-

החוק שאיים על הרכבת הממשלה: מהו חוק קמיניץ?

למה הערבים מתנגדים לחוק, מי יזם אותו לראשונה ולמה הוא חשוב לרע"ם? כל הפרטים על החוק שעומד במרכז ההסכמים הקואליציונים
מערכת כאן חדשות
04 ביוני 2021
16:06

החוק שעומד במרכז הדיונים הקואליציוניים: חוק קמיניץ היה שגור בפיהם של רבים בימים האחרונים, בשל היותו במרכז הדרישות של רע"ם במסגרת המשא ומתן להרכבת ממשלת בנט-לפיד. מפלגתו של מנסור עבאס מתנגדת אליו נחרצות, ואף דרשה לבטלו במסגרת המגעים להרכבת הממשלה, אבל מה בדיוק המשמעות של החוק מעורר המחלוקת?

תיקון מספר 116 לחוק התכנון והבנייה, או בקיצור – "חוק קמיניץ", הוא חוק שמאפשר לאכוף ללא משפט עבירות של תכנון ובנייה ואף מחמיר את הענישה על עבירות אלו. החוק קרוי על שם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, שעמד בראש ועדה שפעולתה הולידה את החוק.

תיקון חוק קמיניץ תוך 120 יום - כל פרטי ההסכם עם רע"ם

מדוע החוק מעורר כל כך הרבה התנגדות בקרב ערביי ישראל? ראשית, לא רק במגזר הערבי מתנגדים לחוק, אלא גם במגזר החקלאי. אבל בקרב ערביי ישראל בעיית הבנייה הבלתי חוקית נפוצה יותר, מכיוון שלמרבית היישובים הערביים אין תוכניות מתאר. היעדר תוכנית מתאר משמעותה – היכולת של ערבי ישראלי לבנות באופן חוקי כמעט ואינה קיימת.

החוק עלה לראשונה לדיון בכנסת בתחילת 2016, ואושר באפריל 2017 בתמיכת הליכוד, ישראל ביתנו, הבית היהודי, ש"ס, יהדות התורה וכולנו. את החוק קידמה שרת המשפטים איילת שקד דאז, המיועדת להיות שרת הפנים בממשלה הבאה.

מסתבר שהחוק עבד, בערך. בשנה שעברה הציג אמיר אוחנה, אז שר המשפטים, נתונים לפיהם מאז שהחלו לחלק קנסות מנהליים על עבירות בנייה בלתי חוקית, ירד שיעור העבירות בכ-40%. אבל לפי חקלאים ופוליטיקאים בימין – החוק לא עבד כלפי ערבים כפי שהתכוונו – אלא דווקא כלפי המושבניקים.

במערכת הבחירות ב-2019, כששקד ענתה לשאלות של גולשים ברשת, היא אמרה: "עשינו תקנה שמטרתה הייתה לאכוף בנייה בלתי חוקית, הרבה מאוד במגזר הלא יהודי – ששם זה קיים. לצערנו משתמשים בתקנה הזאת בצורה לא מידתית נגד מושבניקים". בדיון בוועדת הכספים ב-2019 אמר יו"ר הקואליציה מיקי זוהר: "החוק לא מבדיל בין עבירה לעבירה".

החיזור, הביקורת וההקלות

בחודש נובמבר, בשיאו של החיזור של ראש הממשלה בנימין נתניהו אחרי קולות הערבים ואחרי ביקורת חריפה מהמגזר החקלאי, הוכרז על הקלות בחוק. לפי המדיניות שגובשה, תוקפא למשך שנתיים האכיפה על בנייה קיימת למגורים בגין עבירות תכנון ובנייה שבוצעו ביישובים הערבים והדרוזים, וכן על בנייה בת הסדרה ביישובים החקלאיים. במהלך תקופת ההקפאה יואצו משמעותית פעולות התכנון וההסדרה של הבנייה ביישובים.

בנוסף, לא יינתנו קנסות ולא יבוצעו הריסות ביישובים הערבים והדרוזים עד ל-31 בדצמבר. זאת כל עוד מדובר במבנה קיים המיועד למגורים שאינו מצוי על קרקע מוגנת, ולא מתנהלים לגביו הליכי אכיפה אחרים תלויים ועומדים. בנוגע למגזר החקלאי, תיבחן אפשרות לאשר הקמת מבנים בשטחים חקלאיים לצורך פעילות שאינה חקלאית בתנאים מסוימים. כאמור, ההקלות האלה הן זמניות. בכנסת האחרונה ניסתה ח"כ רדיר מריח מיש עתיד לקדם הצעת חוק לפיה החוק יוקפא עד שתאושר תוכנית מתאר ליישובים הערביים, אז הצעתה נדחתה.

אתמול נפתח פרק נוסף בסיפור הארוך של חוק קמיניץ - רע"ם פרסמה את פרטי ההסכם הקואליציוני שחתמה עם לפיד ובנט, בו הובטח למפלגה כי החוק יתוקן בתוך 120 יום מכינונה של ממשלת בנט-לפיד. הוחלט גם להאריך את תוקף הקפאת האכיפה, הטלת קנסות והריסת בתים לא חוקיים עד 2024. כמו כן סיכמו הצדדים שתוגש בקשה מטעם ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי ליועץ המשפטי לממשלה בעניין הקנסות שכבר הוטלו.