מהשבוע הבא: מבצע הבדיקות הסרולוגיות מתרחב לגילי 12-3

מהשבוע הבא: מבצע הבדיקות הסרולוגיות מתרחב

יוכלו להיבדק כ-1.4 מיליון ילדים שלא ידוע כי חלו בעבר. בפיקוד העורף מעריכים: כ-70% מהילדים ייבדקו, כ-15% מהם יימצאו בעלי נוגדנים • על רקע הביקורת - רה"מ בנט יקיים הערב מסיבת עיתונאים • יועץ רה"מ: בעתיד - רק מחוסנים במנה שלישית יהיו זכאים לתו ירוק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תלמידים חוזרים ללימודים בתל אביב, 11.02
צילום: צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מהשבוע הבא יורחב מבצע הבדיקות הסרולוגיות לכל הילדים בני 3 עד 12. כך הודיע הערב (רביעי) פיקוד העורף. על פי ההודעה יוכלו להיבדק כ-1.4 מיליון ילדים שלא ידוע כי חלו בעבר. בפיקוד העורף מעריכים שכ-70% מהילדים ייבדקו ושכ-15% מהם יימצאו בעלי נוגדנים. מתחמי הבדיקות יוקמו בעיקר בבתי הספר, בהובלת פיקוד העורף ובשיתוף הרשויות המקומיות. גורם בכיר בפיקוד העורף אמר כי המבצע מתוכנן להמשך לפחות שבועיים.

גורם בכיר בפיקוד העורף אמר כי המבצע מתוכנן להימשך לפחות שבועיים והוא יימשך לפי הצורך. "בשבוע הבא אנחנו צפויים לחצות את רף 10,000 המאומתים ליום ונגיע לכ-13-12 אלף מאומתים באמצע השבוע וכ-700 חולים במצב קשה" אמר הבכיר. לדבריו, בימים האחרונים יש סימנים טובים, בהם ירידת מקדם ההדבקה ל-1.25, מה שמשקף הכפלה במספר המאומתים בכל שבועיים, ונראית ירידה משמעותית בכמות המאומתים בגילי 60 ומעלה, ככל הנראה נוכח השפעה של מנת הדחף.

לדברי הגורם הצבאי, בשבועות הקרובים צפויים עומסים על מערכי הבדיקות והחקירות, וזמני ההמתנה לתוצאות עשויים להתארך. על פי הבכיר בפיקוד העורף, במערך החקירות כיום יש 1,134 חוקרים אפידמיולוגיים פעילים, וישנה כוונה להעלות את מספרם בכ-800 חוקרים נוספים. אולם, ישנם קשיים בגיוס חוקרים חדשים. לדבריו, נעשים מאמצים אדירים להכניס לפעולה את בוט-החקירות והוא כבר נמצא בשלבים מתקדמים, אולם ישנם עדיין מכשולים שצריך להסדיר.

כל תחנות מד"א ברחבי הארץ יבצעו בדיקות קורונה מהירות לבני 12-3 ללא תשלום

בעקבות השיבושים בשירותי הבדיקות המהירות באזור המרכז, מגן דוד אדום תבצע בדיקות מהירות לילדים ולמנועי חיסון בכל רחבי הארץ, ללא תשלום. השיבושים בביצוע הבדיקות המהירות במרכז נגרמו היום עקב הבדל בין ספק הבדיקות במרכז - חברת איכילוב וול, לספק הבדיקות בשאר הארץ - מד"א. הערב יקיים ראש הממשלה נפתלי בנט מסיבת עיתונאים, בצל ביקורת שנשמעה כלפיו על שאינו מאפשר לעיתונאים לשאול שאלות בהצהרותיו לתקשורת. 

בעוד מד"א כבר פתחו עמדות בדיקה מהירה לפני שבועיים, חברת איכילוב וול טוענת שקיבלה אישור על זכייתה במכרז רק לפני ימים אחדים, ולכן לא הספיקה עדיין לפתוח את 80 העמדות אותן התחייבה לפתוח במרכז. 

לפי הודעת משרד הבריאות, עד שחברת איכילוב וול תפתח את עמדות הבדיקה המהירה שלה, מד"א תבצע גם כן בדיקות מהירות באזור המרכז. מיקומי העמדות יפורסמו בשעות הקרובות על ידי משרד הבריאות. הבדיקות ינתנו ללא תשלום לילדים בגילאי 12-3 ולמנועי חיסון. נבדקים שזכאים לבדיקה חינם ונדרשו לתשלום - יקבלו החזר מלא.

