בעקבות איומים: קצין הכנסת הורה לאבטח את בנט

בעקבות איומים: קצין הכנסת הורה לאבטח את בנט
בנט על הצהרת נתניהו: "לא ביקשתי ממנו את ראשות הממשלה, אלא ממשלה – ואת זה אין לו" • קודם לכן אמר נתניהו: "מוכן שבנט יהיה ראשון ברוטציה" • סער: בוחרינו לא הצביעו לתזוזה של נתניהו לתפקיד ראש ממשלה חליפי • החל מהיום: בנט ילווה באבטחה צמודה, ביתו ברעננה יאובטח באופן שוטף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט בישיבת סיעה 03.05
צילום:

פחות מיומיים למנדט של נתניהו: קצין הכנסת, ניצב יוסף גריף, החליט היום (שני) להציב אבטחה צמודה ליו"ר ימינה, ח"כ נפתלי בנט ולאבטח את ביתו ברעננה. בסביבת בנט אמרו כי לא ביקשו את האבטחה, ואישרו כי הדבר הגיע בעקבות איומים עליו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז היום כי אמר ליו"ר ימינה נפתלי בנט כי הוא מוכן שהוא יהיה ראשון ברוטציה בראשות הממשלה בשנה הראשונה. "חברי ימינה ישולבו בממשלה ובכנסת בתפקידים חשובים. ואם חלילה לא נקים ממשלה, אם כי לדעתי לא נגיע לזה, נרוץ ברשימה משולבת לכנסת כשכל מפלגה שומרת על זהותה וכוחה היחסי", כתב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו.

בתגובה אמר בנט בהצהרה בישיבת סיעתו: "לא ביקשתי מנתניהו את ראשות הממשלה אלא ממשלה - ואת זה אין לו". יו"ר ימינה הוסיף: "המכשול להקמת ממשלת ימין הוא לא ימינה. זה לא עניין של להציע לנו עוד משהו, אמרתי לנתניהו כבר שיש לו האצבעות שלנו".

בנט תקף בחריפות את הציונות הדתית ובצלאל סמוטריץ': "הוא שרף את הגשרים לממשלת ימין. אני רוצה לשמור על כבודו של ראש הממשלה אבל בבחירות האלה הוא הקים מפלגת לוויין ועכשיו הוא לא מצליח להשתלט עליה. שיפנה את הסרטונים הנרגשים לסמוטריץ'". לאחר דברי בנט, ראש הממשלה השיב לו: "כשתתחייב לממשלת ימין יבואו אחרים, ואפילו בלי סער יהיו לנו 61".

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער גם התייחס להצעת נתניהו לבנט, ופסל את האפשרות שבעקבותיה מפלגתו תצטרף לממשלה בראשות נתניהו: "שמעתי את נתניהו לפני שעה מדבר על 65 מנדטים. השומע יכול היה להסיק שהוא מונה את מצביעי תקווה חדשה בין תומכיו. אבל מצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורנו על יסוד קו הפוך מכך, המחוייב לשינוי ולא להמשך שלטון נתניהו. גם תזוזה של נתניהו לשנה לתפקיד ראש הממשלה החליפי והמשך הקדנציה כראש הממשלה - אינה מה שמצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורו".

סמוטריץ' קיבל גיבוי מהרב דרוקמן: אסור להיכנס לממשלה בתמיכת רע"ם

מוקדם יותר היום סמוטריץ' נפגש עם הרב חיים דרוקמן, וקיבל ממנו גיבוי לעמדתו שלא להיכנס לממשלה בתמיכת רע"ם. בהודעת הציונות הדתית נמסר: "הרב העניק גיבוי מלא ליו"ר הציונות הדתית בהתנגדות להקמת ממשלה שתתבסס על רע"ם, וקורא לבנט להודיע לאלתר על הצטרפותו לממשלת ימין ושלילה מוחלטת של האפשרות שיחבור לממשלת שמאל ותומכי טרור".

