על אף שעוד אין הסכמות: המליאה החלה לדון בדחיית הגשת התקציב

מליאת הכנסת החלה לדון בדחיית אישור התקציב

הליכוד: כחול לבן משחקים; כחול לבן: אין היתכנות למו"מ • גנץ יישא הצהרה הערב ב-20:30 • בעיצומו של הנתק אתמול בין המפלגות, אמרו בכירים חרדים כי רה"מ כבר החליט שהוא אינו מעוניין בבחירות - ולכן אין צורך להעניק לו ויתורים במו"מ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו גנץ
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

משבר התקציב: על אף אי-ההסכמות בין הליכוד לכחול לבן, מליאת הכנסת החלה היום (שני) את הדיון על חוק הפשרה של חבר הכנסת צבי האוזר לדחיית מועד הגשת התקציב, ובכך למעשה למנוע בחירות. ברקע המתיחות הגוברת בין הצדדים, ראש הממשלה החליפי בני גנץ ימסור הצהרה הערב ב-20:30 בכנסת. 

בשעות האחרונות נרשמו קשיים במשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן. שני הצדדים דורשים לאשר בהחלטות ממשלה חלקים מהצעת הפשרה, ולפי שעה אין הסכמות בעניין. בכיר בליכוד: ״כחול לבן משחקים משחקים, בסוף עוד נגיע לבחירות״. בכחול לבן אמרו מנגד: הליכוד מנסה לשפר עמדות – אין שום היתכנות למשא ומתן.

בכיר בליכוד תקף בהודעה נוספת  את גנץ ואשכנזי וטען כי "כחול לבן בורחים מפשרת האוזר שהם עצמם הסכימו לה וגוררים את המדינה לבחירות בטענות שקריות והערמת קשיים של הרגע האחרון".

"על אף שראש הממשלה נתניהו כבר הודיע שהוא לא יתערב במינויי בכירים במערכת המשפט, כחול לבן מסרבים להקים ועדה פריטטית (שיוויונית) למינוי בכירים כפי שקבעה פשרת האוזר וכפי שהוסכם בהסכם הקואליציוני", תקף הבכיר. "כחול לבן גם מנסים להגדיר את התקציב כדו-שנתי למרות שבפשרת האוזר התקציב אינו מוגדר כך. הם דורשים את אישור תקנון הממשלה - דבר שגם הוא לא מופיע בפשרת האוזר עליה סוכם. בזמן שכחול לבן של גנץ הסכימה לפשרה, כחול לבן של גבי אשכנזי גוררת את המדינה לבחירות".

כחול לבן מסרו כי "לנתניהו נותרו שעות ספורות להוכיח את הבטחתו לאומה מאמש למנוע בחירות בישראל. נותרו לו שעות בודדות להראות אם יעמוד בהבטחתו לציבור לקיים ממשלת אחדות שתטפל בקורונה ובביטחון, או לשבור את הכלים לטובת שיקוליו האישיים והמשפטיים. כחול לבן הבהירה יותר מפעם אחת: כל הנושאים פתירים ובלבד שההסכמים ימולאו כפי שהובטחו וימנעו בחירות מיותרות לישראל. כל ניסיונות מחטף הרגע האחרון של הליכוד באשר למינוי פרקליט מדינה או יועץ משפטי לממשלה ייתקלו בחומה בצורה".

בעיצומו של הנתק אתמול בין כחול לבן לליכוד, בכירים במפלגות החרדיות ייעצו לאנשי כחול לבן שלא להעניק לראש הממשלה בנימין נתניהו ולליכוד ויתורים במשא ומתן, גם אם הדבר יוביל לפיצוץ בין הצדדים. אותם גורמים חרדים טענו אתמול כי נתניהו כבר החליט שהוא אינו מעוניין בבחירות, ורק משדר כלפי חוץ שיש אפשרות שהקואליציה תפורק.

בעקבות כך, החליטו בכחול לבן שלא לזוז מעמדתם ולא להסכים לוויתור נוסף בסוגיית המינויים הבכירים. כמו כן, הודעת המפלגות החרדיות אתמול בצוהריים, שבה הודיעו מצידן על קבלת פשרת ח"כ צבי האוזר, תואמה מראש רק עם כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ - ולא עם נתניהו והליכוד.

בד בבד, עתירה שהוגשה לבג"ץ מבקשת להורות לנתניהו וגנץ לקיים דיום דחוף לתיאום כל הנדרש לביצוע מינויים בכירים בשירות הציבורי, הדורשים את אישור הממשלה. את העתירה הגישו כ-70 עותרים, בהם ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון, הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ וכלת פרס ישראל, הפרופסור רות ארנון. עוד ביקשו בעתירה כי נתניהו יהיו מחוייב לפעול - עד להודעה אחרת - על פי טיווטת ניגוד העניינים שהגיש היועץ המשפטה לממשלה אביחי מנדלבליט לראש הממשלה. 

נתניהו הנחה את הפרקליטים שנפגשו עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, להעביר את המסר שהוא לא יתערב במינויי יועץ משפטי, פרקליט המדינה ומפכ״ל. ראש הממשלה אמר את הדברים כבר אתמול בהצהרה לתקשורת.

הבוקר, פחות מיממה לפני פיזור הכנסת, אישרה ועדת הכספים את הצעת הפשרה של האוזר לדחות את מועד הגשת התקציב, זאת כדי למנוע יציאה לבחירות. הוועדה קבעה כי מועד התקציב יידחה ב-120 ימים כדי שיינתן זמן לעבוד על חוק ההסדרים. כעת, על הכנסת להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית עד לחצות הלילה. 

לפי נוסח ההצעה שאישרה הוועדה, המועד האחרון להעברת התקציב יהיה 23 בדצמבר 2020. עוד סיכמה הוועדה בדיון על תוספת של 11 מיליארד שקלים לתקציב המדינה לשנת 2020, שיעמוד על 411 מיליארד שקלים.  

אמש אמר נתניהו בהצהרה מיוחדת כי החליט לקבל את הצעת הפשרה. לדבריו: "ההצעה מאפשרת הזרמת כסף מיידית לאזרחים ולכלכלה ומונעת את הצורך בבחירות. זה הזמן לאחדות ולא לבחירות וצריך להפסיק כבר את הממשלה בתוך הממשלה".

האזינו לריאיון עם השר אלקין בכאן רשת ב

השר זאב אלקין מהליכוד אמר הבוקר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "הוכחנו במשבר הזה שהיינו מוכנים להפוך כל אבן כדי למנוע בחירות. היינו הראשונים שהסכמנו לתמוך בחוק של האוזר עוד לפני כחול לבן, ואנחנו הראשונים שקיבלנו את הנוסח המחודש שלה וקידמנו אותה הלילה".

השר יזהר שי מכחול לבן: "נמשיך לשבת בממשלת האחדות. אנחנו צריכים לראות שאכן בליכוד מצביעים היום כפי שהצהיר אתמול ראש הממשלה בשידור חי, יש עדיין איזשהו ספק. מי שמאיים בבחירות לא מאיים על כחול לבן אלא על תשעה מיליון אזרחים במדינת ישראל".

הפופולריים