מהומה במליאה: בן גביר קרא לטיבי "מחבל" וסירב לרדת מהדוכן

בן גביר קרא לטיבי "מחבל" וסירב לרדת מהדוכן

אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק הדיינים, שיגדיל את הייצוג הנשי בוועדה למינוי דיינים ויוסיף לה עוד נציג מטעם הממשלה. המליאה דנה הלילה על תיקונים לחוק יסוד הממשלה, עליהם תצביע רק מחר. תקווה חדשה האשימה את הליכוד שביטלו קיזוז ואילצו את ח"כ האוזר להגיע לכנסת מבית החולים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כנסת עימות מליאה
צילום: -

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה את הצעת חוק הדיינים, שיגדיל את הייצוג הנשי בוועדה למינוי דיינים בעוד טוענת רבנית ויוסיף לה עוד נציג מטעם הממשלה - כך שיהיו בה 13 חברים בסך הכול. 59 חברי כנסת תמכו ו-51 התנגדו להצעה. לפני כשבועיים החוק נפל במליאת הכנסת בקריאה השלישית בגלל הצבעה שגויה של יושב הראש מיקי לוי. הנציג מטעם הממשלה שיתווסף לוועדה למינוי דיינים מיועד להיות השר זאב אלקין. האופוזיציה לא קיימה פיליבסטר למשיכת זמן ההצבעה, כפי שצופה.

קודם לכן פרצה מהומה במליאה כשסגן יו"ר הכנסת אחמד טיבי, שניהל את אחד מדיוני המליאה, העיר לח"כ איתמר בן-גביר שנהוג להתחיל את הנאום במילים "אדוני היו"ר, כנסת נכבדה". בן-גביר השיב לו - "אתה לא אדוני". בן-גביר כינה את סגן יו"ר הכנסת טיבי "מחבל", וזה הורה לו לפנות את הדוכן. בן גביר סירב לפנות את הדוכן ופונה בכוח על ידי הסדרנים. 

ח"כ טיבי אמר במליאה: "ראיתי שיש פרשנים שטוענים שסילקתי את בן-גביר בגלל שלא קרא לי 'אדוני'. זה עיוות בוטה של המציאות. החלקתי לו את העובדה שלא עמד בהוראות כי זו לא עילה להוצאה החוצה. סילקתי אותו כי קרא לי מחבל ואמר לי לך לסוריה". ח"כ אורית סטרוק השיבה: "סתם התגרית בו. נכנסת בו ורק אז הוא כינה אותך ככה". טיבי אמר לה "תשתקי עכשיו, שבי במקום" וסילק אותה מהמליאה. ח"כ רם בן ברק כינה את בן-גביר "טרוריסט", אך לא הוצא מהמליאה.

לאחר מכן שב בן גביר למליאה לדיון בחוק הדיינים ואמר: "ההתנהלות הזו של חבר כנסת טיבי מקודם הייתה ללא שום סמכות. טיבי עשה אותו הדבר בדיוק למשה פייגלין ולזאב אלקין ולאורי אורבך". הוא המשיך ושאל: "איך זה יכול להיות? איך נותנים לו להיות סגן יו"ר כנסת ולסתום פיות?". לדבריו, "אני זועק את זעקתה של הדמוקרטיה הישראלית. יו"ר הכנסת מיקי לוי אמר שזה יגיע לוועדת האתיקה אבל אולי זה גם מצדיק בג"ץ. אין נותנים לאדם סמכות להשתמש בכוח הזרוע כדי לסתום פיות. טיבי אומר שהוא הריבון. אז טיבי, אתה לא הריבון. אתה היית היועץ של יאסר ערפאת. בעיקר אני מצר על השתיקה שלכם".

יו"ר הכנסת מיקי לוי צייץ אחריהם: "לא אתן לעבור לסדר היום על האלימות המילולית והפיזית שנראתה הערב במלוא כיעורה על דוכן הכנסת. יש גבולות שלא חוצים".

לילה ארוך של דיונים צפוי לכנסת 

מליאת הכנסת עברה לדון באישור חוק הרוטציה בקריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק נועדה לעגן את הבטוחות לקיום הרוטציה בין בנט ולפיד בתפקיד ראש הממשלה. לאישורה נדרש רוב מיוחד של 61 תומכים. הדיון בהצעה עשוי להימשך עד 15 שעות לאור ההסתייגויות שהגישה האופוזיציה. החוק צפוי לעבור סופית מחר בערב.

החוק קובע הסדרים הנוגעים לפעילות הממשלה, ובהם – החלת מנגנון ההצבעה הפריטטי גם בוועדות השרים השונות. עוד קובע החוק כי במשרד ראש הממשלה יכהנו שני סגני שרים, ובעיקר – קביעה כי חילופים בין ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי ייערכו גם אם לא יתקבל חוק התקציב או שהכנסת תחליט על פיזורה בתמיכת שניים לפחות מחברי הכנסת השייכים לראש הממשלה המכהן.

האופוזיציה סירבה לקזז את ח"כ צבי האוזר מתקווה חדשה, המאושפז בבית חולים. מתקווה חדשה נמסר כי האופוזיציה מבקשת להביא למשכן אדם המאושפז להצבעות שיימשכו כל הלילה. "זו אופוזיציה לאנושיות, לא לממשלה", נכתב בהודעת המפלגה. מרכז האופוזיציה לוין הכחיש את הטענות ומטעמו נמסר: "לוין נתן לפני כמה שבועות קיזוז למאיר יצחק הלוי, בעת שישב שבעה, ותקווה חדשה פעלה ברמייה והביאה אותו להצביע על אף שהיה מקוזז. כעת אנשי תקווה חדשה מבקשים קיזוז בטענה שמדובר בח"כ שנמצא בבית חולים, וביד השניה מבהירים שבכל מקרה יביאו אותו לשתי הצבעות על חוק הדיינים וחוק יסוד הממשלה, גם אם יקוזז".

לדבריו, "מדובר בעוד מניפולציה זולה ולא מכובדת. אם חבר הכנסת האוזר זקוק לקיזוז, שהוא וסיעתו יודיעו ויתחייבו באופן ברור שהוא לא יופיע לאף הצבעה, וייתנו ערבויות שלא יפרו את הקיזוז, כפי שעשו בפעם הקודמת. מובן שאם כך יהיה, נהיה נכונים לקזז אותו". לבסוף, ח"כ האוזר אכן הגיע למשכן.

במקביל, רע"ם מסרבת לתמוך בחוק הקנאביס שצפוי לעלות מחרתיים והמגעים לא נושאים פרי. בניסיון נואש, בקואליציה פנו לרשימה המשותפת ולליכוד בבקשה לתמוך בחוק. בליכוד יסרבו, במשותפת מתלבטים.

 

 

הפופולריים