ח"כים בקואליציה: ללא הסכמות - נצביע נגד חוק ההסדרים כבר בשבוע הבא

ח"כים בממשלה: ללא הסכמות - נתנגד לחוק ההסדרים
יו"ר סיעת העבודה רם שפע הבהיר: ההתנגדות לרפורמת החקלאות תקפה גם בהצבעה על אישור חוק ההסדרים, בקריאה ראשונה • כנס של ראשי רשויות עם ח"כים מהקואליציה ייערך היום בהתנגדות לרפורמה של פורר וליברמן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
تظاهر المزارعين הפגנת החקלאים
צילום: מרכז השלטון המקומי

ח"כים בקואליציה איימו כי ללא הגעה להסכמות מול משרד האוצר לגבי רפורמת החקלאות, הם יצביעו נגד חוק ההסדרים כבר בשבוע הבא. כך הבהיר הבוקר (רביעי) יו"ר סיעת העבודה, ח"כ רם שפע, שמייצג את סיעתו בדיונים שנערכים בנושא. לפי ח"כ שפע, ההתנגדות של הח"כים בממשלת בנט-לפיד לרפורמה תקפה גם בהצבעה על אישור חוק ההסדרים כבר בקריאה ראשונה - ולא רק בשלב מאוחר יותר של הקריאה השנייה והשלישית.

משמעות הדבר היא שטווח הזמנים להגיע להבנות ולהסכמות מתקצר באופן משמעותי, כיוון שההצבעה על חוק התקציב ועל חוק ההסדרים בקריאה ראשונה צפויה כבר ביום חמישי הבא. היום צפוי להיערך כנס עם עשרות ראשי רשויות וחברי כנסת מהקואליציה, שיביעו יחד התנגדות לרפורמת החקלאות ולכך שהיא חלק מחוק ההסדרים.

למעשה, יש שתי רפורמות שלגביהן נדרש להגיע להסכמות מול משרד האוצר - רפורמת החקלאות ורפורמת העלאת גיל הפרישה לנשים. האיום של ח"כים מהקואליציה שמתנגדים לרפורמות הללו הוא שאם במשרדי האוצר והחקלאות לא יגיעו איתם להבנות על הדברים שמפריעים להם בשתיהן - הם יצביעו נגד חוק ההסדרים.

שר החקלאות עודד פורר מגיב לביקורת בריאיון לכאן רשת ב

הביקורת הפנימית בקואליציה כלפי רפורמת החקלאות עלתה בסמוך להצגת הרפורמה על ידי שרי האוצר והחקלאות אביגדור ליברמן ועודד פורר לפני כחודש. השר לביטחון הפנים עמר בר לב אמר בישיבת סיעת מפלגת העבודה: "מה שנעשה כאן זו כוחנות בלתי מתקבלת על הדעת ולא יתכן שזה יהיה חלק מחוק ההסדרים. יש כאן קריאת תיגר חד-צדדית, ללא התדיינות עם החקלאים, על כל מהות השיתופיות בהתיישבות העובדת. אנחנו ניאבק כדי להוציא את הנושאים הקשורים לרפורמה בחקלאות מחוק ההסדרים". ח"כ רם שפע אמר: "אי אפשר לקבל את ההתעמרות הזו במרחב הכפרי".

בחלק הסגור של ישיבת סיעת תקווה חדשה אמר שר התקשורת יועז הנדל: "לא תהיה הורדת מכסים ולא פתיחת ייבוא בלי שיורידו לחקלאים את מחירי המים באופן משמעותי ובלי שנטפל בפערי התיווך ונוודא שהתמיכות בחקלאים גבוהות מספיק". שר הביטחון בני גנץ מסיעת כחול לבן אמר במפגש סגור שקיים עם נציגי החקלאים, שיש לחקלאים את כל שמונה האצבעות של כחול לבן ושהסיעה לא תסכים שהרפורמה בחקלאות תהיה חלק מחוק ההסדרים.

הפופולריים