בגוש מתנגדי נתניהו שוקלים: פיזור הכנסת אם ייכשלו בהרכבת הממשלה

לפיד שוקל: פיזור הכנסת אם ייכשל בהרכבת ממשלה

ח"כ פריג' הגיש הצעה לפיזור הכנסת, בתיאום עם לפיד, אך בינתיים היא לא מקודמת • המטרה: למנוע מהמנדט להגיע לכנסת • לפיד יגיע השבוע להסכמים עם מפלגות המרכז–שמאל ובסה"כ עם 45 מנדטים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביבי לפיד
צילום: ביבי לפיד

בגוש מתנגדי נתניהו שוקלים להעביר חוק לפיזור הכנסת אם יכשלו בהרכבת הממשלה, כשנכון להיום (שני) נותרו להם תשעה ימים לעשות זאת. ההחלטה לפזר את הכנסת, אם תתקבל, נועדה למנוע מהמנדט להגיע לכנסת. ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ הגיש כבר הצעת לפיזור הכנסת, בתיאום עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. בסביבתו אומרים שכרגע אין כוונה לקדם את המהלך, ושהשימוש בו ישקל בימים האחרונים למנדט של לפיד, אם תהיה הבנה שאין אפשרות אחרת.


יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ממשיך במאמציו להרכיב ממשלה, כשנותרו לו תשעה ימים עד שיפקע המנדט שלו. עד סוף השבוע הוא צפוי להגיע להסכמות עם מפלגות המרכז-שמאל, בסך הכול 45 מנדטים. בתוך כך, בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי יו"ר תקווה חדשה גדעון סער הבהיר שלא יצטרף לממשלת לפיד ללא בנט. מנגד, יו"ר ימינה נפתלי בנט ממשיך במשא ומתן עם הליכוד, והוא שוקל לסגור הסכם על נתניהו גם בלי ממשלה. 

בינתיים, בוועדה המסדרת, אושר מינוי סגנים ליו"ר הכנסת. לתפקיד נבחרו חברי הכנסת בועז טופורבסקי, אחמד טיבי, קרן ברק, עיסוואי פריג׳ ואמילי מואטי.

לפיד אמר היום בפתח ישיבת סיעתו שהוא סבור שנפתלי בנט עשה טעות כשהפסיק את המשא ומתן להקמת קואליציה עם יש עתיד וציין כי יפעל שיחזור בו. "אני מקווה שהוא יחזור בו. זה דבר שלפעמים קורה בחיים פוליטיים. יכול להיות שלפעמים זה גם משנה את תנאי הפתיחה", אמר לפיד.

הוא הוסיף כי הסיכוי להקמת ממשלה לא גבוה אבל יפעל לכך וכי כל מי שרוצה לבוא ולדבר, דלתו פתוחה בפניו. "בעודנו פה, צוותי המשא ומתן שלנו בכפר המכביה. כל עוד יש סיכוי, נהפוך כל אבן להקים ממשלה. ממשלת השינוי שאנחנו מנסים להקים היא לא פשרה. היא המטרה. היא הדבר שמדינת ישראל זקוקה לו היום כאוויר לנשימה". 

יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, שב ושלל היום את האפשרות שייכנס לממשלה בראשות נתניהו. בפתח ישיבת סיעתו אמר סער: "אני חוזר ואומר: לא נשב בממשלה בראשות נתניהו. מי שמכהן יותר מ-12 שנה ברציפות אחראי לתהליכים של אובדן משילות. מי שמקלקל לא יוכל לתקן", הדגיש סער.

הפופולריים