תזמון החלטת האג - בשל בחירת תובע חדש שצפויה מחר

תזמון החלטת ביה"ד בהאג - בשל בחירת תובע חדש

בישראל מנהלים מגעים מאחורי הקלעים בסוגיה, בין היתר על ידי השגריר בוושינגטון ובאו"ם גלעד ארדן • התובעת בנסודה צפויה לסיים את תפקידה בחודש יוני, ולא ברור אם ההחלטה לפתוח בחקירה תתקיים לפני סיום תפקידה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית הדין הפלילי הבין לאומי בהאג
צילום: צילום: אי-פי

החלטת בית הדין בהאג: בישראל סבורים שהדחיפות שהביאה את בית הדין הפלילי הבין-לאומי לפרסם את ההחלטה דווקא ביום שישי, היא בשל הבחירה המתוכננת של תובע או תובעת חדשים הצפויה מחר. התובעת בנסודה צפויה לסיים את תפקידה בחודש יוני, ולא ברור אם ההחלטה לחקור תתקיים לפני סיום תפקידה. כך דווח הבוקר (ראשון) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

בישראל מנהלים מגעים מאחורי הקלעים בנוגע לקביעה כי הרשות הפלסטינית נחשבת מדינה ונסללה האפשרות לחקור את ישראל. המגעים מתנהלים בין היתר על ידי השגריר בוושינגטון ובאו"ם גלעד ארדן. הקבינט המדיני ביטחוני צפוי לדון היום בהחלטה, כחלק מדיון שנקבע מראש. 

ארדן התייחס לדברים בתוכנית ואמר לאריה גולן: "זו החלטה מזיקה ולצערנו מוכיחה סופית שבית הדין הפלילי הבין לאומי - רקוב מוסרית ופוליטית. בית הדין הפלילי הבין לאומי חבר לגורמים אנטישמיים. גם ההשוואה שבית הדין עושה בין ארגון טרור מוכרז שרוצח נשים וילדים לצבא הגנה לישראל - מראה שיש פה ריקבון מוסרי".

האזינו לריאיון המלא עם גלעד ארדן, בכאן רשת ב

שגריר ישראל באו"ם התייחס גם לתגובה של ארצות הברית, ואמר: "כל ממשל והאג'נדות שלו, אנחנו מכבדים את סדר העדיפויות של ממשל ביידן, שהבטיח לציבור האמריקני לטפל קודם כל בקורונה. יש הערכה לביידן על האמירות הנחרצות שלו בנושא".

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, מימינה, התראיינה גם היא בתוכנית, ואמרה: "בית הדין פועל בחוסר סמכות, זו בושה וחרפה שהם נטפלים לדמוקרטיות מתקדמות, לישראל יש אמצעים לטפל בזה ואני מקווה שנעשים הדברים הנכונים".

האזינו לריאיון המלא עם איילת שקד, בכאן רשת ב

בהמשך להודעות הגינוי שנשמעו אתמול על החלטת בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג, משרד החוץ של אוסטרליה הצטרף גם הוא לגינויים, והודיע היום: "אוסטרליה אינה מכירה ב'מדינת פלסטין', ניתן לפתור עניינים הנוגעים לשטח וגבולות רק באמצעות משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים".

היועץ המשפטי של משרד החוץ טל בקר התייחס למהלך, ובריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב אמר כי "עצם העיסוק של בית הדין בנושא הזה הוא כל כך רחוק מהמנדט המקורי שלו, זה הרסני לכל מי שרוצה לקדם דיאלוג עם הפלסטינים, זה גורם לקיטוב בין הצדדים".

עם זאת, הוא הוסיף כי "אנחנו רחוקים מהתרחיש שהתובעת פותחת בחקירה נגד ישראל. לא יודע כמה זמן ייקח לפתוח בחקירה, ובשלב זה תהיה לתובעת סמכות להוציא צווי מעצר, אך זה דורש שיתוף פעולה של מדינות. אני חושב שצריך להיערך לתרחישים בעייתיים בהמשך".

הפופולריים