ברע"מ שוקלים לא לתמוך בפיזור הכנסת מחר

ברע"מ שוקלים לא לתמוך בפיזור הכנסת מחר

בדרך לבחירות: גנץ ימסור הערב הצהרה במסיבת עיתונאים • נתניהו: "נצביע מחר נגד פיזור הכנסת ובעד האחדות, קורא לגנץ להצביע אותו הדבר" • מתוך דף המסרים של כחול לבן: "לא מכירים פשרה על התקציב" • ח"כ גינזבורג: האפשרות שנצביע בקריאה טרומית על פיזור - סבירה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומנסור עבאס
צילום: צילום: יוסי אלוני, נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

המשבר בקואליציה: לקראת ההצבעה על הצעת יש עתיד לפיזור הכנסת שתעלה מחר (רביעי) בסיעת מפלגת רע"מ מהרשימה המשותפת שוקלים להצביע נגד הפיזור. יו"ר המפלגה מנסור עבאס התקרב לאחרונה לראש הממשלה בנימין נתניהו ושיתף איתו פעולה. מטעם הסיעה מסרו באופן רשמי שטרם קיבלו החלטה. גנץ ימסור הערב הצהרה במסיבת עיתונאים. 

עבאס אומר כי הוא וחבריו יצביעו על פי האינטרס של החברה הערבית, ולא בהתאם לשאיפות של השמאל הציוני, או של לפיד, גנץ, נתניהו או בנט. בדברים שכתב בעמוד הפייסבוק שלו, הוסיף יו"ר רע"מ כי "חבל מאוד שלא למדנו מניסיון העבר ושאנו עסוקים רק בלהפיל ממשלה כזאת או אחרת, במקום לשנות מדיניות ולהביא להגשמת הדרישות הצודקות שלנו".

נתניהו פנה הבוקר ליו"ר כחול לבן וקרא לו להתנגד להצעת החוק לפיזור הכנסת שתעלה מחר בקריאה טרומית. "נצביע מחר נגד פיזור הכנסת ובעד האחדות. אני קורא לגנץ להצביע אותו דבר בעד הטיפול בקורונה, הבאת החיסונים והעזרה הכלכלית לאזרחי ישראל", אמר נתניהו בסיור במנהלת האכיפה הארצית קורונה.

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר התראיין הבוקר בתוכנית קלמן ליברמן  בכאן רשת ב ואמר: "גם אם כחול לבן יצביעו בקריאה טרומית לפיזור הכנסת - אני קורא לראש הממשלה לנסות לעשות איתם משא ומתן. אני באמת חושב שאין מקום ללכת לבחירות - עד לאחר משבר הקורונה". הוא הוסיף כי "על פניו נראה שיש לכחול לבן רוב קטן לפיזור הכנסת. אנחנו צריכים להיות ממוקדים בשימור הקואליציה - הליכוד רוצה".

בנושא התקציב אמר זוהר כי: "לא מתאפשר להעביר תקציב דו-שנתי כעת. הפתרון פשוט - אישור תקציב 2020 ולאחר מכן 2021. לא תיכננו שלא להעביר תקציב דו-שנתי, לא צפינו שהקורונה תצא מכלל שליטה".

המסר של כחול לבן: לא מכירים פשרה על התקציב

בדף המסרים שהופץ לחברי כחול לבן נאמר ביחס למשבר כי במפלגה "לא מכירים שום פשרה על התקציב באופק, נתניהו רוצה לפזר את הכנסת בפברואר". ביחס למינוי פרקליט המדינה נאמר: "מצפים מהליכוד ושאר חברי הממשלה לנהוג באחריות ולקדם בחירתו של עמית איסמן לפרקליט המדינה".

על העימות עם השרה עומר ינקלביץ' אתמול ביחס למאחזים בלתי חוקיים חידדו במפלגה את המסר: "כל הסיעה חושבת שיש לעשות את כל המהלכים בהתאם להחלטות החוקתיות. אין כוונה להסדיר את כל המאחזים ביו"ש - יש עבודה הדרגתית שנעשית כדי להסדיר מקומות ספציפיים. כחול לבן מאוחדת".

יו"ר ועדת הכנסת איתן גינזבורג אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב: "כנראה שיהיה צורך לפזר את הכנסת. גנץ יכריע. האפשרות שנצביע בקריאה טרומית על פיזור - סבירה. אין שום סיבה מדוע אנחנו לא ניצבים כעת בדיוני תקציב - חוץ מהשיקולים האישים של נתניהו. הממשלה לא עושה את תפקידה".
בנושא הצעות החוק שכחול לבן מעלה בניגוד להסכמים הקואליציוניים אמר גינזבורג כי: "אנחנו עדים להפרה מתמשכת של הליכוד - כבר מהיום הראשון. כשנכסנו לממשלה שמנו המון דברים שחשובים לנו בצד, הגיע הזמן לממשם. אין סימטריה בין הצדדים".

