי לבית המשפט העליון. "רשימת המועמדים לשופטי העליון מרשימה. מה שבטוח הוא שמתוך ארבעה מינויים לעליון צריכות להיות לפחות שתי שופטות. צריך לשפר את האיזון בין שופטות לשופטים בבית המשפט העליון ולא להרע אותו", אמרה מיכאלי.

מיכאלי התייחסה לפגישתם של שרי מרצ אמש עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בישיבת הסיעה בירכה מיכאלי את עמיתיה ממרצ על הפגישה וציינה כי מפלגתה לא הזניחה לרגע את הנושא המדיני: "תנאי הכרחי להמשך החזון הציוני הוא הסכם מדיני מול הפלסטינים".

יו"ר העבודה המשיכה וסיפרה על יעדיה לקידום מעמד הנשים והשוויון המגדרי: "אני גאה על כך שיוקם בישראל קבינט לשוויון מגדרי. לראשונה תהיה ועדת שרים שמסתכלת מה הבעיות והצרכים של נשים ואיך מביאים לשוויון מגדרי. היא תפעל לניסוח מדיניות וליישום המדיניות והבאת תקציבים לכך". 

מנסור עבאס: "החודש הקרוב - חודש מבחן"

יו"ר רע"ם ח"כ מנסור עבאס נשא דברים בפתח ישיבת סיעתו ואמר שהחודש הקרוב יהיה "חודש מבחן" לקואליציה. עבאס מנה את הסוגיות אותן תקדם סיעת רע"ם במושב הקרוב של הכנסת: מיגור הפשיעה קודם כל, וקידום תוכניות להקצאת קרקעות שנית.

"לא הקמנו קואליציה כדי לפרק אותה, אנחנו רוצים שהקואליציה והממשלה יתפקדו", אמר עבאס. "אבל אנחנו כן דורשים שהקואליציה והממשלה יעמדו בהסכמים עם רע״ם. לא מתחנן לקרדיט או להצהרה פה ושם. אי אפשר לקדם תוכניות בלי רע״ם". 

עד אישור התקציב - הקואליציה תימנע מהצבעות שנויות במחלוקת

המתיחות הרבה בתוך הקואליציה שהחלה לאחרונה והחשש לפני ההצבעות על התקציב הובילו את ראשי הקואליציה להחליט שעד אישורו הסופי של תקציב המדינה ושל חוק ההסדרים בקריאה שנייה ושלישית לא תעלה להצבעה אף הצעת חוק שאין לגביה הסכמה מלאה. כך דווח בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

בחודש וחצי הקרובים הקואליציה לא תעלה להצבעה בכנסת הצעות חוק שנויות במחלוקת כדי לאפשר להרגיע את האווירה לפני דיוני התקציב ולפני ההצבעות הסופיות בסוף אוקטובר ובמהלך החצי הראשון של נובמבר. נושאים כדוגמת החקיקה שתאסור להעניק מנדט להרכבת ממשלה לאדם עם כתב אישום או חוק האזרחות ונושא ההגירה לא יוכרעו ולא יובאו להצבעה מטעם הקואליציה בחודש וחצי הקרובים.

יו"ר הכנסת מיקי לוי התראיין הבוקר לאריה גולן בכאן רשת ב והתייחס לחוק ההסדרים הנרחב שמציעה הממשלה: "לטעמי אפשר היה להכניס חוק יותר מצומצם. אלו אותם חוקים שקשה להעביר בדרך המלך, אבל זהו פתרון נחוץ כדי לאפשר לממשלה לעבוד אחרי שנים שנים בקיפאון". 

למשדר התראיין גם ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, שאמר על האפשרות שתקום ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות: "היתה חקירה, בוודאי לגבי נתניהו. אני לא מוטרד. ממשיכים כדי לממש נקמה בנתניהו" על החוק להגבלת הכהונה של ראש ממשלה אמר: "חוק של משטרים אפלים, הציבור לא ישכח והם ישלמו על כך במערכת הבחירות הבאה". 

בהכנת הידיעה השתתפו: זאב קם, מיכאל שמש, יערה שפירא, סולימאן מסוודה והדס גרינברג

הפופולריים