אחרי האזהרה: הליכוד מציג את התוכנית הכלכלית כחלק מהישגי המפלגה

אחרי האזהרה: התוכנית הכלכלית - "הישג" הליכוד

סרטון חדש של המפלגה מתהדר בתוכנית, שטרם יצאה לפועל • שאול מרידור על התוכנית שהציגו כ"ץ ונתניהו: "לפני הבחירות לא נראה תוכנית אמיתית רצינית נהירה לציבור"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ משיקים את התוכנית הכלכלית. 24.01.21
צילום:

אחרי שאמש הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו את תוכניתו הכלכלית – סרטון קמפיין מטעם הליכוד שיצא הבוקר (שני) מציג את התוכנית הממשלתית כהישג של המפלגה. "אנו מציגים לאזרחי ישראל את תוכנית המענקים – החזיקו חזק, אנחנו מתחילים", פותח הסרטון – מציג בזה אחרי זה את המענקים שיינתנו לאזרחים – ומסכם "הרבה פוליטיקאים – מנהיג אחד".

שר האוצר כ"ץ כבר קיבל לפני כמה ימים מכתב מהיועמ"ש אביחי מנדלבליט, ששמע על הכוונה לצאת בתוכנית, והזהיר: "יש להיזהר מפני שימוש לא ראוי בכוח השלטוני ובמשאבי המדינה לתעמולה או להשגת יתרון לא הוגן".

ראש אגף התקציבים לשעבר במשרד האוצר שאול מרידור התייחס בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב לתוכנית ואמר: "זו לא תוכנית כלכלית. הרבה לפניי כבר אמרו שמדובר בכלכלת בחירות. לפני הבחירות לא נראה תוכנית אמיתית רצינית נהירה לציבור. צריך להעביר תקציב מהר עם רפורמות מבניות למשק".

האזינו לריאיון עם שאול מרידור

"לא ראוי להציג תוכנית לציבור לפני שאנשי מקצוע עוברים עליה. זה רק מוכיח עד כמה עמוק המשבר בין הדרג המקצועי בשירות המדינה לבין המדינאים שרצים מהר להודיע דברים. כל שקל שנוציא היום נשלם עליו מחר", הוסיף מרידור. 

בניגוד לעמדת מנדלבליט, הציגו אתמול נתניהו וכ"ץ תוכנית כלכלית חדשה שנועדה "להזניק את הכלכלה". עם זאת, גורמים בכירים במשרד האוצר הבהירו כי הם אינם מכירים את פרטי התוכנית. על הביקורת מצד גורמי המקצוע אמר נתניהו: "איזה מן משטר קיבלנו שפקידים או יועצים משפטיים יגידו לנו מה לתת".

מנדלבליט הבהיר גם אתמול כי פרטי התוכנית לא תואמו עמו. במשרד המשפטים אמרו כי "פרטיה של תוכנית כלכלית כלשהי - ככל שישנה - לא הובאו בפני היועץ המשפטי לממשלה ולכן ממילא לא ניתן היה לתאם דבר. יובהר, כי גם בשבוע שעבר לא הוצגה בפני היועמ"ש תוכנית כלשהי והאמור במכתבו התבסס על מידע כללי וראשוני בלבד שהובא לידיעתו".

הביקורת הראשונה לתוכנית של נתניהו וכ"ץ הגיעה מתוך הממשלה. שר הביטחון בני גנץ תקף: "זו תצוגת יכולות של תחמנות. לתוכנית הכלכלית שישראל באמת צריכה יש שם - תקציב מדינה, אותו נתניהו ושליחו מנעו בגופם". יו"ר המפלגה הכלכלית, פרופ' ירון זליכה, הצטרף: "זו תוכנית של בית תמחוי ואין בה ולו מנוע צמיחה אחד לחילוץ המשק מהמשבר. כלכלת בחירות חסרת אחריות של פוליטיקאים שאיבדו את הבושה, ומכלים את הרזרבה האחרונה שנותרה בקופת האוצר".

גם יו"ר ימינה נפתלי בנט תקף את נתניהו וכ"ץ על אי העברת התקציב: "כשיכולתם לעשות את כל הפעולות היפות האלה, בחרתם שלא להעביר תקציב ומנעתם הכל. אם עם ישראל היה יכול להאכיל את הילדים שלו בהבטחות של הממשלה הגרועה הזו, לא היו עכשיו אלפי אנשים רעבים ללחם".

בימים האחרונים התקיימו דיונים בהשתתפות נתניהו, כ"ץ ובכירי המשרד שבהם הביע הדרג המקצועי התנגדות להצגת תוכנית נוספת בעת הזאת, מטעמים משפטיים לנוכח העובדה שמדובר בממשלה יוצאת וכן מטעמים כלכליים שלפיהם לא נכון להציג תוכנית חדשה בעת הזאת.

המטרה: להציג את מנדלבליט כאחראי לסיכול תוכנית המענקים

המתקפה של נתניהו נגד מנדלבליט על רקע אישור התוכנית תוכננה כבר שלשום כחלק מקמפיין הליכוד, בשיחה של רה״מ עם שרים במפלגה. נתניהו טען בשיחה עם השרים כי ״הזוי שמנדלבליט יתערב לנו בתוכניות הכלכליות״ וביקש מהשרים לתקוף את היועמ״ש בריאיונות לכלי התקשורת.

על פי ההערכות, מנדלבליט יפסול חלק גדול מהתוכנית. התוכנית הוצגה חרף מכתב אזהרה של היועמ"ש.

הפופולריים