הסכם הנורמליזציה: טורקיה מאיימת בניתוק היחסים עם איחוד האמירויות

טורקיה מאיימת: ננתק יחסים עם איחוד האמירויות

אחרי ההכרזה אמש של רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ, מפגינים בהר הבית ובשכם שורפים את תמונת השליט בן זאיד: "בוגד" • ראש המוסד יוסי כהן צפוי לטוס לאבו-דאבי כדי לקדם את מפת הדרכים להסכם • בחריין ועומאן, המסומנות כבאות בתור לכינון קשרים עם ישראל, בירכו על ההסכם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בהר הבית מניפים את תמונת שליט איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד עם הכיתוב "בוגד", 14.08.2020
צילום: צילום: רויטרס

הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות | נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר היום (שישי) כי ארצו שוקלת את סגירת השגרירות במדינה המפרצית, החזרת השגריר והשהיית הקשרים הדיפלומטיים איתה בעקבות ההסכם עם ישראל. "לא ניתן להפר את זכויותיהם של הפלסטינים", אמר.

אחרי תפילות יום השישי, מפגינים בשכם, בעיר יטא ובהר הבית נגד ההסכם עם איחוד האמירויות שורפים דגלים, מציתים את תמונת השליט מוחמד בן זאיד ומכנים אותו "בוגד". שוטרים בהר הבית מחרימים את השלטים.

אחרי ההכרזה על ההסכם אמש, נודע כי ראש המוסד יוסי כהן צפוי לצאת לאיחוד האמירויות כדי לקדם את מפת הדרכים לעימה. כהן שימש איש קשר לאמירויות בשנים האחרונות ולכאן חדשות נודע כי גם לפני כחודש וחצי, בעת תחילת המגעים האינטנסיביים בנושא, ביקר שם ראש המוסד.

ראש הממשלה נתניהו הודה הבוקר לשגריר ארצות הברית בישראל, רון דרמר, על פעילותו להבאת ההסכם עם איחוד האמירויות. בחשבון הטוויטר שלו הוא הודה גם לנשיא מצרים א-סיסי, ולממשלות עומאן ובחריין "על תמיכתם בהסכם השלום ההיסטורי שמרחיב את מעגל השלום ויטיב עם האזור כולו". האיחוד האירופי בירך: "החדשות על ישראל ואיחוד האמירויות מבורכים וטובים עבור היציבות האזורית".

♦ ביד אחת נתניהו חותם על הסכם שלום היסטורי, וביד השנייה מקים מדינה פלסטינית

שתי המדינות שישראל וארצות הברית מסמנות כבאות בתור לכינון קשרים עם ירושלים - בחריין ועומאן - בירכו על המהלך באופן רשמי. בהודעה שפרסמה הממלכה בעומאן כונה ההסכם "ההיסטורי". "עומאן תומכת בהחלטת איחוד האמירויות לנרמל את יחסיה עם ישראל", נכתב. לדבריה, היא מקווה שהמהלך יוביל להסכם "מקיף, צודק ובר-קיימא ולשגשוג בכל המזרח התיכון".

גורם המעורה במגעים בין ישראל למדינות המפרץ אמר לכאן חדשות כי "ייתכן שכבר בשבועות או בחודשים הקרובים" צפוייה התקדמות ביחסים עם בחריין. בנוסף, יועצו של מלך בחריין, הרב מארק שנייר, העריך בשיחה עם כאן חדשות כי "עד סוף שנת 2020 יהיו עוד מדינה או שתיים שיחתמו על הסכמים על ישראל". לדבריו, "ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות יוביל לאפקט דומינו". שנייר הוסיף שלקורונה הייתה השפעה על המדינות הללו, שחיפשו שיתוף פעולה במאבק בנגיף. 

נשיא הקהילה היהודית באמירויות: "כולם כאן שמחים שזה קרה"

נשיא הקהילה היהודית באיחוד האמירויות, סולי וולף, אמר בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "באיחוד אמיריות הבינו שלישראל יש היום כוח בעולם מבחינה טכנולוגית, ביטחונית, רפואית. כאן יש את הכסף ובארץ יש את הידע. למוחמד בן זייאד היה את האומץ להיות ראשון ואני מאמין שלא רק עומאן ובחריין יצטרפו - אלא גם סעודיה".

לדבריו, "כולם כאן שמחים שקרה כזה דבר היסטורי ואנחנו יכולים איכשהו לצאת מהמחבוא שהיינו בו כל השנים. הקהילה מונה בערך 150 אנשים". וולף קרא לישראל להגיע למדינה: "יש פה כל מה שצריך, זה כמו לאס וגאס. יש פה בתי מלון חמישה כוכבים, מסעדות הכי טובות בעולם, לונה פארקים. עם ישראל - וולקאם. זו אחת המדינות הכי בטוחות בעולם".

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, אמר במשדר כי רבים מהמתנחלים תומכים בהסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות "בעיקר שהם לא נדרשים לעזוב את ביתם". לדבריו, "התוכנית נועדה לשרת את האינטרס של ישראל ושל הפלסטינים. האנשים שנגד ההסכם הם גם כך נגד תוכנית טראמפ. המחיר של ההקפאה הוא מחיר ראוי. נתניהו הרוויח מבחינה פוליטית מההסכם".

הפופולריים