בישיבת סיעתו פנה סמוטריץ' לבנט: "מלא את הבטחתך לא לשבת תחת לפיד בממשלת שמאל. מי שיעשה זאת ישא אות קלון עד יומו האחרון". סמוטריץ' חזר שוב על התנגדותו הנחרצת להיכנס לממשלה בתמיכת רע"ם: "הקמת ממשלה בתמיכת תומכי טרור תהווה פגיעה אנושה ביהדות, בתורה ובארץ ישראל. אם נצטרך לשלם על כך מחיר וללכת לאופוזיציה נעשה זאת בראש מורם".

אמש הרב טאו, מנהיגה הרוחני של מפלגת נעם, שמטעמה יש נציג אחד ברשימת הציונות הדתית, פרסם מכתב תמיכה בראש הממשלה ובהקמת ממשלת מיעוט שתישען על מפלגת רע"ם. גורמים בלשכת ראש הממשלה הם אלה שפנו לרב טאו וביקשו ממנו לפרסם את מכתב התמיכה. לדברי מקורבים לנתניהו, בקרוב אף צפויים רבנים נוספים להצטרף ליוזמה - שמטרתה לשמש פסיקה הלכתית שתמנע מהיו"ר, בצלאל סמוטריץ', לסרב להקמת ממשלת מיעוט בתמיכת רע"ם.

גם הרב שמואל אליהו הצטרף לדברי הרב טאו, ובריאיון לרדיו גלי ישראל אמר: "קראתי את דברי הרב טאו ואני מזדהה עם כל מילה. צריך לתת לזה סיכוי. אנחנו ברגעי הכרעה, סמוטריץ' צריך להבין שנעמוד מאחוריו".

לפיד: אני אקבל את המדט

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר היום כי "רציתי להגיע לרגע שבו המנדט עובר אליי עם ממשלה סגורה. אף אחד לא ויתר יותר מאיתנו כדי שזה יקרה. בעוד יממה יהיו מולנו שתי אפשרויות - ממשלת אחדות ישראלית טובה הגונה ומתפקדת, או בחירות. יש פה אפשרות לבטל את גדר ההפרדה שבליבה של החברה הישראלית.

"בעוד יומיים אנחנו יכולים להשביע ממשלה חדשה בישראל. היא לא תהיה מושלמת, אבל היא תהיה ממשלה שתיקח אחריות ותעסוק בניהול המדינה". כשנשאל לפיד אם יהיה מוכן לוותר על המנדט להקמת ממשלה אמר שלא יוותר עליו וכי "הצעתנו לבנט לא תורע אם וכאשר המנדט יעבור אליי, אני לא משחק משחקים".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בישיבת סיעה כי אין פערים גדולים בגוש מתנגדי נתניהו: "אם כל ראשי המפלגות יתיישבו היום ב-21:00 בערב עד 9:00 בבוקר, אפשר לצאת עם ממשלת שינוי. בואו נתכנס הערב ועד מחר נקים ממשלה".

יו"ר העבודה מרב מיכאלי אמרה: "אני מכירה היטב את פרטי המשא ומתן ואומרת לכם - אפשר להשביע ממשלה מחר. צריך לרצות. אני קוראת לראשי המפלגות לעשות את ההחלטות הנכונות. אנחנו לא נהיה מכשול להרכבת ממשלה מבחינת חלוקת התיקים".

כפי שהתחייבה בפני בג"ץ - הממשלה אישרה את מינויי השרים

לאחר הסערה סביב מינוי בני גנץ לשר משפטים, וכפי שהתחייבה בפני בג"ץ - היום אישרה הממשלה את מינויי השרים החדשים, כפי שדווח לראשונה בכאן חדשות.

יואב גלנט ימונה לשר להשכלה גבוהה, בנוסף לתפקידו כשר החינוך, איתן גינזבורג ימונה לשר התקשורת, מיכאל ביטון ימונה לשר לשוויון חברתי, חילי טרופר ימונה לשר המדע והטכנולוגיה, בנוסף לתפקידו כשר התרבות והספורט, יובל שטייניץ ימונה לשר משאבי המים, בנוסף לתפקידו של כשר האנרגיה.

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, יערה שפירא, זאב קם וכרמל דנגור

הפופולריים