לפיד בשיחות סגורות: יש התקדמות במגעים עם בנט, מעריך שאפשר להקים איתו ממשלה

לפיד בשיחות סגורות: יש התקדמות במגעים עם בנט

למרות ההתקרבות בין השניים, ביש עתיד מתכננים להמליץ מחר על לפיד • גדעון סער קרא שוב הערב להקמת "ממשלת שינוי שתחליף את נתניהו" ואמר לתומכי הליכוד: "חסלו את הביביזם לפני שיחסל את הליכוד" • בבית הנשיא לא שוללים שהמנדט יוטל על בנט אם לא תהיה לכך התנגדות • פרסום ראשון: רע"מ מסרו לגושים - נתמוך במועמדות לתפקיד יו"ר הכנסת תמורת הקפאת חוק קמיניץ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד ונפתלי בנט נתפלי בנט ויאיר לפיד
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש90 ואורן בן חקון, פול

המרוץ למנדט: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בשיחות סגורות שיש התקדמות בשיחותיו עם יו"ר ימינה בנט. כך פורסם אתמול (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. "יש התקדמות משמעותית בשיחות עם בנט, מעריך שאפשר להקים איתו ממשלה. הוא לא סומך על ההבטחות של נתניהו, החרדים יצטרפו לממשלה כזאת יום אחרי הקמתה", צוטט לפיד אומר. 

גדעון סער חזר הערב על הבטחתו מלפני הבחירות שלא לשבת בממשלה תחת בנימין נתניהו. בנאום שנשא מול פעיליו אמר שהוא פועל כמיטב יכולתו כדי שתקום בישראל "ממשלת שינוי שתחליף את נתניהו". סער לא התייחס בנאומו על מי ימליץ מחר. לטענת מקורביו החליט ברגע האחרון לא להתייחס לכך עקב שיחה שניהל לפני שעלה לבמה עם לפיד ובנט.

״אומרים לנו בואו תמנעו בחירות חמישיות. מי הביא את ישראל לארבע מערכות בחירות? הוא זה שצריך לזוז הצידה״, אמר סער. "כל אנשי הליכוד שפונים אלי, כולל השרים שאני יודע מה הם חושבים, אתם ששנים לא אמרתם שום דבר, ששהוא עשה בתנועה כרצונו - לכו ותעשו את הדבר האמיתי, חסלו את הביביזם לפני שיחסל את הליכוד״.

בתוך כך, במפלגת רע"מ העבירו בימים האחרונים מסר לשני הגושים ובו התנאי לתמיכה בבחירת יו"ר הכנסת: הקפאת חוק קמיניץ, המחמיר עם אכיפת עבירות הבנייה. מקורבים ליו"ר רע"מ מנסור עבאס מציינים כי הם מרגישים שהם יכולים להיות לשון מאזניים, ולמנף את הסיטואציה במקרה שבו אף אחד לא יצליח להקים ממשלה ויילכו לבחירות חמישיות. ברע"מ וברשימה המשותפת טרם החליטו על מי הם ימליצו מחר לנשיא המדינה ראובן ריבלין. 

האם באמת חל מהפך בנכונות לשותפות עם ערבים בממשלה?

מתלבטים בדרך לנשיא: זו מפת ההמלצות הצפויה

גורמים ברע"מ אמרו כי ההחלטה תתקבל ברגע האחרון. במפלגה טוענים כי לפי סקר שערכו בימים האחרונים, עלה שמאז הבחירות כוחם בציבור הערבי הוכפל. יש לציין כי המפלגה תהיה האחרונה להגיע ולהמליץ על המועמד המועדף עליהם להרכבת הממשלה. 

נשיא המדינה ראובן ריבלין יקבל מחר בבית הנשיא את נציגי המפלגות. אם תמונת הממליצים תהיה ברורה ייתכן שהנשיא יודיע על מי יטיל את המנדט כבר מחר בערב. הכוונה לתרחיש שבו יקבל מועמד 61 מנדטים או יותר או אם יהיה פער משמעותי בין מומלץ אחד לשאר המומלצים.


בכוונת הנשיא, להודיע בכל מקרה עד יום שלישי בצוהריים על מי ימליץ כדי להגיע עם דף חלק להשבעת הכנסת ופתיחת המושב ביום שלישי. זו גם הסיבה שסבב ההתייעצויות צומצם ליום אחד, בניגוד לשני ימים בעבר.

כל מפלגה צפויה לשבת עם הנשיא כ-15-20 דקות. הנשיא צפוי לשאול את הממליצים אם ישנם עוד מועמדים שהם מוכנים שירכיבו את הממשלה. ריהבלין יימנע מלנקוט עמדה שעלולה להשפיע על תמונת הממליצים הסופית.

סמוטריץ' תקף את בנט: אל תכשיל ממשלת ימין

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' פנה אתמול (ראשון) בשידור חי ליו"ר ימינה נפתלי בנט וקרא לו באופן תקיף להמליץ על בנימין נתניהו כמועמדו להרכבת הממשלה: "כל המלצה שאינה על נתניהו תקרב אותנו לממשלת שמאל". סמוטריץ' קרא למועמדותו של בנט לראשות הממשלה בעודו מחזיק רק בשבעה מנדטים "לא לגיטימית".

"בנט - כל המלצה אחרת שלך שהיא לא על נתניהו, תקרב אותנו לממשלת שמאל. משמעות המלצה על עצמך היא צעד גדול ודרמטי לממשלת שמאל, גם אם תקראו לה בשמות משונים כמו ממשלת שינוי - זו ממשלת שמאל שמסוכנת למה שאנחנו מאמינים בו. האתרוג של השמאל מסנוור אותך ואני כאן לומר - אל תמנע הקמת ממשלת ימין", אמר סמוטריץ'.

הפופולריים