גנץ הגיש מחדש את ההצעה להקמת ועדת חקירה לאסון במירון

גנץ הגיש הצעה להקמת ועדת חקירה לאסון במירון

שר הביטחון כתב בבקשתו: "מדובר בחוב מוסרי וערכי למשפחות" • לפי ההסכמים הקואליציוניים ההצעה אמורה לעלות לדיון בישיבת הממשלה הבאה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההילולה בהר מירון, רגעים לפני האסון, 29.04.21
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

שר הביטחון בני גנץ שלח הבוקר (שני) מחדש למזכירות הממשלה את ההצעה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון. מדובר בהצעה זהה לזו שהונחה על שולחן הממשלה הקודמת. המהלך נעשה בכדי שהשרים החדשים יוכלו להתייחס אליה. לפי ההסכם הקואליציוני, הצעת ההחלטה אמורה לעלות ולהיות מאושרת בממשלה כבר בישיבתה הקרובה.

גנץ כתב במכתב הנלווה להצעה, כי "מדובר בחוב מוסרי וערכי למשפחות, אך לא פחות חשוב מכך, מדובר בהכרח לחקור ולהימנע מאירועים טראגיים שכאלו בעתיד".

המשפחות השכולות מהאסון במירון בירכו על הצעת גנץ: "כפי שדרשנו מהרגע הראשון, ויחד איתנו חה"כ משה גפני במכתבו לפני כחודש בשם סיעת יהדות התורה, אנו מקוים כי ועדת החקירה לאסון מירון תוקם באופן מיידי. זה לא עניין של פוליטיקה, אנו מצפים מכל הקשת הפוליטית לתמוך בהקמת וועדת החקירה ובאופן שבו הציבור החרדי ירגיש שהחקירה נעשית ברגישות ובנחישות". 

בהסכמים הקואליציוניים שנחתמו ביום שישי נכלל סעיף הכולל את הקמת ועדת החקירה הממלכתית לאסון במירון – שבו נהרגו 45 בני אדם. הפרוטוקלים מאישור ההילולה במירון, שנחשפו בכאן חדשות בתחילת חודש מאי, הציגו איך למרות הלחץ של קציני השטח במשטרה לצמצם את האירוע, מנכ"ל המקומות הקדושים הטיל וטו בנושא  - והניצבים הבכירים אישרו את ההילולה. בד בבד, בני משפחות ההרוגים באסון סיפרו לכאן חדשות על לחצים שמופעלים עליהם, כדי שיצאו בקריאה נגד הקמת ועדת חקירה ממלכתית, כביכול בהוראת רבנים. 

בהתכתבויות שפורסמו הוצג בין השאר כיצד אח שכול כתב בקבוצת הוואטסאפ של משפחות ההרוגים: "קיבלתי שיחה ממישהו שהציג את עצמו כעוזר של גפני, ושאל האם המשפחה מוכנה להצטרף לחתימה על מכתב כנגד ועדה ממלכתית בהוראת גדולי ישראל". 

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוח | האזינו להסכת "עוד יום"

באסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בערב ל"ג בעומר נהרגו 45 בני אדם מדוחק וצפיפות במתחם ההדלקה של חסידות תולדות אהרן. חברי כנסת רבים קראו להקמת ועדת חקירה ממלכתית. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה על הקמת צוות חקירה משותף למשטרה ולמחלקה לחקירות שוטרים.

הפופולריים