יועץ רה"מ: בעתיד - רק מחוסנים בשלישית יהיו זכאים לתו ירוק

"בעתיד רק מחוסני מנה שלישית יהיו זכאים לתו הירוק ומחוסני מנה שנייה לא יקבלו את התו - אם לא יקבלו מנה שלישית", כך אמר יועצו של ראש הממשלה רן אחיטוב בדיון בוועדת החוקה אשר דנה היום (רביעי) בתקנות החדשות להתמודדות עם הקורונה ובהגבלת פעילות של מקום ציבורי או עסקי. על השינוי הצפוי פורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11. טרם נקבע ממתי יתבצע שינוי זה בתו הירוק.

חבר הכנסת איתן גינזבורג שמנהל את הדיון אמר: "כולנו מבינים שסגר הוא מוצא אחרון, אך יחד עם זאת אנחנו רואים שצריך לפעול באופן נחרץ. השאלות בדיון הזה מבחינתי הן אם מוצו דרכים אחרות לפני שמחילים הנחיות כאלו דרמטיות על הציבור, ואם אלו הנחיות שהציבור יכול לשאת". 

יועצו של ראש הממשלה רן אחיטוב אמר בדיון שבעתיד רק מחוסני מנה שלישית יהיו זכאים לתו הירוק ומחוסני מנה שנייה לא יקבלו תו ירוק - אם לא יקבלו מנה שלישית. טרם נקבע ממתי יתבצע שינוי זה בתו הירוק.

ח"כ סימון דוידסון מיש עתיד אמר על המגבלות שעומדות לדיון: "אנחנו אמנם מחזקים את הממשלה אבל אסור לנו לרוץ קדימה בלי לראות שיש פה מכשולים. בעיקר בנושא עמדות הבדיקה לילדים. מה קורה לאמא עם שלושה ילדים שצריכה לנסוע באוטובוס שעה כדי לעשות בדיקה על מנת שהילדים שלה יכנסו לבריכה או להצגה? אז היא לא תעשה את הבדיקה, אלא הם ילכו לקניונים ששם מותר להיכנס. המדינה לא ערוכה לחצי מיליון בדיקות של ילדים מגילאי 3 עד 12. ואני גם רוצה לדעת מתי ואיך בעלי העסקים שנפגעים עכשיו יקבלו פיצויים כדי לשרוד".

נציגת משרד הבריאות, אילנה גנס, אמרה בדיון כי "בעקבות העלייה הגדולה במספר המאומתים, מאמצע חודש יולי אנחנו לא מצליחים להגיע לחקירה אפידימיולוגית של חצי מהמאומתים".

חברת הכנסת אוסמה סעדי מהרשימה המשותפת טענה בדיון: "הממשלה אומרת שהיא כביכול לא רוצה סגר, אבל דה פקטו יש סגר כי ענפים שלמים לא פועלים. מצד שני אותם ענפים גם לא מקבלים פיצויים כי רשמית אין סגר. למה לקניונים ניתן להיכנס עם תו סגול ולכל השאר לא? עדיף כבר שתעשו סגר רשמי כי אז לפחות יתנו פיצויים".

הלילה בחצות נכנסו לתוקף הגבלות הקורונה החדשות עליהן החליט קבינט הקורונה, ולפיהן גם ילדים בני 12-3 נדרשים להציג תוצאת בדיקה שלילית בכניסה למקומות סגורים והומים כמו בתי מלון, אולמות, מסעדות ואירועים. הבדיקות ייעשו במימון המדינה, בכ-220 עמדות לביצוע בדיקות מהירות שנפרשו ברחבי הארץ, והן תקפות ל-24 שעות.

עוד הוחלט שילדים עד גיל 3 פטורים מהתו הירוק, ובדיקות לילדים מעל גיל 12 שלא התחסנו ימומנו באופן פרטי. למרות הלחצים שהופעלו עד לרגע האחרון, גם בבריכות ובאטרקציות ילדים והורים יידרשו להציג תו ירוק. הגבלת ההתקהלויות באולמות ובגני אירועים תיכנס לתוקפה ביום ראשון.

ההגבלות החדשות נכנסו לתוקף: הדרישה להצגת תו ירוק הורחבה גם לילדים בני 12-3 | רשימת עמדות הבדיקה המלאה

בד בבד, קבינט הקורונה יתכנס בשבוע הבא לדיון לקראת פתיחת שנת הלימודים. לדיון הוזמנו נציגי ארגוני המורים, נציגי הנהגת ההורים ונציגי מועצת התלמידים. בלשכת שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון אומרים כי הדיון נועד להעלות סוגיות טרם פתיחת שנת הלימודים והבעיות במתווה החינוך. 

בהכנת הידיעה השתתפו: נוב ראובני, זאב קם, איתי שיקמן ואורלי אלקלעי

הפופולריים