למה ביום ראשון ומה הסיכוי להפתעה?

למה ביום ראשון ומה הסיכוי להפתעה?

יו"ר הכנסת הודיע שהממשלה תושבע בראשית השבוע. מה צפוי לנו עד אז? האם ההסכמים סגורים לחלוטין והאם נתניהו ויתר על הסיכוי לטרפד את המהלך? | שאלות ותשובות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נפתלי בנט, יאיר לפיד
צילום: צילום: פלאש 90

יו"ר הכנסת, יריב לוין, הודיע הבוקר (שלישי) כי ממשלת בנט-לפיד תובא לאישור הכנסת ותושבע ביום ראשון, יום שאינו ממניין הימים הקבועים שבהם פועלת הכנסת. ההחלטה העלתה מייד תהיות באשר לבחירת המועד ושאלות באשר למה שצפוי לנו עד יום ראשון. כתבתנו בכנסת, יערה שפירא, עונה על כמה מהשאלות המרכזיות בדרך להשבעת ממשלה חדשה. 

• למה הוחלט להשביע את הממשלה דווקא ביום ראשון?

מי שקבע את מועד ההשבעה הוא יו"ר הכנסת, יריב לוין, בכיר הליכוד. לוח הזמנים אפשר לו לקבוע כל יום חול בין היום ויום שני הבא, מכיוון שעל הממשלה להיות מושבעת תוך שבעה ימים מיום הכרזת היו"ר במליאה כי עלה בידו של לפיד להרכיב אותה. אפשר להעריך שלוין קבע את ההשבעה ביום ראשון ולא ביום שני, המועד הרחוק ביותר האפשרי, כדי שנפתלי בנט ויאיר לפיד יצטרכו לפרסם את ההסכמים הקואליציוניים שחתמו עליהם כבר ביום שישי. החוק קובע כי על ההסכמים להתפרסם ולהיות מונחים על שולחן הכנסת 24 שעות לפני ההצבעה. 24 שעות לפני יום ראשון יוצא, כידוע, בשבת. הקדמה של יום בפרסום תגרום לחשיפת ההסכמים כבר בשישי ולא ביום ראשון, יממה לפני ההשבעה. זה יאפשר לחץ ממושך יותר מצד גוש נתניהו על חברי הכנסת השונים, אגב נושאים שנויים במחלוקת שיופיעו בהסכמים.

ברית האחים בדרך לבלפור | האזינו ל"עוד יום"

• האם ההסכמים הקואליציוניים סגורים וסופיים או שישנן עדיין פרצות שעשויות לטרפד את ההשבעה? 

ההסכמים סגורים, אך עדיין לא נחתמו. זאת, כדי לאפשר שינויים של הרגע האחרון, אם יהיה בהם צורך. הסכמים יחתמו סופית רק לקראת פרסומם לציבור לפני ההשבעה. הסיכום עם סיעת רע"ם בסוגייה שהייתה במחלוקת בימים האחרונים, זהות החברים בוועדה שתדון בהסדרת יישובים בנגב, הוא לדחייה בפועל של הוויכוח לאחרי ההשבעה. בהסכמים פשוט לא צויין מי יהיו חברי הוועדה.

• האם נתניהו צפוי להמשיך ולנסות בימים הבאים למשוך עריקים?

ללא ספק, כן. בליכוד ממשיכים לנסות ללחוץ על חברי ימינה ותקווה חדשה, בעזרת יתר המפלגות בגוש נתניהו. רק לפני זמן קצר שמענו קריאות חריפות מאוד של ראשי המפלגות החרדיות שנועדו לאוזניהם של המצביעים הדתיים-לאומיים של בנט, ומזהירות מפני שבירת הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה. עם זאת, נראה שאחרי הודעת ח"כ ניר אורבך כי יתמוך בממשלה, הסיכוי של נתניהו להשיג עריקים הפך להיות נמוך מאוד.

יכול להיות שזה נגמר? | האזינו ל"עוד יום"

מה הסיכויים שנופתע ברגע האחרון?

תמיד קיים סיכוי כזה, אבל הוא מצטמצם ככל שאנחנו מתקרבים למועד ההשבעה. בגוש בנט-לפיד עדיין קיים חשש שאחד החברים מצדה הימני של הממשלה הנרקמת יתנגד לה ברגע האחרון. כדי למנוע אפשרות כזאת ראשי המפלגות מקיימים שיחות "תחזוק" עם מורדים פוטנציאליים. נראה שגם בליכוד כבר מכינים עצמם לאופוזיציה - הן בהצעות חוק שירצו להגיש כדי להתקיל את הממשלה החדשה, הן בהיערכות של חברי כנסת להתמודדות על הנהגת הליכוד.

הגירוש מגן עדן | האזינו ל"עוד יום"

הפופולריים