שקד: אביא להצבעה בשבוע הבא את חוק האזרחות

שקד: אביא להצבעה בשבוע הבא את חוק האזרחות

משבר קואליציוני ראשון? בקואליציה צפויים להציג בפני רע"ם רפורמה בחוק שאוסר על איחוד משפחות של פלסטינים עם קרוביהם, כדי שיימנעו בהצבעה על הארכתו. יו"ר סיעת הליכוד זוהר: נצביע יחד עם הקואליציה בנושא – בתמורה לתמיכה בחוק ההתיישבות הצעירה • השרה שקד קראה לאופוזיציה לתמוך בחוק האזרחות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ איילת שקד בעת חילופי שרים במשרד הפנים, 14.06.21
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת הפנים איילת שקד מימינה אמרה הערב (רביעי) כי תעלה להצבעה בשבוע הבא את חוק האזרחות, וקראה לאופוזיציה לתמוך בו. מדובר בחוק השולל מתן אזרחות או מעמד של תושב בישראל לתושבי השטחים הנישאים לערבים ישראלים.

"בשבוע הבא אעלה להצבעה את חוק האזרחות. אני לא מעלה על דעתי שהאופוזיציה תפגע בביטחון המדינה בשם משחקים פוליטיים. אני בטוחה שהם יגלו את הבגרות הנדרשת ויתמכו בחוק. אין לי ספק שראש האופוזיציה יקיים את דבריו שבענייני ביטחון ישראל 'אין אופוזיציה ואין קואליציה'", כתבה שקד בחשבון טוויטר שלה.

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הגיב על הדברים וכתב בטוויטר: "הקמתם ממשלה מסוכנת  המורכבת מאלו המתנגדים לישראל כמדינה יהודית. כיבוי השריפות שאתם הבערתם, הוא לא חלק מהמטרות שלנו".

ח"כ זוהר התראיין בתוכנית "כאן הלילה", בכאן רשת ב, ואמר ליעקב אייכלר: בקואליציה מסכנים את ביטחון המדינה, וחוק האזרחות הוא הניצן הראשון. נשקול תמיכה בחוקים נחוצים בתמורה לחוק הנחוצים לנו. חוק האזרחות תמורת חוק הסדרת ההתיישבות הצעירה בכל הקריאות.

האם זו ההצעה שתמנע משבר קואליציוני ראשון?

בקואליציה צפויים להציע לרע"ם רפורמה בחוק שאוסר על איחוד משפחות של פלסטינים עם קרוביהם בישראל, כדי שיימנעו בהצבעה על הארכתו. היום פורסם בחדשות הערב שחלק מהרעיונות שנשקלים הוא לא להחיל את החוק על חלק מהפלסטינים שנזקקים לטיפול רפואי. 

בגוש נתניהו סירבו להצביע היום עם הקואליציה בעד הארכה של החוק, ודרשו דברים בתמורה. כך נותרה לקואליציה האפשרות של פשרה עם רע"ם כדי לאשר את הארכת החוק. יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר הציע היום - תמיכה בהארכת האיסור על איחוד משפחות בתמורה לתמיכת הקואליציה בחוק ההתיישבות הצעירה. 

בינתיים, בקואליציה ינסו לטעון שהעברה של החוק לדיון בוועדת החוץ והביטחון, ולא בוועדה המיוחדת לענייני החברה הערבית - שיו"ר רע"ם מנסור עבאס עומד בראשה - לא מצריכה אישור של הוועדה המסדרת, ולכן ניתן להעבירה בוועדה לאישור במליאה. עם זאת, גם במליאה יזדקקו לרע"ם, אלא אם גוש נתניהו יחליט לתמוך בנושא.

החוק שאיים על הרכבת הממשלה: מהו חוק קמיניץ?

בד בבד, בימים הקרובים צפויה פגישה משולשת בין ראש הממשלה נפתלי בנט, יו"ר רע"ם מנסור עבאס והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בנוגע לחוק קמיניץ והסדרת הבנייה בנגב. היום התקיימה במשכן הכנסת פגישה בין בכירי רע"ם ובין ראש מועצה לשעבר באזור הנגב, כדי לדון בסוגיית הריסת המבנים באזור.

בתום הפגישה כתב חבר הכנסת סעיד אל-ח'רומי מרע"ם בפייסבוק: "אי הגעה להסכמה שתשמור על הכבוד, הקרקעות והנוכחות של תושבי הנגב בתקופה הקרובה והקצרה - תשפיע על כל המצב הפוליטי בישראל". 

מוקדם יותר היום נקבע הרכב הקבינט המדיני-ביטחוני הממשלה החדשה. הקבינט יכלול את ראש הממשלה בנט, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ לפיד, והשרים בני גנץ, גדעון סער, עמר בר-לב, אביגדור ליברמן, יפעת שאשא-ביטון, זאב אלקין, מרב מיכאלי, ניצן הורוביץ, איילת שקד ומתן כהנא. בקבינט יהיה שוויון בין הגושים, אך ליברמן נספר תחת גוש לפיד - מה שמעניק לכאורה רוב לימין. 

הפופולריים