איראן על ביקור לפיד בבחריין: "הנוכחות של ישראל באזור הרסנית"

הביקור בבחריין | איראן: נוכחות ישראל הרסנית

שר החוץ לפיד סייר בביקורו בספינת מלחמה אמריקנית, כמסר לטהראן. בביקור בבחריין נחנכה השגרירות הישראלית במנאמה ונחתמו הסכמים בילטראליים • מפקד כוחות הקרקע של איראן:
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לפיד מבקר בספינת מלחמה אמריקנית בבחריין
צילום: צילום: דוברות משרד החוץ

דובר משרד החוץ האיראני הגיב הבוקר (שישי) לביקורו של שר החוץ יאיר לפיד בבחריין וכינה את האירוע "קבלת משפילה לשר החוץ הציוני שנעשתה כנגד העם הבחרייני". הדובר המשיך ואמר שהביקור מערער את כל מאמצי היציבות הנעשים על אף "הנוחכות ההרסנית" של ישראל באזור.

בתוך כך, מפקד כוחות הקרקע של צבא איראן, הגנרל חיידארי, אמר היום כי "על הציונים ועל לוחמי דאע"ש לדעת שאין להם מקום באזור וכי צבא הרפובליקה רגיש מאוד כלפיהם ויטפל בהם בכל מקום שבו ייראו". כוחות הקרקע של צבא איראן החלו היום בתמרון שבו משתתפים כוחות משוריינים, ארטילריה ומסוקי קרב. לדברי הגנרל חיידארי נוכחותם הגלויה והסמויה של באי כוחם של המשטר הציוני ושל פעילי דאעש מוסיף לחשיבותו של התמרון.

כאמור, אתמול הגיע שר החוץ לפיד לביקור ראשון בבחריין שבמפרץ הפרסי ונפגש עם המלך חאמד בן עיסא אל ח'ליפה. לאחר מכן סייר לפיד בספינת מלחמה של הצי החמישי האמריקני. בפנייה למפקד הצי החמישי, האדמירל קופר, אמר שר החוץ: "מה שאתה עושה כאן זה להגן על על ערכי החירות ועל הרעיון של עולם חופשי. כשאנחנו מדברים על שלום, אנחנו צריכים לזכור שעל השלום הזה צריך להגן מפני מי שמבקש לפגוע בו. באנו הנה כדי להודות לך על עמדתך האיתנה במטרה החשובה הזאת".


לאחר הפגישה עם המלך אמר לפיד: "המנהיגות וההשראה של המלך הובילו לשיתוף פעולה אמיתי והפגישה מתווה את הדרך להמשך היחסים". שר החוץ של בחריין, עבד א-לטיף א-זיאני, אמר כי הפגישות שקיימו אתמול מלך בחריין ובנו יורש העצר עם לפיד מדגישות את רצונה של הממלכה ביחסים חמים עם ישראל. במסיבת עיתונאים משותפת עם השר לפיד הוסיף השר א-זיאני כי בחריין דבקה בפתרון שתי המדינות וקוראת לדו שיח בין ישראל לפלסטינים.

שר החוץ לפיד אמר כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות אך לא כולם בממשלה תומכים בכך: "לכן כרגע צריך לראות כיצד משפרים את החיים של הפלסטינים". בביקור תיפתח באופן רשמי השגרירות הישראלית בבירה מנאמה שעד כה הוגדרה כנציגות. לפיד ייפגש במהלך הביקור עם בכירי הממשל בבחריין ויחתום על הסכמים דו-צדדיים. בנוסף לכך, אתמול הושקה באופן רשמי חברת התעופה הלאומית של בחריין "גולף אייר" קו טיסות ישיר לישראל שיפעל פעמיים בשבוע. אל הביקור הצטרפו מנכ״ל משרד החוץ, אלון אושפיז וסמנכ״ל מזרח תיכון במשרד החוץ, עודד יוסף.


בשבוע שעבר נפגש בנט בשולי עצרת האו"ם בניו יורק עם שר החוץ של בחריין ועם השר לענייני מדינה במשרד החוץ של איחוד האמירויות. בפתח הפגישה אמר להם בנט: "אנחנו יציבים ומאמינים במערכת היחסים הזו, ורוצים להאריך אותה עד כמה שאפשר". לדבריו, "אני כל כך שמח לפגוש אתכם. חשוב שניפגש בציון שנה להסכמי אברהם, אשר להם משמעות רבה מבחינתנו. פגשתי את מלך ירדן ואת נשיא מצרים, והם מרוצים מהיחסים בין המדינות שלנו. אני רוצה להבטיח לכם המשכיות".

בהכנת הידיעה השתתף בן יניב

הפופולריים