ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לדחיית הגשת התקציב

חוק דחיית הגשת התקציב אושר בוועדת הכספים
לפי הצעת החוק - אישור התקציב יידחה ב-120 ימים; המועד האחרון להצבעה על החוק ומניעת פיזור הכנסת - היום בחצות • רה"מ: זה הזמן לאחדות ולא לבחירות וצריך להפסיק כבר את הממשלה בתוך הממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הדיון בוועדת הכספים על דחיית אישור התקציב, 23.08.20
צילום: צילום מסך

פחות מיממה לפיזור הכנסת: ועדת הכספים אישרה לפנות בוקר (שני) את הצעת הפשרה של חבר הכנסת צבי האוזר לדחות את מועד הגשת התקציב, זאת כדי למנוע יציאה לבחירות. הוועדה קבעה כי מועד התקציב יידחה ב-120 ימים, זאת כדי שיינתן זמן לעבוד על חוק ההסדרים. כעת על הכנסת להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית עד לחצות הלילה, כדי למנוע את פיזור הכנסת. 

המועד האחרון להעברת התקציב יהיה 23 בדצמבר 2020. עוד סיכמה הוועדה בדיון על תוספת של 11 מיליארד שקלים לתקציב המדינה לשנת 2020, שיעמוד על 411 מיליארד שקלים.  

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה מיוחדת כי החליט לקבל את הצעת הפשרה. לדבריו: "ההצעה מאפשרת הזרמת כסף מיידית לאזרחים ולכלכלה ומונעת את הצורך בבחירות. זה הזמן לאחדות ולא לבחירות וצריך להפסיק כבר את הממשלה בתוך הממשלה".

נתניהו התייחס הערב גם למשבר הכלכלי בעקבות נגיף קורונה ואמר: "הצעדים שאנחנו נוקטים הביאו את ישראל למקום טוב ביחס לעולם. המיתון שלנו – חצי מזה של אירופה. האבטלה מהנמוכות בעולם. אנחנו עושים הרבה מאוד דברים נוספים כדי לשמור על החיים שלכם, על הבריאות שלכם, ועל הפרנסה שלכם. נתנו מענקים לעסקים ולעצמאים. הבאנו מענק לכל אזרח. התחלנו את הפתיחה של עולם התרבות, של השמיים. אני אביא עוד תוכניות".

על הסכם עם איחוד האמירויות הוסיף: "אנחנו בימים היסטוריים. הסכם השלום עם איחוד האמירויות פותח עידן חדש במזרח התיכון. אני דיברתי כבר לפני 20 שנה על השלום – שלום בסגנון הזה. השלום הזה יתרחב לעוד מדינות. ההתפתחויות החשובות האלה הן תוצאה ישירה של המדיניות שאני מוביל יותר משני עשורים. השלום עם האמירויות יביא לפריצת דרך בתחומים רבים שיקדמו את המשק ואת הכלכלה". 

על נושא המינויים אמר ראש הממשלה בתגובה לשאלת כאן חדשות: "אין לי שום כוונה למנות את מפכ"ל המשטרה או את פרקליט המדינה. אבל אני רוצה להבין כיצד ניסנקורן הולך למנות, לאחר שגילינו שערב מינויו לשר המשפטים היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט סגר לו תיק. אולי הוא יאשר את כל המינויים שמנדלבליט מעוניין בהם?", תהה והוסיף: "אם נפעל בהרמוניה בתנאים שהוסכמו – הממשלה הזאת תכלה את ימיה".

חבר הכנסת האוזר מסר בתגובה להודעתו של נתניהו: "שמחתי לשמוע שראש הממשלה אימץ את הצעת הפשרה שהנחתי. זה תנאי הכרחי, אך זה עדיין לא תנאי מספיק. אני מקווה שהכנסת תמשיך את מהלך החקיקה. רק כך נציל את ישראל מבחירות". בד בבד, במפלגות החרדיות הבהירו לליכוד שאם לא תושג הסכמה - הן יצביעו עם כחול לבן בעד ההצעה של האוזר, גם אם נציגי הליכוד יצביעו נגדה.

ניסנקורן: מסע מתוזמן של הסתה ושקרים

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר בתגובה לדברי ראש הממשלה: "נתניהו, התבלבלת. המסע המתוזמן של הסתה ושקרים לא ירתיע אותי. אני אמשיך לשמור על שלטון החוק ועל הדמוקרטיה הישראלית. אם מישהו שם צריך עוד תזכורת - אני עובד אצל אזרחי ישראל, לא עבור אף אחד אחר".

שר הכלכלה ויו״ר מפלגת העבודה עמיר פרץ תקף את נתניהו: "אדוני ראש הממשלה, תסביר לנו איך זה מסתדר שכשאתה מבקש להפסיק את ההתקפות עליך מתוך הממשלה, ובאותה נשימה מכפיש את שר המשפטים של מדינת ישראל בצורה בוטה ומכוערת בהאשמות חסרות בסיס, וחי עם זה בשלום? כדאי שתחיל על עצמך את שאתה מטיף לו".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הגיב להצהרה ותקף את ראש הממשלה: "אז עוד 100 יום בלי תקציב ואז בחירות? זו הפשרה שלהם? להמשיך את הכשלון המוחלט של נתניהו? בתי ספר שלא יפתחו כסדרם, עצמאים שלא יקבלו עזרה, אבטלה מטורפת שתמשך? מנותקים נמאסתם".

מכחול לבן נמסר: "קוראים לנתניהו לקיים את הבטחתו – למנוע בחירות, לקיים את ההסכם ולפעול למען בריאות אזרחי ישראל, פרנסתם וביטחונם. הגיע הזמן לומר לציבור את מה שנאמר גם בחדרי המשא ומתן, אמת יש אחת ולא משחקים בה – בלי שטיקים ובלי טריקים״.

בכיר בכחול לבן אמר לפני ההצהרה: "בליכוד מסרבים לאשר תקנון פריטטי לממשלה, מסרבים לאשר תקציב דו־שנתי כי מתעקשים להשאיר בו נקודות יציאה לבחירות ומתעקשים בעניין המינויים. הם לא מפנימים שזו ממשלה שוויונית".

הפופולריים