עבאס לא המליץ על מועמד: לא רוצה להיות באף גוש – ימין או שמאל

עבאס לא המליץ על מועמד: לא רוצה להיות באף גוש

לדברי יו"ר רע"מ, "מדינת ישראל משנה את פניה ומסרבת לפקוח את עיניה. לא חייבים להסכים על הכול - אבל אנחנו חייבים לתת לילדינו את ההזדמנות להכיר איש את רעהו. לא פסלתי איש" • בכירי התנועה האיסלאמית נתנו אור ירוק לו רע"מ לתמוך בכל מועמד שיבחר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנסור עבאס
צילום: בלי

יו"ר רע"מ מנסור עבאס לא המליץ בהצהרה שנשא הערב (חמישי) מנצרת על אף מועמד לראשות הממשלה: "אינני רוצה להיות בשום גוש – בימין או בשמאל". עבאס אמר כי הוא מושיט יד כדי לייצר הזדמנויות לחיים משותפים וכי הוא לא פוסל איש. 

"מדינת ישראל משנה את פניה ומסרבת לפקוח את עיניה. לא חייבים להסכים על הכול - אבל אנחנו חייבים לתת לילדינו את ההזדמנות להכיר איש את רעהו", אמר עבאס והוסיף: "הגישה שלי היא מה כן, ופחות מה לא. באתי לייצג נאמנה ציבור שלם שמונה יותר מ-20% מהציבור במדינה".

מוקדם יותר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בכירי מועצת השורא של התנועה האיסלאמית נתנו ליו"ר רע"מ אור ירוק לתמוך בכל מועמד שירצה. שני גורמים המעורים בשיחות אמרו לעבאס: "אתה רשאי לתמוך בממשלה מבחוץ. לך עם הצד שמציע את ההצעה הטובה ביותר".

מועצת השורא צפויה להתכנס, שם תתקיים הצבעה על התמיכה של רע"מ לראשות הממשלה. גורמים במפלגה ובתנועה האיסלאמית אמרו היום לכאן חדשות כי טרם התקבלה החלטה על מי להמליץ. לדבריהם, תמונת הגושים מורכבת מדי מכדי לקבל החלטה כרגע ולאבד את הכוח הפוליטי שיש כרגע בידי המפלגה. בעת האחרונה שבו בכירים ברע"מ ואמרו כי ארבעת חברי הכנסת של המפלגה אינם בכיסו של איש ושטרם הוחלט על מי ימליצו. 


חבר רע"מ, טאלב א-סנע, העריך מוקדם יותר כי עבאס לא יודיע הערב על מי הוא ממליץ לראשות הממשלה וצדק. בריאיון לתוכנית "עצם העניין" בכאן 11 תקף א-סנע את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אף אחד לא מאמין לו, הוא לא מאמין לעצמו. נתניהו פנה לרע"מ רק בגלל חולשתו הפוליטית".

עיסאווי פריג', מקום 5 ברשימת מרצ, ביקר בחריפות בכירים בפוליטיקה על החשיבות הגדולה ששמים לכל מוצא פיו של ח"כ עבאס. בריאיון לזאב קם וקרן אוזן בתוכנית "כאן הערב", ברשת ב אמר: "אם לא היה ביבי, הייתה פה היום ממשלת ימין של 78 איש. במקום זה, כולם מחכים לשמוע את מסיבת העיתונאים של מנסור עבאס. מאז הנאום של סאדאת בכנסת לא הייתה פה ציפיה כל כך גדולה לנאום של ערבי".

האזינו לריאיון עם עיסאווי פריג'

פריג' הוסיף כי "מנסור עבאס לא מדבר על לאומיות, אלא על שיח אזרחי - מלחמה בפשיעה, שוויון ואזרחות מלאה. גם בזה דנים מזה שבוע - אם לגיטימי להכניס ערבים או לא, די כבר". על המגעים לממשלה חלופית, אמר פריג': "אני רוצה את לפיד כראש הממשלה, אבל הכול פתוח. זה לא הזמן לאידאולוגיה. יש לי סדר עדיפויות, אי אפשר להגיע לכל המטרות במכה אחת. המטרה כרגע היא להחליף את נתניהו, אני רוצה להגשים את המטרה הזו".

בד בבד, ראש עיריית נצרת עלי סאלם, מקורבו של עבאס, התראיין בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11, ואמר: "לא אעדיף שנלך עם לפיד גם אם יציע יותר מנתניהו. יש לי ניסיון עם ביבי".

שלשום נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כי בכיר ברע"מ אמר כי במפלגה נוטים כעת לתמוך בנתניהו לראשות הממשלה."בינתיים אנחנו נוטים לתמוך מבחוץ בממשלת ימין בראשות בנימין נתניהו, כשבן גביר אינו שר", אמר הבכיר, "אבל זה ישתנה אם נקבל הצעות טובות יותר".

הפופולריים