סערת ביטול ההצבעה: סוף הדמוקרטיה או הליך תקין?

סערת ביטול ההצבעה: קץ הדמוקרטיה או הליך תקין?

יו"ר הכנסת לשעבר דן תיכון: "ביטול ההצבעה על חקירת הצוללות - סוף הדמוקרטיה". לעומתו טענה יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק: "יריב לוין נהג מאוד נכון - גם ליו"ר הקואליציה מותר להודיע על אופן ההצבעה". יו"ר מרצ תקף את סגן יו"ר הכנסת על רקע ביטול ההצבעה בפרשת הצוללת במליאה: "לא יודע מה קרה בין עבאס ללוין או לנתניהו. זו התנקשות בדמוקרטיה. נלך לבג"ץ"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת לאחר ביטול הצעה על ועדת חקירה - 21.10.2020
צילום:

יו"ר הכנסת לשעבר מטעם הליכוד דן תיכון מתח היום (חמישי) ביקורת קשה על ביטול ההצבעה בעניין ועדת חקירה לפרשת הצוללות אתמול במליאת הכנסת. "זה אמצע-סוף הדמוקרטיה", אמר בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בתוכניתם בכאן רשת ב. "יו"ר סיעת הליכוד לא הגיש בקשה מלווה בחתימות ולכן ההצבעה שנערכה אתמול היא חוקית. מי שאומר שהיו תקדימים - לא יודע על מה הוא מדבר", הוסיף תיכון.

האזינו לריאיון עם יו"ר הכנסת לשעבר דן תיכון

לעומתו, יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק אמרה אמש בראיון ליעקב אייכלר בכאן רשת ב כי: "זו נראית לה מהומה על לא מאומה. נדמה לי שיריב לוין נהג מאוד נכון. זה נכון שעל פי התקנון הרשמי, השר המתאם הוא זה שמודיע על אופן ההצבעה, אבל יש נוהג משכבר הימים שגם ליו"ר הקואליציה מותר להודיע זאת. שמחת האופוזיציה מובנת, רק נראית לי מוגזמת ומוקדמת". עוד הוסיפה איציק כי "אסור שליו"ר הכנסת תהיה פניות - לא לימין ולא לשמאל, כדי שיהיה אמון שאסור להפר אותו. נראה לי שלוין הוא כזה, מניסיוני האיש מאוד הגון".

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ תקף הבוקר את חבר הכנסת מנסור עבאס על רקע התנהלותו בהצבעה. "חבר הכנסת עבאס עשה מעשה חמור - ולא בפעם הראשונה. אני לא יודע מה קרה בחדר עם יו"ר הכנסת יריב לוין או בינו לבין נתניהו", אמר הורוביץ בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בתוכניתם בכאן רשת ב. 

האזינו לריאיון עם יו"ר מרצ ניצן הורוביץ

הורוביץ הוסיף: "זו התנקשות בדמוקרטיה. נלך לבג"ץ - לא האמנתי למה שקורה לנגד עיניי, לא היה דבר כזה בכנסת. זו הצבעה סופר-קריטית - בנושא שהכי מטריד את ראש הממשלה - זה דבר שלא ייעשה. אני מלין על כל הפרשה המסריחה הזאת". 

גם חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ הביעה עמדה דומה בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. "יש המון פעמים שמבקשים הצבעות שמיות - זה אף פעם לא קורה בדיעבד. רק אם הייתה תקלה טכנית - תוצאות ההצבעה משתנות. מה שחשוב זה מה היה במציאות - יושב הראש לא הכריז על הצבעה שמית. המקרה הזה ראוי לבחינה מדוקדקת מחוץ לכנסת", אמרה בריאיון לרן בנימיני.

האזינו לריאיון עם ח"כ תמר זנדברג

"תקלה חמורה"

בתוך כך, ברשימה המשותפת נרשמו זעם לצד מבוכה בעקבות התנהלותו של עבאס. חבר הכנסת אמטאנס שחאדה מבל"ד כינה את האירוע "תקלה חמורה" והבהיר כי הליכוד איננו שותף של הרשימה המשותפת. "כך היה וכך יהיה". שחאדה רמז בדבריו לטענות שהועלו בעבר על מגעים בין אנשי רע"מ לבין הליכוד. אחרי שחאדה, בסיעת חד"ש ברשימה המשותפת תקפו במרומז את עבאס והדגישו כי הסיעה "תעמוד על תפקידה כאופוזיציה לוחמת ולא סרח עודף של ממשלת נתניהו". 

עוד אמרו בחד"ש כי "ביטול ההכרעה הדמוקרטית של מליאת הכנסת על ידי יו"ר הכנסת יריב לוין הוא צעד מסוכן שחושף את משטר נתניהו במלוא כיעורו – דיכוי שיטתי וכוחני באצטלה של דמוקרטיה פרוצדוראלית". בחד"ש המשיכו לתקוף והוסיפו כי "ההתנהלות הביזיונית במליאת הכנסת היא קצה הקרחון של מדיניות חיסול הדמוקרטיה לטובת רצונו של הנאשם מבלפור".

מאז ההצבעה בכנסת על החוק האוסר טיפולי המרה, ישנה ביקורת חריפה על הרשימה המשותפת. הביקורת נמשכה גם בשבוע שעבר בעת ההצבעה על הסכם השלום עם איחוד האמירויות ועל החוק שאמור להיטיב עם סטודנטים בתקופת הקורונה.

מליאת הכנסת דחתה אתמול את ההצעה של חברת הכנסת זנדברג להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת פרשת הצוללות. הדחייה באה בתום רצף הצבעות דרמטי שבמהלכו כבר אושרה ההצבעה. בהצבעה ראשונה שהתקיימה בצורה ידנית תמכו 25 חברי כנסת ו-23 התנגדו לה והיא אושרה. יו"ר הכנסת לוין הורה מיד לבטל את ההצבעה. דיון קבינט הקורונה נעצר, הצבעה שמית אורגנה בתוך זמן קצר ובהצבעה השנייה נדחתה ההצעה. ממלאת מקום היועץ המשפטי של הכנסת, שגית אפיק, קבעה כי ביטול ההצבעה היה תקין

הפופולריים