בנט לאחר הפגישה עם א-סיסי: "יצרנו תשתית להמשך הדרך"

בנט לאחר הפגישה עם א-סיסי: יצרנו תשתית להמשך
נשיא מצרים הבהיר לרה"מ בפגישה - מצרים תומכת בפתרון שתי המדינות, חשוב לשמור על רגיעה בין ישראל לפלסטינים • הייתה זו הפגישה הפומבית הראשונה של א-סיסי עם ראש ממשלה ישראלי על אדמת מצרים • בין חברי המשלחת הישראלית היה גם מתאם השבויים והנעדרים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט וא-סיסי בפגישה פומבית במצרים, שארם א-שייח'. 13.09.21
צילום: צילום: הפצה רה"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש היום (שני) בשארם א-שייח' עם נשיא מצרים א-סיסי. דוברו של א-סיסי מסר כי הנשיא המצרי אמר בפגישה כי מצרים תומכת בכל המאמצים להגשים שלום מלא במזרח התיכון. זאת, "בהסתמך על פתרון שתי המדינות - ועל בסיס החלטות הלגיטימציה הבין לאומית, באופן שיתרום לחיזוק הביטחון לכל עמי האזור".

בתום פגישת הפסגה בין השניים, רה"מ בנט סיכם: "יצרנו תשתית לקשר עמוק בהמשך, ישראל הולכת ונפתחת למדינות האזור". בנט הגדיר את הפגישה עם נשיא מצרים כחשובה מאוד וטובה מאוד. "דנו בשורה של סוגיות בתחום המדיני, הביטחוני והכלכלי, ובדרכים להעמיק את הקשר ולחזק את האינטרסים של המדינות שלנו. ישראל הולכת ונפתחת למדינות האזור, והבסיס להכרה ארוכת השנים הזו היא השלום בין ישראל למצרים. לכן, בשני הצדדים אנחנו חייבים להשקיע בחיזוק הקשר הזה, ואת זה עשינו היום".

זו הפגישה הראשונה בין שני המנהיגים, לאחר שראש הממשלה הוזמן למצרים באמצעות ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל, המנהל גם את מגעי הרגיעה בגבול עזה. זו למעשה גם פגישתו הפומבית הראשונה של א-סיסי עם ראש ממשלה ישראלי על אדמת מצרים.

לכאן חדשות נודע כי בין חברי המשלחת הישראלית נמצא גם מתאם נושא השבויים והנעדרים, ירון בלום. כמו כן, לפי הודעת לשכת רה"מ, בנט הדגיש את פעילותה של מצרים לשמירה על רגיעה ברצועת עזה "ומציאת פתרון לסוגיית השבויים והנעדרים". 

מקורות מסרו לערוץ אל-ערבייה הסעודי כי ממשל א-סיסי הציע לבנט את הרעיון של עריכת ועידה בין לאומית לשלום. ביקורו של ראש הממשלה מתקיים על רקע ניסיונות של מצרים להגיע להסדרה בין ישראל וחמאס ולאחר כמה ימי ירי של רקטות לעבר שטח ישראל ותגובות של צה"ל ברצועת עזה. למצרים תפקיד מרכזי בניסיון להביא להסדרה בגבול עזה והיא המתווכת בין הצדדים.

הפעם האחרונה שבה נפגש ראש ממשלה ישראלי עם נשיא מצרים הייתה בניו יורק ב-2018, אז נועדו א-סיסי ונתניהו בשולי עצרת האו"ם. נתניהו נועד כמה פעמים עם א-סיסי, אך מרבית הפגישות היו חשאיות.

עזה-קהיר-דובאי | האזינו ל"עוד יום"

לפני כשבוע פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מצרים פועלת לחידוש השיחות בין ישראל לחמאס סביב סוגיית הנעדרים וגופות החיילים מייד לאחר חגי תשרי. השיחות יכללו פגישות בקהיר, בעזה ובישראל, תוך דילוג של המתווך המצרי בין היעדים.

ביום שבנט הגיע לשארם א-שייח': הקלה לנופשים הישראלים בסיני

בפעם הראשונה לאחר עשרות שנים, חברת התעופה הלאומית של מצרים, איג'יפט אייר, תפעיל קו טיסות סדיר בין קהיר לנמל התעופה בן גוריון. החברה תטוס במטוסיה הרשמיים ולא תחת המותג של החברה הבת "אייר סיני". בשלב ראשון יתקיימו ארבע טיסות בשבוע.

היום הודיעה שרת התחבורה מרב מיכאלי שתוסר המגבלה על כמות הנוסעים מישראל לסיני דרך מעבר טאבה. בחודשים האחרונים הוטלה מכסה על האגרות הניתנות למעבר, והחל מהיום היא תבוטל. מיכאלי אמרה היום: "פתיחת המעבר ללא מגבלה על מספר האגרות היא צעד נוסף לקידום שיתוף הפעולה עם מצרים ושמירה על יכולת התנועה של ישראליות וישראלים". 

חושות בסיני בקו החוף. (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)

הפופולריים