שר המדע יזהר שי אמר בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב כי  "אני מעריך שנצביע מחר בעד פיזור הכנסת אבל זו החלטה של גנץ - הוא מן הסתם יקבל אותה היום בערב או מחר בבוקר". 

האזינו לריאיון עם יזהר שי בכאן רשת ב

בתוך כך שר הכלכלה עמיר פרץ ושר העבודה והרווחה איציק שמולי הודיעו הבוקר כי יצביעו בעד הצעת החוק לפיזור הכנסת שתעלה ביום רביעי הקרוב במליאה. בתום התייעצות לילית כתבו השניים כי "לא ניתן להמשיך ולקיים ממשלה שהדבר הכי קבוע בה הוא חוסר הוודאות. במקום שיתוק מתמשך וחילופי האשמות עדיף לפזר את הכנסת וללכת כעת לבחירות".

אתמול, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת סיעת הליכוד כי האופוזיציה תנסה ביום רביעי "לגרור אותנו לבחירות והליכוד יצביע נגד בחירות ובעד אחדות". לדבריו, "אזרחי ישראל זקוקים לממשלה שפועלת למען אחדות". בכחול לבן אמרו בתגובה: "הציבור סיים לקנות את השקרים של נתניהו. אם לא היה משפט - היה תקציב".

"הצד השני לא התייצב למשימה"

בריאיון הבוקר לתוכנית קלמן ליברמן, אמר השר שמולי כי "החלטנו לתמוך מחר בהצעה לפיזור הכנסת. התחלואה בשמיים, הכלכלה מפורקת על הרצפה אבל ראש הממשלה ממשיך להציב את השיקולים האישיים שלו מעל לכל דבר אחר - ככה דוחפים מדינה שלמה לתהום". 

שמולי הוסיף כי בלי תקציב אין רפורמות להוצאת המשק מהמשבר. "אני יודע מה קורה במערכת הרווחה. שום תקציב לא יעבור בפברואר. ראש הממשלה בונה לו אליבי כדי להפיל את תיק ההליכה לבחירות על הצד השני בממשלה. הסכמנו להקים את הממשלה הזו כדי להתמודד עם אחד המשברים הגדולים שהיו לנו אי פעם, אבל הצד השני לא התייצב למשימה".

בד בבד, שר התקשורת יועז הנדל אמר בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב שאם תעלה ההצבעה על הקדמת הבחירות - סיעת דרך ארץ תצביע בעד. "אני רואה רק מסלול אחד - הליכה לבחירות. הממשלה לא מתפקדת מספיק טוב", הסביר הנדל. על הסיבה שחתמו על הסכם קואליציוני הוסיף: "זו הייתה תקלה שאף אחד לא זיהה בעת החתימה. בהסכם הייתה פרצה לגבי התקציב ומי שרצה ניצל אותה". 

קודם לכן הנחה שר הביטחון ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, את יו"ר הסיעה חבר הכנסת איתן גינזבורג, לקדם השבוע, ללא תיאום עם הליכוד, שלוש הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה. זאת במטרה להשלים את הליך חקיקתן כבר בכנסת הנוכחית.


במפלגות החרדיות זועמים על גנץ ועל כחול לבן ומאיימים להתחיל להצביע בעד הצעות חוק שכחול לבן מתנגדת לה. זאת בעקבות החלטת כחול לבן להעלות להצבעה את החוק שמוסיף את ערך השוויון לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ואת חוק פונדקאות ללהט"בים, בניגוד למשמעת הקואליציונית. בכירים ביהדות התורה אמרו אתמול בישיבת הסיעה: "לא נשתוק על הדבר הזה. אנחנו נראה להם שיש מחיר להתנהגות כזו. כחול לבן שורפים כל גשר במאמצים למנוע בחירות". בכירי המפלגה הוסיפו כי יעניקו חופש הצבעה לחברי הסיעה להצביע בעד הצעות חוק שכחול לבן מתנגדת להן, בתגובה להחלטת גנץ.

בתחילת השבוע ועידת מפלגת העבודה אישרה את ההסמכה של יו"ר המפלגה, השר פרץ, לנהל משא ומתן לקראת חיבור אפשרי עם מפלגת כחול לבן ועם גורמים נוספים במערכת הפוליטית. כ-70% מחברי הוועידה תמכו בהצעה, ו-30% הצביעו נגד.

הפופולריים