לפיד ללברוב: "העולם צריך לעצור את איראן מיכולת גרעינית, לא משנה המחיר"

לפיד: לעצור את איראן מיכולת גרעינית בכל מחיר

שר החוץ נפגש עם מקבילו הרוסי: "ישראל שומרת לעצמה זכות לפעול" • דיווח ברוסיה בעיתון "קומרסאנט": לשר החוץ הישראלי מצפה בכורה קשה ואווירה מתוחה מאחר שמוסקווה אינה מרוצה מהפצצות ישראל בסוריה, שלדברי ישראל אין בכוונתה לעצור
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד וסרגיי לברוב
צילום:

שר החוץ יאיר לפיד נפגש בצהריים (חמישי) במוסקווה עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב. בהצהרה משותפת אמר כי ההתקדמות של איראן ליכולת גרעינית היא לא רק בעיה ישראלית, אלא בעיה של העולם כולו. "המסר לאיראן חייב להיות חזק וברור. איראן גרעינית תוביל למרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון. העולם צריך לעצור את איראן מיכולת גרעינית, לא משנה המחיר. אם העולם לא יעשה זאת, ישראל שומרת לעצמה את הזכות לפעול".

"אני לא רוצה שייווצר הרושם כאילו כל השיחה של השר לברוב ושלי עסקה רק באיומים ובמלחמות. בין רוסיה לישראל יש קשרים עמוקים וחזקים שנוגעים בכלכלה, בתרבות, בתיירות, באנרגיה ובמדע. את הקשרים האלה אנחנו רוצים ויכולים לפתח. בעולם שנפגע מהמגיפה, אנחנו צריכים למצוא דרכים חדשות לעשות עסקים ולפתח קשרי תרבות ומסחר", אמר לפיד. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי נענה להזמנת לפיד לבקר בישראל. 

טרם הפגישה פורסמה בעיתון "קומרסאנט" הערכה כי ללפיד מצפה "בכורה קשה". בעיתון, המזוהה עם האליטות ברוסיה, צויין כי בעוד שתי המדינות מציינות 30 שנות יחסים מחודשים, האווירה בפגישה צפויה להיות מתוחה - זאת מאחר ומוסקווה אינה מרוצה מהפצצות ישראל בסוריה, אך אין בכוונת ישראל לעצור, הואיל והיא "נאבקת באיום האיראני". בכתבה מוזכרת גם השתלשלות האירועים בסוריה והתיאום הביטחוני בין מוסקווה לירושלים בנושא.

שר החוץ יאיר לפיד יצא אמש לביקור בזק ברוסיה וייפגש היום עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב. בצהריים צפויים השניים לקיים מסיבת עיתונאים משותפת. לצד הפגישה, לפיד יניח זר באנדרטת החייל האלמוני בשם מדינת ישראל.

הפגישה מתקיימת אחרי שבשבת האחרונה הודיע צבא רוסיה כי יירט 21 מהטילים בתקיפה שיוחסה לישראל באזור דמשק. יממה לאחר מכן דיווח העיתון הפרו-סעודי "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, כי דיפלומט רוסי טען שניכר צינון ביחסים בין רוסיה לישראל. לדבריו, הוא התגבר בעקבות מה שהגדיר "שורה של צעדים ישראליים", כשכוונתו היא לתקיפות ישראליות בסוריה, לפני חודשיים, כך לפי העיתון. עוד צוטט הדיפלומט הרוסי באומרו כי בפגישות שקיימה משלחת ביטחונית צבאית במוסקווה, הצדדים לא הגיעו להסכמות בכמה סוגיות. לפי העיתון, הוא לא פירט על חילוקי הדעות, אך טען כי אין למוסקווה רצון להמשיך במפגשים ובהתייעצויות על רקע חוסר ההצלחה לקרב בעמדות של הצדדים וברקע התחושה בצד הרוסי שאין שיתוף פעולה מהצד הישראלי.

לאחרונה רבו ההודעות של רוסיה אחרי תקיפות שיוחסו לישראל, על כך שאמצעי נ"מ רוסים היו אלה שסייעו בסיכול המתקפות הישראליות. ביום שישי הודיע הצבא הרוסי שמערכות הגנה אווירית מתוצרת רוסיה, המוצבות בסוריה, יירטו 21 מתוך 24 הטילים שירו מטוסי חיל האוויר הישראלי בתקיפה ביום חמישי בלילה.

בסוף חודש אוגוסט הודיע הצבא הרוסי שיירט 22 טילים ששיגרה ישראל לעבר מטרות סוריות בתקיפה שיוחסה לישראל באזור דמשק וחומס. לפי הצבא הסורי, מערכות הנ"מ הופעלו ורוב הטילים יורטו.

ביום שני שוחח לפיד עם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן. מלשכת לפיד נמסר כי השניים דנו בנושאים מדיניים-ביטחוניים הנוגעים לעזה, איראן ואפגניסטאן. כמו כן, השניים קבעו להיפגש באוקטובר בארצות הברית.

הפופולריים