ההסכם עם האמירויות: לא רק כלכלה - גם ברית צבאית עם מדינות המפרץ על הפרק

על הפרק: ברית צבאית עם מדינות המפרץ

במסמך של משרד המודיעין על שיתופי הפעולה האפשריים במסגרת ההסכם בין ישראל לאמירויות נמצא תחום הביטחון בראש הרשימה • גורמים בעומאן: כרגע לא מצטרפים למהלך הנורמליזציה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוחמד בן זאיד יורש העצר האמירתי, נתניהו ודובאי
צילום: צילום: פלאש 90, אי-פי

בישראל מעוניינים להרחיב גם את שיתופי הפעולה הביטחוניים עם איחוד האמירויות. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. אחרי נחיתתו של ראש המוסד יוסי כהן היום בנסיכות, זהו אחד מהנושאים שעליו ידונו חברי המשלחת הישראלית בניסיון לגבש מזכר הבנות בין המדינות.

במסמך של משרד המודיעין, שממפה את שיתופי הפעולה האפשריים בין ישראל לאיחוד האמירויות, מופיע תחום הביטחון בראש הרשימה. במסמך נכתב כי הסכם הנורמליזציה מאפשר לקדם ברית צבאית בין מדינות המפרץ, וכן להגביר שיתופי פעולה באבטחת הים האדום. במקביל, חברות נשק ישראליות שואפות להגביר את הייצוא הביטחוני למדינות המפרץ, עם הפיכת הקשרים לגלויים ורשמיים.

בתוך כך, גורמים בעומאן אמרו בשיחות סגורות כי לא יצטרפו כרגע למהלך הנורמליזציה עם ישראל בשל חשש מדעת הקהל שם. בנוסף, שליט עומאן הנוכחי, הייטם בן טארק, נמצא פחות משנה בתפקיד, ולכן ההערכה היא שלא יוכל לבצע מהלך דרמטי בשלב זה. היום שוחח שר החוץ גבי אשכנזי עם מקבילו מעומאן, יוסף בין עלאווי, על ההתפתחויות האזוריות. השניים סיכמו לנסות ולקדם את הקשרים.

הפופולריים