האמריקנים חוזרים להתייחסות ל"שטחים שכבשה ישראל"

ממשל ביידן חוזר למינוח "שטחים שכבשה ישראל"

בדוח של משרד החוץ האמריקני שפורסם אתמול צוין שהוא מתייחס גם לשטחי "הגדה המערבית, עזה ומזרח ירושלים שכבשה ישראל במהלך מלחמת יוני 1967". בתקופתו של טראמפ בבית הלבן צומצמו במידה רבה ההתייחסויות לשטחים כ"כבושים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן מציג את תוכנית הסיוע למשק האמריקני, הבית הלבן, 12.03.21
צילום: צילום: אי-פי

ממשל ביידן והשטחים הכבושים: בדוח זכויות האדם שפרסם אתמול (שלישי) משרד החוץ האמריקני נכתב כי הוא כולל את "שטחי הגדה המערבית, עזה ומזרח ירושלים שכבשה ישראל במהלך מלחמת יוני 1967". מדובר בשינוי בהתייחסות לשטחים אלו ביחס לממשל טראמפ, שדוחות מקבילים בתקופתו לרוב לא כללו אזכורים של הגדה והרצועה ככבושות.

בשיחת ועידה לאחר שחרורו של הדוח שאלו כתבי אתר פוליטיקו האם ממשל ביידן מאמין שישראל כבשה את הגדה המערבית. גורמים במשרד החוץ התחמקו מהשאלה ואמרו כי המונחים המשמשים בדוח נועדו לעניין גיאוגרפיה, ולא להעביר עמדה בנושאים הכרוכים בשיחות שלום פוטנציאליות בין ישראל לפלסטינים.

דוח זכויות האדם השנתי של משרד החוץ האמריקני נחשב כמקור מידע ותיק ומוסמך לאקטיבסטים, עורכי דין, היסטוריונים וחוקרים אחרים, ביניהם חברי קונגרס שבידיהם מופקדת סמכויות הנוגעות לתקצוב מדיניות החוץ של ארצות הברית.

בתחילת החודש, בעקבות פרסום בנוגע לאישורי בנייה בהתנחלויות באיתמר, בבית אל, שבי שומרון, אורנית וגבעת זאב, ארצות הברית קראה לישראל להימנע מצעדים חד צדדיים שמחריפים את המתיחות ומקשים על השגת הסדר. דובר משרד החוץ בוושינגטון, נד פרייס, אמר כי וושינגטון מתנגדת לכל צעד שמרחיק את פתרון שתי המדינות. הדובר סירב לומר אם ממשל ביידן שוקל לבטל את הקביעה של ממשל טראמפ שההתנחלויות אינן הפרה של החוק הבינלאומי. הוא אמר כי אין בכוונתו למסור פרטים על דיונים פנימיים שמתקיימים במשרד החוץ.

הפופולריים