עימות בממשלה על הגדלת הקנסות: בשל לחץ החרדים – ההחלטה תועבר לקבינט הקורונה

עימות בממשלה על הגדלת הקנסות: החרדים התנגדו

כ"ץ קרא לפתוח חנויות בשלישי, אדלשטיין השיב: מי שדורש פתיחה זריזה - מוביל לסגר נוסף • בניגוד להנחיות, רשת ביג הודיעה כי תאפשר פתיחת חנויות באוויר הפתוח: נמאס מהתחושה שאנו הופכים מהוגנים לפראיירים • בראשון לציון מתקיימת הפגנת התאחדות רשתות המסחר האופנה וההסעדה בראשון לציון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שוטרים במחסום תנועה לקורונה בצומת עמיעד בצפון 25.09.20
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

בממשלה דנו היום (ראשון) בהגדלת הקנסות על הפרות הנחיות משרד הבריאות, אך בשל התנגדות המפלגות החרדיות הוחלט שהנושא יועבר לדיון בקבינט הקורונה ולא בממשלה. ח"כ יעקב ליצמן וח"כ משה גפני הודיעו לראש הממשלה כי הם מתנגדים, ואם ההצעה תעבור לאישור הכנסת, חברי הסיעה יצביעו נגד בכל פורום אפשרי, בוועדות ובמליאת הכנסת. ליצמן, שמתנגד בחריפות, אינו חבר בקבינט הקורונה.

השר איציק כהן מש"ס אמר בישיבת הממשלה כי יש למשוך את ההצעה. בתגובה אמר נתניהו: "לא מושך. נקודה. בלי קנסות אין אפשרות לאכיפה רצינית". גם השרים פנינה תמנו שטה ויעקב אביטן התנגדו. מחר צפוי להתכנס קבינט הקורונה כדי לדון בהצעה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "הממשלה אישרה עקרונית את טיוטת חוק 'סמכויות מיוחדות - קנסות', והחליטה כי קבינט הקורונה יתכנס כדי לדון בהצעת החוק טרם העברתו לוועדת שרים לחקיקה".

ההצעה להגדלת הקנסות על הפרת הנחיות משרד הבריאות, כפי שאושרה בממשלה:

> הפרת איסור הפעלה של מקום הפתוח לציבור או בית עסק – מסכום של 5,000 שקל כפי שקבוע היום, ל-10,000 שקל

> קיום אירוע, מסיבה, כנס, טקס, פסטיבל, מופע בידור או מופע אומנות בניגוד לתקנות – מסכום של 5,000 שקל כפי שקבוע היום ל-20 אלף שקל

> הפרת האיסור על פתיחת מוסד חינוך – מסכום של 5,000 שקל כפי שקבוע היום ל-20 אלף שקל

עשרות מפגינים המאוגדים בהתאחדות רשות המסחר, האופנה וההסעדה, מחו היום בראשון לציון נגד אוזלת ידה של הממשלה. המפגינים מחזיקים שלטים: ״ביבי נגמר החמצן לסוחרים. חצי מיליון עסקים בדרך להנשמה״.


יו"ר ועדת חוקה, חבר הכנסת יעקב אשר, אמר כי "אין שום היגיון להעלות קנסות כשהתחלואה יורדת. גם המשטרה כלל לא ביקשה את ההעלאה הזו מה שמוכיח כי אין לכך שום הצדקה". הוא הוסיף כי על משרדי הממשלה להתמקד במתווה הנדרש להפעלת המשק ולבנות אותו באופן שיהלום את שמירת כללי הבריאות. לדבריו, על הממשלה לא לברוח לפינה הנוחה והקלה של אכיפה וקנסות שאולי טוב לנפנף בהן בתקשורת אך הן לא יועילו כלל לעצירת התחלואה.

בד בבד, שר האוצר ישראל כ"ץ תקף היום פעם נוספת את החלטת קבינט הקורונה להמתין עם פתיחת חנויות הרחוב. בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו כתב כ"ץ: "זה הזמן לקבלת החלטה על פתיחת חנויות הרחוב ביום שלישי הקרוב. הצורך והצידוק קיימים ומנומקים וגם התחלואה יורדת. התעקשות משרד הבריאות מיותרת וחסרת בסיס עובדתי ומובילה לאנרכיה והעדר פיקוח, שרק יגבירו את התחלואה. את מוקדי ההדבקה יש לאתר ולאכוף במקומות אחרים".

שר הבריאות יולי אדלשטיין השיב לדברים וצייץ: "מי שדורש להוביל היום, אחרי העלייה במקדם ההדבקה, לפתיחה פזיזה של המשק, מוביל אותנו בעיניים פקוחות לסגר נוסף ולאסון כלכלי, חברתי ובריאותי. אני מבין את מצוקתם של בעלי החנויות. חובתנו לעזור להם ולספק להם רשת ביטחון כלכלית, לדאוג באמת - לא רק בהצהרות".

 

בתוך כך, רשת מתחמי הקניות "ביג" הודיעה היום כי תאפשר לחנויות באוויר הפתוח להיפתח החל ממחר. במכתב שהעביר מנכ"ל הרשת חי גאליס לבעלי החנויות הוא כתב כי "הפעם גם לנו נמאס. נמאס לקחת אחריות פעם אחרי פעם ולמצוא את עצמנו מסתערים לבד. נמאס לנו מהתחושה שאנו הופכים מהוגנים לפראיירים. נגמר לנו הרצון והסבלנות לתמוך בכולם במקום הממשלה.

"לפיכך, מבחינתנו החל מ-2 בנובמבר נאפשר פתיחת חנויות במרכזי ביג באוויר הפתוח בלבד, בערים ירוקות ונדרוש לשלם שכר דירה ודמי ניהול במלואם. היכולת לפתוח את העסקים בידכם, מעכשיו גם התוצאות עוברות לכתפיכם, שאו והצליחו".

במגזר הערבי הוגדרו שישה יישובים נוספים כאדומים - מסעדה, כפר כנא, בענה, מג'אר, כפר קרע וטייבה. משרד הבריאות שוקל להטיל על היישובים סגר בימים הקרובים.

השתתף בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין, עקיבא ווייס, יערה שפירא ועופר חלפון

הפופולריים