המפכ"ל שבוע אחרי האסון במירון: "לא רואה אף אחד מתפטר בשלב הזה"

המפכ"ל: "לא שוקל להתפטר, שלם עם עצמי"

יעקב שבתאי שובר שתיקה ועונה בריאיון לירון דקל על השאלות הקשות: "אם יימצא גורם ממלכתי נייטרלי שיבדוק מי אשם – פתוח לקבל את ההחלטה שיהיו". המפכ"ל ציין כי הדרך לחקור את האסון היא באמצעות ועדת חקירה בלתי תלויה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קובי שבתאי
צילום: בלי

שבוע אחרי האסון במירון, שלאחריו לא דיבר עם התקשורת, הגיע הערב (שישי) מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב  שבתאי לריאיון אצל ירון דקל בתוכנית "השבוע" בכאן 11 והתייחס לאחריות בעקבות האירוע. הוא הבהיר כי בשום שלב לא ראה סיבה להתפטר והדגיש: "במקרה הספציפי יש פה נושא שצריך להיבדק על ידי גורמים חיצוניים. אני שלם עם עצמי שעשיתי את כל מה שרק ואפשר בכלים שהיו לרשותי על מנת לעשות את הטוב ביותר. אם יימצא גורם ממלכתי נייטרלי שיבדוק מי אשם – פתוח לקבל את ההחלטה שתהיה". 

שבתאי אמר כי ועדת חקירה ממלכתית תהיה מקובלת עליו והבהיר: "באירוע רגיל יש גורם אחד שאתה מדבר איתו. באירוע כזה אף אחד לא רוצה לקחת אחריות. המשטרה נשאבה לוואקום הזה ותכללה את האירוע. אין לי את הכלים לבדוק אם המהנדס צודק או לא. משטרת ישראל מתכללת את כל הגורמים, אבל כל אחד בתחום אחריותו". 

"3 כתבות לכל המהדורות": ההודעה ששלח קצין למפכ"ל מניחום האבלים של אחד ההרוגים באסון

המפכ"ל נשאל על יחסי הכוחות של המערכת מול החברה החרדית. "המשטרה חזקה ועצמאית. השר אכן מינה אותי, אבל מהשלב של המינוי אני אוטוריטה בפני עצמה. בסופו של דבר ההחלטה היא שלי, אני אחראי. לא היה לחץ על כמות האנשים במירון, הסיפור היה אפידמיולוגי בתחילת הדרך. לנו היה ברור שתהיה בעיה לשלוט על כמות האנשים שיגיעו. גם בשנה שעברה לא היה היתר לבצע מדורות, עדיין היו עשרות אלפי אנשים שהגיעו להר", אמר שבתאי.

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | האזינו לפרק ב"עוד יום"

"אין לי את הכלים לבדוק אם המהנדס צודק או לא. אירוע רב נפגעים נלקח בחשבון לאור ניסיון העבר, ואפילו תורגל בשעות הצהריים בידי כל הכוחות". שבתאי ציין כי בזכות התרגול, הפינוי "עבד כמו שצריך", הוסיף. 

המפכ"ל שבתאי דיבר גם על האירועים האלימים בירושלים במהלך חודש הרמדאן. שבתאי הדגיש כי לא הייתה התקפלות בנושא הורדת המחסומים וציין כי בירושלים תמיד יש חיכוכים בתקופת הרמדאן וכי הטריגר להסלמה היו סרטוני הטיקטוק. שבתאי ציין כי המשטרה הצליחה להרגיע את הרוחות בירושלים, ורמז כי חבר הכנסת איתמר בן גביר הוא גורם מתסיס. "לצערי יש איזה טריגר שנכנס לנו בשעות האחרונות, אנחנו נטפל גם בו".

על האלימות בחברה הערבית אמר כי המלחמה בה נמצאת בראש סדר העדיפויות שהציב. "בינתיים יש עלייה משמעותית בכמות תפיסות כלי הנשק. השינוי לא יקרה ביום אחד. אנחנו נראה את התוצאות", אמר בריאיון.

הפופולריים