דרעי, גפני וליצמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"המדינה היהודית בסכנה": המתקפה החריפה של החרדים על בנט

לאחר פרסום ההסכמים הקואליציוניים וההודעה על השבעת הממשלה כינסו ראשי ש"ס ויהדות התורה כינוס חירום. דרעי: "יורקים עלינו", גפני כינה את בנט רשע וליצמן כינה אותו רפורמי וקרא לו להוריד את הכיפה • בנט בתגובה: ביטויים שמשקפים אובדן עשתונות
יערה שפירא
08 ביוני 2021
14:19
עודכן ב 15:45

סיעות ש"ס ויהדות התורה קיימו בצהריים (שלישי) כינוס חירום בעקבות ההודעה על השבעת הממשלה בשבוע הבא וחשיפת ההסכמים הקואליציוניים. הסיעות הודיעו כי יפעלו במשותף בכל הדרכים העומדות לרשותן, בפרסום בארץ ובעולם, להתריע מפני הסכנה שלטענתן מאיימת על המדינה היהודית בעקבות השבעת הממשלה החדשה, ממשלת השמאל החילונית, כלשונם. "הסיעות קוראות לכל מי שיש בידיו השפעה למנוע חילול השם זה, או שיש לו השפעה על חברי הכנסת המתכוננים להיות שותפים לממשלת זדון זו, לבוא לעזרת השם בגיבורים", נכתב בהודעת הסיכום.

יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, פתח את הכינוס ואמר כי המדינה היהודית בסכנה. "כל הממשלות ניסו לשמור על הסטטוס קוו. לאחר חשיפת ההסכמים הקואליציונים המדינה היהודית בסכנה. ישראל משנה את פניה, מדובר על עקירת הדת מהמדינה. בחסות חובשי כיפה שהשררה מעוורת אותם הם הולכים להגשים את חזון הרפורמים - ליברמן ולפיד. הממשלה בראשות בנט תחריב את כל מה ששמרנו יחד 70 שנה, אופי וזהות יהודית למדינה המאפשרת לנו חיים יחד. הממשלה של בנט תחריב את השבת, הגיור, ותקרע לחתיכות את עם ישראל שיאלץ לחזור לחיות כמו בגלות". דרעי הוסיף כי ישנה מצווה מהתורה שלא להיות תמימים. "כשיורקים עלייך אל תאמר שזה גשם ויורקים עלינו ואנחנו חייבים לעמוד על נפשותינו", סיים דרעי. 

יו"ר יהדות התורה, משה גפני, אמר בכינוס: " נבלה נעשתה בישראל. היו ימים שהיינו באופוזיציה ולא הייתה ממשלה שהעזה לעשות עשירית מזה. לא היה מושג, אפילו בתקופה שנתניהו הלך לקואליציה עם ברית האחרים הזאת, עם לפיד ובנט, שם רשעים ירקב, שיעשו דברים מהסוג הזה. אני פונה למצביעי ימינה ולמצביעים אחרים בציונות הדתית - תקיאו את האנשים האלה מתוככם שיהיו מוחרמים ומנודים ולא יהיה לכם חלק ונחלה איתם, כמו בפרשת השבוע עם קורח. להוציא אותם מכלל ישראל; אין לנו שותפות איתם על כלום".

הגירוש מגן העדן | האזינו ל"עוד יום"

השר יעקב ליצמן אמר כי מדובר בממשלת שמאל קיצונית שאיבדה דרך ומצפון. "כל הציביון היהודי נמחק ברגע זה. לא מבין למה צריך אגף רפורמים, ראש הממשלה הוא רפורמי. אם הוא מביא את כל הדברין האלה, הוא רפורמי לא פחות, אין הבדל. אני קורא לו להוריד את הכיפה, הוא מבייש את הכיפה ואני חושב שזו חוצפה גדולה. לפחות שכולם יבינו שהוא רפורמי".


ראש הממשלה המיועד, נפתלי בנט, השיב למתקפות ראשי הסיעות החרדיות ואמר כי הצטער מאוד לשמוע אותם וכי הם משקפים אובדן עשתונות. "רק לפני שנה, כשהוקמה ממשלת האחדות הנוכחית, ימינה נשארה בחוץ, והחרדים ישבו בפנים. לא ראיתם אותי קורא לגפני להוריד את הכיפה. הייתה ממשלה, לא היינו חלק ממנה, והשמש זרחה בבוקר. חברי הכנסת החרדים לא ילמדו אותנו מהי יהדות ובוודאי לא מהי ציונות. כראש ממשלה, אדאג לציבור החרדי ולעולם התורה. לאזרחי המדינה החרדים אני אומר, שוב: אין לכם מה לדאוג". בנט הוסיף כי אם הכוונה בהשתלחות היא להרתיע את הממשלה העתידית מהכוונה להקים ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון - "זה לא ילך. נהרגו 45 אזרחים ישראלים. מישהו צריך לתת תשובה", אמר בנט.

ביהדות התורה וש"ס מיהרו לתקוף את בנט בתגובה לדבריו ואמרו כי איבד כל גבול והגיון בדרך לסיפוק פוליטי רגעי. "הבריחה המביכה שלך מהביקורת נגדך תוך שימוש ציני ומביש באסון הנורא במירון, ותוך פגיעה מזעזעת בהרוגים ומשפחותיהם, מוכיחה את איבוד ערכיך ומסוכנותך להחזיק בהגה השלטון. אנחנו נהיה אלו שנדרוש ממך חקירה ותיקון במירון, ולא ניתן לך להתחמק מכך. אתה צבוע וחסר בושה. כמי שמחזיק בתואר השקרן הגדול ביותר בפוליטיקה הישראלית, אנו לא מצפים ממך לכלום ולא סומכים עליך בשום דבר. תראה איך אתה נראה בקרב בוחריך מול הבטחותיך שנמסו על הקרח ורק אחר כך תגיד לנו כיצד לנהוג".