לאחר הביקורת של בג"ץ: הממשלה תדון מחר במינוי שר משפטים

הממשלה תדון מחר במינוי שר משפטים
נשיאת ביהמ"ש העליון, אסתר חיות, הציעה למדינה אתמול למנות שר משפטים בתוך 48 שעות - נתניהו התחייב לדון בכך ביום שלישי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בניין משרד המשפטים בירושלים, 20.03.18
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לאחר הביקורת של בג"ץ: הממשלה תדון מחר (שלישי) במינוי שר משפטים. הישיבה צפויה להתקיים בזום. בג"ץ קיים אתמול דיון על מינוי שרים קבועים. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הציעה למדינה בפתח הדיון למנות שר משפטים בתוך 48 שעות. על פי המתווה שהציעה השופטת חיות, ימונו שאר השרים הקבועים בישיבת הממשלה ביום ראשון הבא. ראש הממשלה התחייב לדון בכך ביום שלישי, וכאמור מחר יתכנס דיון בנושא.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מסר חוות דעת לקראת הדיון בה מסר, כי אי פתרון מיידי לסוגיה "יהיה בלתי סביר באופן קיצוני" והוסיף, כי "שיקולים פוליטיים אינם יכולים להצדיק חוסר מעש ממשלתי אשר פוגע באינטרסים ציבורים וחיוניים". בתחילת החודש קרא מנדלבליט במכתב חריף לראש הממשלה למנות שר קבוע בדחיפות, כשבהיעדרו יש "השלכות מרחיקות לכת בהיבט של סכנה לבריאות הציבור". 

בהיעדר שר משפטים קבוע בממשלה, אי אפשר לקיים דיוני מעצרים ומאסרים בהיוועדות חזותית, משמע הגעה של מאות עצורים ואסורים מרחבי הארץ לבתי המשפט ללא שמירת מרחק, תוך סיכון ממשי להידבקות בקורונה. בנוסף, להיעדר מינוי שר יהיו השלכות מרחיקות לכת גם בהיבט של סכנה לזכויות אסירים ועצירים, לצד  הגבלה משמעותית של תהליך החקיקה בישראל והקפאת מינויים משמעותיים במשרד המשפטים, ביניהם פרקליט המדינה. 

בדיון שהתקיים ביום חמישי האחרון בעתירות בסוגיית אי מינוי שרים קבועים לממשלה, מתח בג"ץ ביקורת חריפה על כך. נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות אמרה בדיון כי "המצב שבו אין שרים קבועים מייצר חלל שלטוני ושאלה אם מצב כזה מתקבל על הדעת". השופטת חיות הוסיפה שהמצב היה צפוי וידוע גם ליועץ המשפטי לממשלה ולא נעשה דבר. שופטי בג"ץ גם מתחו ביקורת על כך שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא הציג פתרון למצב שמהיום אין אפשרות לקיים דיוני מעצרים בהיוועדות חזותית בהיעדרו של שר משפטים. את העתירות הגישו התנועה לאיכות השלטון והתנועה לטוהר המידות.

הפופולריים