"נתניהו בפאניקה"; "כחול לבן מנסים להיחלץ מקריסה": קרב האשמות בנוגע לתקציב 2021

"פאניקה"; "ניסיון להיחלץ מקריסה"

כחול לבן התניעו מחדש את העימות בין המפלגות כשדרשו לעבוד על תקציב ל-2021 לפני תום 100 הימים שהכנסת הקצתה לכינונו. בליכוד הגיבו בחריפות: "ניסיון מביש לחלץ עצמם מקריסתם בסקרים". בכחול לבן לא נותרו חייבים: "המתקפה מבטאת פאניקה עמוקה ומדאיגה מאוד בנוגע ליכולת העמידה תחת לחץ הסקרים" • ח"כ שפע לעג לרה"מ: "אין לך ארנק", מיקי זוהר השיב: קואליציה "מיותרת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גנץ ונתניהו
צילום: צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

הקרב על התקציב מתחדש: בכחול לבן דורשים להתחיל לעבוד על תקציב 2021 כדי שיאושר עד סוף השנה. העימות בין המפלגות בנושא התקציב הגיע אתמול (רביעי) לטונים גבוהים, כשהמפלגות פרסמו הצהרות לתקשורת בגנות התנהלות שותפתן לממשלה בנושא. אישור תקציב ל-2021 ימנע מראש הממשלה נתניהו את האפשרות לצאת לבחירות ביוני בשל אי העברת תקציב.

בהודעתם לתקשורת, כתבו בליכוד כי "ראש הממשלה נתניהו לא מתרגש מניסיון מביש של כחול לבן לחלץ את עצמם מקריסתם בסקרים. בושה שכחול לבן מאיימים בבחירות בעיצומו של משבר הקורונה בגלל פייק סקר אחד. שלושה סקרים ב-24 השעות האחרונות מראים שהליכוד שומר על כוחו. בינתיים, כחול לבן מתרסקים בכל הסקרים".

מנגד, מכחול לבן נמסר כי ״המתקפה הישירה של נתניהו על כחול לבן בגין הדרישה החד משמעית לאשר את תקציב המדינה לשנת 2021 מבטאת פאניקה עמוקה ומדאיגה מאוד בנוגע ליכולת העמידה תחת לחץ הסקרים וכישלון הדוגמא האישית שלו ושל מקורביו בשמירה על בריאות הציבור.

"כחול לבן תמשיך לעמוד על אישור תקציב ל-2021. כל ניסיונות החבלה והפגיעה באזרחי ישראל יובילו לבחינה מחדש של מגוון אפשרויות פוליטיות מהן נמנענו עד כה״. קו המסרים של כחול לבן הדהד גם בציוץ של השר יזהר שי, שכתב הערב כי יש צורך ב"תקציב ל-2021, כדי להפסיק את העוול המתמשך לכלל אזרחי המדינה".

חבר הכנסת רם שפע מכחול לבן לעג לראש הממשלה בציוץ בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו, כנראה שבגלל שאין לך ארנק אתה לא מבין שתקציב זה עניין קריטי שהאזרחים זקוקים לו. יאללה, שחרר אותנו מציוצים מביכים ותנסה להיזכר שפעם, לפני שנים רבות, עוד היה אכפת לך מהציבור, לפחות קצת". יו"ר הקואליציה חבר הכנסת מיקי זוהר הגיב: "אחרי שהצביע בניגוד לעמדת הקואליציה בעניין חוק ההפגנות, כך בוחר להתבטא ח״כ רם שפע - יו״ר ועדת החינוך, כחבר בקואליציה שלנו עם כחול לבן. לא סתם אני חוזר ואומר שיש לפרק את אותה בהקדם וללכת לציבור שיכריע. זה מסוג הרגעים בהם אני מתבייש להיות היו״ר של הקואליציה המיותרת הזו". 

בחודש אוגוסט נמנע ברגע האחרון פירוק הממשלה באופן אוטומטי בשל אי חקיקת חוק תקציב. בפשרה שהציע ח"כ צבי האוזר נקבע כי חקיקת התקציב תדחה ב-100 ימים. אותה תקופה שבה ניתנה לממשלה ארכה לבניית תקציב תפוג בדצמבר. ביום שישי האחרון פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי בין כחול לבן לליכוד לא מתקיימים כלל מגעים להעברת תקציב.

כ"ץ: לא אתן למיליונים לרעוב בגלל משרד הבריאות

לבד מחילוקי הדעות בין כחול לבן לליכוד, מחלוקת נוספת - בין ראש הממשלה לשר האוצר קיבלה פומבי הערב. שר האוצר כ"ץ אמר בישיבה פנימית של משרדו כי "לא אתן למיליוני אנשים לשקוע לייאוש ולחרפת רעב בגלל החלטות לא נכונות של משרד הבריאות לסגור את המשק ללא אבחנה וללא שום הצדקה בריאותית".

הכתובת לחציו של כ"ץ אמנם הייתה פקידי משרד הבריאות, אך בלשכת ראש הממשלה נתניהו הגיבו לדבריו: "ראש הממשלה לא נכנע ללחצים מתוך הממשלה או מחוצה לה מצד אלה שמנסים לקושש קולות על חשבון בריאות הציבור. הכלכלה תהיה חזקה יותר רק כשהציבור יהיה בריא יותר".

הפופולריים