המשלחת לאבו דאבי | קושנר: "טראמפ ונתניהו ישוחחו על עסקת מכירת מטוסי ה-F35 לאיחוד האמירויות"

קושנר: "טראמפ ונתניהו ישוחחו על עסקת ה-F35"
המשלחת הישראלית נחתה באיחוד האמירויות • טיסת אל על נכנסה לראשונה למרחב האווירי של סעודיה • מזכיר הממשלה לפני ההמראה: חתימת ההסכם - בשבועות הקרובים בוושינגטון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נחיתת משלחת ישראלית באבו דאבי באיחוד האמירויות 31.08.20
צילום: צילום: רויטרס

היסטוריה באבו דאבי: משלחת ישראלית בראשות ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת נחתה היום (שני) באיחוד האמירויות, יחד עם משלחת אמריקנית בראשות היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן ויועצו של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר. הביקור ההיסטורי יימשך יומיים ויכלול פגישות עבודה של צוותים משותפים לקראת חתימה על הסכמים לשיתוף פעולה בתחומים אזרחיים וכלכליים בין ישראל לאיחוד האמירויות. מטוס אל על עבר לראשונה מעל שמי סעודיה בדרכו.

משדר מיוחד בכאן 11:

ראש המל"ל מאיר בן שבת נאם בערבית עם נחיתתו באבו דאבי: "הגענו לפה להפוך את החזון למציאות. אנחנו שותפים לתהליך השלום למען כל עמי האזור".

קושנר אמר במהלך הטיסה לעיתונאי המשלחת: "טראמפ ונתניהו ישוחחו על עסקת מכירת מטוסי ה-F35 לאיחוד האמירויות". קושנר אמר כי במהלך פגישתו עם רה"מ שמע ממנו כי "יש לו ביטחון מלא בנשיא טראמפ", שיעשה את הדבר הנכון כדי להגן על ישראל ועל היתרון האיכותי הצבאי שלה, אך הוסיף כי "חלק מהעסקה הזו עוסק גם בלקרב את הצדדים. אני מאמין שנתניהו רואה את ההזדמנויות משיתוף הפעולה הזה".

בתשובה לשאלת כאן חדשות, מתי יהיה מפגש רשמי בין נתניהו ליורש העצר מוחמד בן זיאד אמר קושנר: "יש לנו עוד עבודה לעשות, זו הסיבה שאנחנו עושים את הטיסה הזו, אני בטוח שנגיע לתוצאות ושיהיה לנו טקס נהדר לחגוג את ההישג הזה".

ההכנות באבו דאבי, היום. צילום: ליאור חייט, דובר משרד החוץ

קושנר הדגיש בדבריו את חשיבות המהלך הסעודי לאישור הטיסה הישראלית בשמיה, ואמר כי בסעודיה היו נדיבים בעצם אישור הטיסה, וכי זה "מראה מה אפשר במזרח התיכון". כשנשאל האם סעודיה וישראל יחממו גם הם את יחסיהן השיב בבדיחות: "כשישראלים מגיעים להישג הם תמיד שואלים מה הלאה, אבל אני אבקש יום אחד להירגע, להנות מההישג הזה".

מזכיר הממשלה צחי ברוורמן אמר הבוקר בריאיון לכאן 11: "החתימה על ההסכם עם האמירויות תתקיים בשבועות הקרובים בוושינגטון". יועצו המדיני של ראש הממשלה, ראובן עזר, אמר בריאיון לכאן 11: "היות שנתניהו כבר ביקר באזור בעבר, הן בצורה חשאית והן בצורה גלויה, לא אתפלא אם הוא יבקר באיחוד האמירויות בעתיד הלא רחוק".

ראש המשלחת מאיר בן שבת אמר לפני ההמראה: "היעד שלנו הוא להשיג תוכנית עבודה משותפת לקידום היחסים במגוון רחב מאוד של תחומים".

משדר מיוחד בכאן 11

הבכיר מאיחוד האמירויות שיקבל את פניה של המשלחת הישראלית בשדה התעופה באבו דאבי יהיה אנוואר גראגש - השר במשרד החוץ של איחוד האמירויות.

סוכנות ידיעות באיחוד האמירויות דיווחה היום על פצועים קל ובינוני בפיצוץ במסעדה באבו-דאבי. האירוע ככל הנראה נגרם כתוצאה מפיצוץ גז.

המשלחות יצאו לאבו דאבי בטיסה ישירה של אל על שטסה מעל סעודיה, דבר שיקצר מאוד את משך הטיסה. אורך הטיסה צפוי להיות כשלוש שעות.

כרטיס הטיסה והשלט בנתב"ג, הבוקר

לאחר השהות באמירויות, המשלחת האמריקנית תמשיך לבחריין ולעומאן - שתי מדינות נוספות שמקיימות מגעים עם ישראל לקראת אפשרות של התקדמות פורמלית ביחסים ביניהן.

ביקורה של המשלחת הוא חלק מהסכמי הנורמליזציה בין שתי המדינות והוא מהווה המשך להצהרה המשותפת לישראל, איחוד האמירויות וארה"ב. במהלך ביקור המשלחת באבו דאבי, יתקיימו סדרת פגישות עבודה בין הבכירים הישראלים למקביליהם מאיחוד האמירויות, כדי לקדם שיתופי פעולה ממוסדים בתחומי המסחר, הכלכלה, התיירות, הסייבר ועוד.

אתמול מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה משותפת עם קושנר ואובריאן. נתניהו אמר כי הסכם השלום עם איחוד האמירויות פותח דלת למסחר, תיירות והשקעות בין הכלכלות הכי מתקדמות של המזרח התיכון וכי "יבוא יום ולא עוד זמן רב שנשאל - איך יכול היה להיות אחרת?".

ראש הממשלה שב ואמר כי במשך זמן רב מדי לפלסטינים היה וטו על שלום עם העולם הערבי. "אם נצטרך לחכות לפלסטינים ניאלץ להמתין לנצח", כך לדבריו. ג'ארד קושנר ציין כי ההצעה שניתנה לפלסטינים במסגרת תוכנית טראמפ הייתה נדיבה והוסיף: "כשהם יהיו מוכנים לעשות שלום, תהיה להם את האפשרות לעשות זאת".

יועצו של טראמפ נפגש אתמול גם עם ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ועם שר החוץ גבי אשכנזי. קושנר אמר כי "נפעל יחד עם הממשל כדי למצוא את הדרכים לוודא שהעליונות הביטחונית נשמרת". שר הביטחון ציין בפגישה כי הוא בטוח ששותפות נוספות יהיו צד להסכמים מול ישראל בקרוב והוסיף כי "טוב יעשו הפלסטינים אם יפסיקו לעמוד בסירובם לשיח ויחזרו לשולחן המשא ומתן".

כל העדכונים מטיסת המשלחת לאבו דאבי:

הפופולריים