האלימות בירושלים נמשכת - וההודעה החריגה של האמירויות

בלשים הותקפו בבירה – וההודעה של האמירויות
12 תושבי מזרח העיר נעצרו בהתפרעויות • כוח מיוחד שהתחפש לחרדים הותקף סמוך לשער יפו • התייחסות חריגה של האמירויות מאז נרמול היחסים: "קוראים לישראל לשים קץ להתקפות שגורמות למתיחות, יש לשמור על הזהות ההיסטורית של ירושלים הכבושה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירושלים בוערת, ליד שער שכם
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

האלימות בבירה נמשכת: המשטרה ומשמר הגבול עצרו הלילה (שני) 12 חשודים בגין התפרעויות, אירועי אלימות ותקיפת שוטרים בירושלים. במהלך הלילה הושלכו בקבוקי זכוכית ואבנים לעבר הכוחות. באחד המקרים השליך גבר בקבוק זכוכית אל שני אנשים בתחנת הרכבת הקלה ברחוב שבטי ישראל. השניים לא נפגעו וזורק הבקבוק נעצר. באירוע אחר, בדרך חברון, הותקף אדם בשנות ה-60 לחייו בידי כמה חשודים שנמלטו מהמקום ברכב, אותרו במעבר המנהרות ונעצרו. כוח משטרה מיוחד שהתחפש לחרדים הותקף הלילה באזור שער יפו בירושלים. שני תושבי מזרח העיר נעצרו בחשד לתקיפה והועברו לחקירה. 

בד בבד, משרד החוץ של איחוד האמירויות קרא לישראל הלילה לשאת באחריות ולהפחית את ההסלמה בירושלים. עוד הוא קרא לשים קץ לכל ההתקפות והפעולות שגורמות להמשך המתיחות והזעם. בהודעה הביע המשרד דאגה עמוקה מהאירועים האלימים במזרח ירושלים ("הכבושה", בלשון ההודעה), וציין כי קבוצות ימניות קיצוניות אחראיות להם וכתוצאה מכך כמה אזרחים נפגעו. 

בהודעה נאמר כי במשרד החוץ האמירותי מדגישים את הצורך לשמור על הזהות ההיסטורית של "ירושלים הכבושה", להביא לרגיעה ולשמור על איפוק מירבי כדי שהאזור לא ייגרר למצב של אי יציבות.

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף הבוקר את מדיניות המשטרה והשר לביטחון הפנים בסוגיית ירושלים. בריאיון לאורי לוי בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר טיבי כי הצבת המחסומים בשער שכם ומניעת התקהלות וחגיגות במדרגות הייתה מעשה שגוי והחלטה הרפתקנית שלא לקחה בחשבון את ההשלכות. "זו הסיבה הישירה שהציתה את העימותים באזור אבל לא היחידה. יש מוקדי כעס נוספים. מישהו לא לקח בחשבון שחודש הרמדאן רגיש. הייתה כאן התגייסות של המערכת, של השר לביטחון פנים ופיקוד המשטרה, שדיברו על ההתפרעות של הערבים. יש יותר ערבים במזרח ירושלים שמותקפים עי ארגון להב"ה. לא למנוע צעדה פשיסטית כזו זה מסר", אמר טיבי. 

כשנשאל על מקרי תקיפת החרדים בידי פלסטינים השיב טיבי: "אני לא אוהב לראות סטירה לנער בגלל לבושו. יש הבדל עצום בין להביע כעס על באב אל עמוד לבין המעשים האלה. אבל התמונה של נער פלסטיני סוטר לנער חרדי זכתה לכיסוי חסר תקדים. לפי כמה שבועות ילד בן תשע מעיסאוויה נורה ואיבד את עינו. אני בטוח שאף אחד לא יודע מי זה. אתה יודע כמה מקרים כאלה קרו בשנים האחרונות? אין סימטריה בכיסוי התקשורתי".

אמש הורה מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי להסיר את הגדרות שתחמו את מתחמי הישיבה בשער שכם. הגדרות הוצבו בתחילת חודש רמדאן, ולטענת צעירי מזרח ירושלים, הפרות הסדר בלילות האחרונים מתקיימות בשל חסימת מרחב השער בו הם נוהגים לשבת. מוקדם יותר היום הייתה פנייה של גורמים במזרח ירושלים למפכ"ל בעניין.

גורם במשטרה אומר כי הרעיון מאחורי הסרת המחסומים הערב הוא לתת הזדמנות להרגעת ההתפרעויות. במתחם שער שכם התכנסו מאות אנשים. אתמול התייחס המפכ"ל לסוגיה הנפיצה סביב רחבת המדרגות, ואמר כי המשטרה חוסמת אותן כל חודש רמדאן בשנים האחרונות. עם זאת, מבדיקת כאן חדשות עולה כי אמירה זו אינה מדויקת. מתחם המדרגות בשער שכם נותר פתוח במקרים רבים בחודש רמדאן בשנים האחרונות, מלבד מקרים בודדים בהם נסגרו.

חמאס קורא לשמר את התסיסה בבירה לפחות עד סוף הרמדאן

חמאס הוציא היום הודעה רשמית בה הוא קורא למתפרעים לשמר את התסיסה בבירה, לפחות עד לסוף חודש הרמדאן. ההודעה יצאה קודם מהסניף הירושלמי של חמאס ומאוחר יותר חלאד משעל, מנהיג חמאס בחו"ל, הצטרף לקריאה ואמר שהציפייה מהציבור היא להמשיך בעימותים. בד בבד, לאור השקט שהיה בבוקר, המתווכים המצרים ניהלו את המגעים מול חמאס והג'יהאד האיסלאמי מרחוק, מבלי לשלוח משלחת ביטחונית לרצועה.


הפופולריים