בעלי עסקים: "הממשלה מחסלת אותנו, אין מה לאכול"

בעלי עסקים: "הממשלה מחסלת אותנו, אין אוכל"

העצמאים עלו למחות מול הכנסת על רקע הדיונים במתווה היציאה מהסגר והמרד של בעלי העסקים שפתחו בניגוד להנחיות. פעיל כלכלי לכאן רשת ב: "לא מעניין את הממשלה כלום חוץ מהכיסא שלהם"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיצג עסקים שקרסו ופשטו את הרגל
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

על רקע הדיונים במתווה היציאה מהסגר והמרד של בעלי העסקים, הסביר היום (שלישי) יצרן אופנה והפעיל הכלכלי עודד בבאי כי הוא וחבריו התייאשו מהחלטות הממשלה ומהמנהיגים. "אנשים פושטים את הרגל, אין מה לאכול, לא מעניין את הממשלה כלום חוץ מהכיסא שלהם", אמר בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. בבאי האשים כי הממשלה מחסלת את העסקים וציין כי בגלל הגדרות שונות בקבלת המענקים, יש כאלה שלא מקבלים כלום". 

האזינו לריאיון של בעלי העסקים בכאן רשת ב

אבי סמאי, בעל חנות הנעליים בתל אביב, שחילק אתמול את הסחורה שלו לאחר שפשט את הרגל וקיבל דוח מהעירייה, חזר היום לחנות כדי לפנות את הסחורה שנשארה. סמאי קרא לבעלי הנכסים: "תתחשבו בשוכרים - אם לא נעזור אחד לשני, מה נשאר?".

"הנחת היסוד שלנו היא שסגר גורם לנזק יותר מאשר לתועלת. אנשים מתים יותר מהשמנה, מעישון ומחוסר פעילות גופנית, מאשר מקורונה"

בתוך כך, שיירת כלי רכב של עצמאים עלתה היום לירושלים כדי למחות נגד הממשלה מול הכנסת. בעלת בוטיק תיירות, לין טקאץ, אמרה לסדר יום: "מהסגר הראשון במארס נסגרנו, הייתה הפוגה קטנה בין הסגרים שניסינו להחזיר את הפעילות. אנחנו מסתמכים על מענקים. אנחנו אחרונים בתור ואנחנו לא רוצים לסגור את העסק שבנינו במשך שמונה שנים". 

האזינו לריאיון עם מנכ"ל רשת מגנוליה

מנכ"ל רשת התכשיטים מגנוליה, תומר רייזברג, סיפר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "הסיטואציה מאוד קשה, אנחנו לא עובדים במצטבר כבר יותר מ-120 ימים. לרובנו ממוצע אובדן הפדיון הוא כ-30% ורובנו לא קיבלנו שום סיוע מהממשלה. הטריק הזה של להגיד לנו לא לנשום ולחכות שננצח את הקורונה הוא נחמד, אבל לא מציאותי".

רייזברג הסביר כי אם הסגר יימשך גם רשתות גדולות לא יצליחו לשרוד. "לא יהיה מי שיפתח ומי שיבוא לקנות", אמר בריאיון. מנכ"ל מגנוליה הבהיר כי ביום ראשון ייפתחו הדוכנים של הרשת, גם אם זה יהיה בניגוד לחוק. "אנחנו עושים את המהלך הזה כדי לגרום למישהו בממשלה להקשיב לנו -  דבר שלא קרה. אנחנו ציבור שומר חוק, עובדים בצורה מסודר, אבל נוצר מצב שיש פה כזה ניתוק שחייבים לדפוק על השולחן ולגרום לאנשים בממשלה להבין שאי אפשר לנהל את התהליך בצורה חד-צדדית. נדע להתמודד עם הקנסות ברמה המשפטית והכספית", אמר.

"לא נספור אתכם כי אתם לא סופרים אותנו"

ועדת הקורונה קיימה היום דיון בנושא אסטרטגיית היציאה מהסגר. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא ביטון, אמרה כי הממשלה איבדה את אמון הציבור וכדי למנוע אנרכיה יש לדבר בהיגיון ו"בשקיפות אמיתית". שאשא ביטון הבהירה כי יש לתת לרשויות המקומיות לנהל את המשבר. אביעד בן סדון מתנועת "אני שולמן", אמר בוועדה: "אנחנו לא נספור אתכם כי אתם לא סופרים אותנו. אתם לא סופרים את העצמאים. אמון אחרי בגידה אי אפשר לשקם. אתם בגדתם והפקרתם את הכלכלה ואת התל"ג של מדינת ישראל".

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופסור חגי לוין אמר בדיון: "אנחנו חייבים באומץ לבחור בחלופות רעות. וכן, אנשים ימותו וגם ייחלו קשה. אנשים בישראל מתים, גם היום, יותר מהשמנה, מעישון ומחוסר פעילות גופנית יותר מאשר מקורונה. הנחת היסוד שלנו היא שסגר גורם לנזק יותר מאשר לתועלת. איך אפשר להציג תכנית ליציאה מסגר בלי להציג תכנית להשקעה במערכת הבריאות, החינוך והרווחה של ישראל? צריך עקביות בהנחיות על פי הגיון מדעי ואפידימיולוגי".

חבר הכנסת מיקי לוי אמר: "הנינים שלנו ישלמו את החובות שאנחנו יוצרים עכשיו. יש כאן מעבר לקריסה כלכלית. יש כאן קריסה בריאותית-חברתית. מהוועדה הזו צריכה לצאת קריאה לפתוח את המשק".

הפופולריים