קו ההגנה הצפוי של אוחנה: לשר אין סמכות לאשר או לפסול תכניות

קו ההגנה של אוחנה: אין לו סמכות לפסול תוכניות

גנץ מתכוון להביא לאישור הממשלה הצעת החלטה להקמת ועדת חקירה ממלכתית, נדרש אישור של הליכוד - ולכן הסיכוי שהדבר יתרחש קלוש • מח"ש ולה"ב 433 בודקות כרגע את האסון – לא חוקרות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההילולה בהר מירון, רגעים לפני האסון, 29.04.21
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

הקרב על ועדת החקירה | פרסום ראשון: היועמ"ש מנדלבליט סבור שאין מניעה משפטית להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית לבירור האסון במירון (3.5.2021).

מקורב לשר אוחנה: אין לו סמכות לפסול את התוכניות להילולה - חדשות הערב במהדורה מיוחדת

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | האזינו ל"עוד יום"

האסון במירון: קו ההגנה הצפוי של השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, היא שאין לו סמכות לאשר או לפסול תוכניות, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. המחלקה לחקירות שוטרים ולהב 433 בודקות כרגע את האסון, אך לא חוקרות.


הפעולות שעשו שני הגופים הבודקים, הן מעטות - בעיקר איסוף מצלמות אבטחה ומסמכים. לשני הגופים סמכות מוגבלת. להב לא יכולה לחקור את התנהלות המשטרה והמחלקה לחקירות שוטרים יכולה לחקור רק את המשטרה. גורמים בשני הגופים "לא מתלהבים" מהמשימה.

במערכת אכיפת החוק מקווים שהממשלה תחליט על ועדת חקירה - או שבג"ץ, שוודאי יוגש, יחליט על כך. בימים הקרובים, בתום איסוף הממצאים הראשוניים תתקיים ישיבה אצל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ויתקבלו החלטות להמשך.

עוד פורסם הערב כי שר המשפטים בני גנץ מתכוון להביא לאישור הממשלה הצעת החלטה להקמת ועדת חקירה ממלכתית. כדי להביא את הדבר לאישור הממשלה - נדרש אישור של הליכוד וכחול לבן, ולכן הסיכוי שהדבר יתרחש קלוש.


בסביבת גנץ אומרים כי זו הדרך היחידה להביא לאישור הקמת הוועדה, מכיוון שהוועדה לביקורת המדינה לא הוקמה בכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו אומנם לא מתייחס לסוגיה באופן פומבי וישיר, אך הוא אינו תומך בהקמת ועדת חקירה, לכן ההצעה צפויה ליפול. בסביבתו אומרים שהוא יעסוק בנושא רק עם תום תקופת האבל.

גנץ פנה הערב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כדי לאפשר הקמת ועדת חקירה ממלכתית של האסון בהר מירון בזמן ממשלת המעבר. בפנייתו למנדלבליט כתב גנץ: "רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לתכלל את כלל היבטי החקירה של האסון, שכן יש לה את הסמכויות הרחבות ביותר ובידיה הכלים לגיבוש ההמלצות המתבקשות".

גנץ המשיך וכתב כי "בנסיבותיו המיוחדות והחריגות של האירוע, ובפרט לאור האפשרות כי חברי ממשלה יידרשו להתייצב בפני הוועדה, רק ועדת חקירה ממלכתית המתמנה על ידי נשיאת בית המשפט העליון, בראשות שופט, תבטיח את עצמאות החקירה ואת אמון הציבור".

בלעדי: הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון נחשפים

גנץ סיכם: "הקמת הוועדה לא תחזיר למשפחות את יקיריהן או תביא מזור לכאבן, אך ביכולתה למנוע אסון מעין זה בעתיד. ישנה דחיפות בהקמת הוועדה במהירות בכדי שתוכל לבצע בדיקה ראשונית כשהמידע זמין, ומבלי שהתקיימו פעולות חקירה רבות של גורמים אחרים".

ב-20:33 כתבתי לאשתי: "הכול קרס, אסון בפתח" | טור מיוחד של כתבנו רובי המרשלג, שהיה באזור האסון בשעות הקריטיות

בסוף השבוע פורסם בכאן חדשות כי אומנם בזמן ממשלת מעבר יש מגבלות, כולל על הקמת ועדה, אך בעבר היועץ קבע כי יש פעולות מסוימות המוחרגות ומותרות אם יש בהן דחיפות. במקרה כזה ניתן לבצען גם בממשלת מעבר. 

הפופולריים