גנץ לפני דיון הקבינט על מצעד הדגלים: לא אתן לשום שיקול פוליטי להיכנס לתוך העניין

גנץ על מצעד הדגלים: לא יהיו שיקולים פוליטיים

המפכ"ל הזהיר את רה"מ: צעדת הדגלים תחייב העלאת כוננות במקומות נוספים בארץ • גורמים ביטחוניים: שב"כ הציע לקיים את האירוע ברחבת הכותל • הקבינט ידון היום אם לקיים את מצעד הדגלים, לאחר שהיועמ"ש הבהיר שביטול החלטת המשטרה מצריך דיון בקבינט המדיני-ביטחוני
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צעדת הדגלים יוני 2011
צילום: נתי שוחט פלאש 90

שר הביטחון, בני גנץ, אומר היום (שלישי) לפני הדיון בקבינט על מצעד הדגלים כי לא ייתן לשום שיקול פוליטי להיכנס לעניין. גנץ קיים דיון ביטחוני בפיקוד הדרום בעקבות מבצע "שומר החומות" ובסופו אמר כי "לא נחסוך באף מאמץ כדי להביא יציבות, לחזק את הכוחות המתונים ולרתום את מדינות האזור לחיזוק הרשות הפלסטינית ולהשבת הבנים הביתה. על רקע האתגרים, אני אמשיך להוביל מדיניות אחראית מבחינה ביטחונית. לא אתן לשום שיקול פוליטי להיכנס לתוך העניין הזה ואפעל באחריות המדינית-ביטחונית הנדרשת".

מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי הזהיר הלילה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי צעדת הדגלים בשער שכם תחייב העלאת כוננות במקומות נוספים ברחבי הארץ. גורמים ביטחוניים מסרו כי שב"כ הציע לקיים את האירוע ברחבת הכותל.

הקבינט המדיני-ביטחוני ידון היום אם לקיים את מצעד הדגלים לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הבהיר לראש הממשלה נתניהו ולשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, כי שינוי ההחלטה המקצועית של המשטרה בעניין הצעדה מחייב החלטה מדינית. שר המשפטים והביטחון בני גנץ לחץ על כך גם כן.

בדיון הלילי שנערך אמש בראשות ראש הממשלה נתניהו על הצעדה שתוכננה ליום חמישי, גורמי ביטחון טענו שאין לקיים את האירוע בעת הנוכחית ובמתכונת שרצו המארגנים. זוהי אותה עמדה שהביאה להנחיית המשטרה לבטל את הצעדה. בתום הישיבה הוחלט כי מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי יבחן חלופות למצעד, ויעלה אותן לפני הדרג המדיני. 

ח"כ שלמה קרעי אמר הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי ביטול הצעדה הוא "כניעה לטרור של המפכ"ל". לדבריו בתוכנית "קלמן ליברמן", "השר לביטחון הפנים צריך לאשר את זה, ואם תתקבל החלטה אחרת - אני אצר עליה".

ח"כ איתמר בן גביר התראיין גם הוא בתוכנית "הבוקר הזה", ואמר: "ברגע שבית המשפט בא ואומר שיהודים ישבו בשמעון הצדיק ונכנעים כי חמאס אומר, ואז אומרים לא יהיה מצעד דגלים כי חמאס אומר – נפלנו על הראש? הצעדים האלה רק מעודדים את חמאס לעשות טרור".


אחרי שכמה חברי כנסת מהליכוד וח"כ איתמר בן גביר הודיעו אתמול שיצטרפו לצעדה שתוכננה לעבור בשער שכם, גורם במחלקת המדינה האמריקנית אמר לכאן חדשות כי בממשל ארה"ב "מאמינים שקריטי וחשוב כי כל הצדדים יימנעו מצעדים שעלולים להגביר את המתח". גם שליח האו"ם למזרח התיכון צייץ אמש כי הפסקת האש שברירית ויש "להימנע מצעדים חד-צדדים ופרובוקציות".

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ומיקי זוהר צייצו אתמול נגד ביטול הצעדה. ח"כ זוהר כתב בטוויטר: "ביטל מצעד הדגלים - כניעה לטרור". בתגובה, יו"ר העבודה, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה בישיבת סיעתה:  "ממשלת השינוי עדיין לא קמה אבל כבר קיש וסמוטריץ' מאשימים אותה בביטול מצעד הדגלים. זה קלאסי ממשלות נתניהו. יושבים בשלטון ומאשימים אחרים".

הפופולריים