"איי תיירות": התוכנית להצלת אילת וים המלח - שתוצג בקבינט הקורונה

התוכנית להצלת אילת וים המלח - שתוצג בקבינט
לפי המתווה יוגדרו אזורי מלונות ירוקים שהכניסה אליהם תותר בהצגת בדיקת קורונה, או אישור החלמה מהנגיף • רצו להוריד וחזרו - בהם: הארכת תוכנית החומש בחברה הערבית תעלה לאישור הממשלה. ח"כ מנסור עבאס מכחיש דיל עם נתניהו: בקשתי בעניין תוכנית החומש נענתה לפני ההצבעה על פרשת הצוללות בכנסת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלון הרודס פאלאס באילת
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

משרד ראש הממשלה הפיץ היום (ראשון) תזכיר חוק שיאפשר להפעיל את המלונות באילת ובים המלח. לפי התוכנית המוצעת, קבינט הקורונה יקבע שאותם אזורים יוגדרו "איי תיירות" ירוקים, בתוך המדינה. הכניסה לאזורים האלו תותנה בהצגת בדיקת קורונה שלילית, שבוצעה לכל היותר 48 שעות טרם הכניסה לאזור, או לחלופין עם אישור החלמה מהנגיף. 

המשטרה צפויה לבצע אכיפה הדוקה על דרכי הגישה לאזורים הללו - באילת ובאזור מלונות ים המלח - כדי לשמור על נתוני תחלואה נמוכים. בשלב מאוחר יותר ובאופן הדרגתי, כך לפי ההצעה, תהיה אפשרות לפתוח גם עסקים נוספים באותם אזורים שישרתו את אורחי המלונות. 

ההחלטה התקבלה כדי "למנוע את קריסתם הכלכלית של אזורים אלו, שחלה בהם ירידה משמעותית בפעילות התיירותית, וכדי לאפשר לתושבי ישראל מפלט בצורת נופש מהמציאות הקשה של המשבר", כך לשון ההודעה. 

רצו להוריד וחזרו בהם: תוכנית החומש לחברה הערבית בסדר היום של ישיבת הממשלה

ברגע האחרון הוחלט להעלות לסדר היום של ישיבת הממשלה את הארכת תוכנית החומש לחברה הערבית. גורמים בכחול לבן טוענים שדקות לפני שהחלה הישיבה, התוכנית בשווי 4.7 מיליארד שקלים ירדה. לפי הגורמים, הסיבה היא שראש הממשלה בנימין נתניהו חושש שאישור התוכנית ייתפס כקשור לביטול ההצבעה בכנסת על פרשת הצוללות - כפי שטען יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. 

עוד לפי הגורמים, בליכוד הסכימו להעלות את התוכנית לאישור, בתנאי ששר האוצר ישראל כ"ץ יהיה גם הוא חתום על הצעת המחליטים. 

בסוף השבוע בישר סגן יו"ר הכנסת מנסור עבאס מרע"מ, שניהל את ההצבעה על הצוללות, שראש הממשלה נענה לדרישתו ומזכיר הממשלה עדכן אותו שהתוכנית תאושר היום. גורמים בכחול לבן הוסיפו שהם מקווים שנתניהו יחזור בו, ושהתוכנית - שהושקע בה מאמץ רב וממושך - לא תידחה עוד. 

בעקבות פרסום הדברים, חבר הכנסת עבאס פרסם הודעה שבה הכחיש כי אישור התוכנית הוא חלק מ"דיל" עם נתניהו. "אני מתנהל בצורה שקופה, מקצועית, עניינית ומכובדת מול כל הגורמים בממשלה, ולא בהתאם לדילים שמנסים להדביק לי", ציין סגן יו"ר הכנסת. "את דרישותינו הצודקות העלתי בפני ראש הממשלה במליאת הכנסת ונעניתי בחיוב, לפני פרשת ההצבעה בכנסת".

מטרתה של תוכנית החומש היא עידוד השתלבות של אוכלוסיית המיעוטים בישראל, והיא חלה על יישובי המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי. התוכנית דורשת ממשרדי ממשלה שונים לנקוט בפעולות שיסייעו למגזרים הללו במגוון תחומים, ובהם: חינוך, תשתיות, נגישות לתחבורה, תעשייה ומסחר, תעסוקה, תרבות, דיור, ביטחון פנים ועוד. 

בתוך כך, הממשלה אישררה את הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות וכן אישרה את העברת "כינון קשרי שלום, דיפלומטיה וידידות בין מדינת ישראל וממלכת בחריין" לאישור הכנסת.

הפופולריים