גנץ צעק בקבינט הקורונה: "אתם לא מכבדים הסכמים"; נתניהו: "צריך להגביר את הווליום"

גנץ צעק בקבינט קורונה: אתם לא מכבדים הסכמים

בעימות בין השרים אמר גנץ לשר האוצר כ"ץ: תסביר לי איך הנחית את משרדך לעבוד על תקציב חד-שנתי • הקבינט אישר את המשך מגבלות ההתקהלות הקיימות • ועדת השרים לאיכוני השב"כ המליצה להאריך את האיכונים בעוד שלושה שבועות • הביטוח הלאומי: 90% מהמענקים הועברו לאזרחים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ ובנימין נתניהו בישיבת קבינט הקורונה
צילום: צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

קבינט הקורונה התכנס היום (ראשון) כדי לעסוק בצעדים נוספים להורדת התחלואה בישראל. בדיון התפתח עימות בין השרים סביב תוכנית הסיוע הכלכלית ותקציב המדינה.

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר לשר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ: "תאשר להביא מיד לאישור הממשלה את תוכנית הסיוע לציבורים נזקקים ולהאצת תשתיות". גנץ בתגובה צעק: "אתם לא מכבדים הסכמים. סיכמנו כאן על מתווה הערים האדומות בעקבות ההערה של השר דרעי, וזה לא קשור לעניין הפוליטי. אם אתה רוצה לדבר על הפרת סיכומים, תסביר לי איך הנחית את משרד האוצר לעבוד על תקציב חד-שנתי במשך חודשיים בניגוד לסיכום". בתגובה לדברי גנץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לסובבים אותו: "נראה לי שצריך להגביר את הווליום".

שר הכלכלה עמיר פרץ הצטרף לגנץ, ודרש במהלך הדיון לאשר סיוע נוסף לעסקים בערים אדומות. כ"ץ ענה כי לפני שפרץ מעלה דרישות בנושאים שונים, שידאג לקיים קודם את הסיכומים בקואליציה ולאפשר את הבאת תוכנית ה-8.5 מיליארד לאישור הממשלה. פרץ הוסיף: "החלוקה שבה אתם מחלקים ואנחנו רק מגבילים צריכה להיפסק. אנחנו שותפים מלאים לחלוקה ולא רק להגבלות. אני מציע שתעמדו בהסכמים הקואליציוניים, תאשרו תקציב דו-שנתי שייתן ודאות כלכלית, ציבורית ופוליטית במקום לעשות פוליטיקה".

שרי הקבינט אישרו את המשך הגבלות ההתקהלות הקיימות, בהן: איסור התקהלות של 20 אנשים בשטח פתוח ועשרה בשטח סגור, תפילה במתחם סגור עד עשרה אנשים, שירות משלוחים יחויב להניח את המשלוח בפתח הבית, איסור גורף על הפעלה של בר, דיסקוטק ומועדון, פארקי מים ושעשועים, ואולמות אירועים.

כמו כן, בהתאם למתווה של ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו, יחלו לפעול בערים האדומות חמ"לים שאמורים לסייע בהורדת התחלואה ולמנוע הטלת סגר. החמ"ל יהיה אחראי לבדיקות, חקירות אפידמיולוגיות ובידודים.

הביטוח הלאומי: 90% מהמענקים הועברו לאזרחים

הביטוח הלאומי עדכן היום כי 90% ממענקי הקורונה הועברו לאזרחים. בשבוע האחרון הועברו לחשבונות הבנקים כמעט שישה מיליארד שקל - מענקים עבור ילדים ולאזרחים בגירים. מחר ייעשו עוד 2.5 מיליון הפקדות לאזרחים, שלפי הודעת הביטוח הלאומי יראו את המענקים בחשבונותיהם מחר.

במקביל, ועדת השרים לאיכוני השב"כ ולצמצום התפשטות נגיף קורונה המליצה היום להאריך את האיכונים בעוד שלושה שבועות. תוקף האישור לעשות איכונים צפוי לפקוע בעוד יומיים, ואם תאשר הממשלה את ההארכה, צפויה ועדת החוץ והביטחון לדון בנושא. בשבוע שעבר אמר יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, צבי האוזר, לכאן חדשות כי אם משרד הבריאות לא יסכים לקצר את תקופת הבידוד ביומיים ל-12 יום, הוא ישקול שלא לאפשר את המשך השימוש באיכונים.

בשבוע שעבר אישר הקבינט לקדם את מתווה פתיחת השמיים בנמל התעופה בן גוריון החל מב-16 החודש. בנוסף, הקבינט אישר את הסמכת שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב, שר הבריאות יולי אלדשטיין ושר החוץ גבי אשכנזי, לטפל בקידום המתווה.

על פי המתווה משרד הבריאות יאפשר טיסה אל כעשר מדינות ללא חובת בידוד הדדית: גיאורגיה, יוון (איים בלבד), אוסטריה, לטביה, פינלנד, ירדן, גרמניה, דנמרק וליטא. במשרד פועלים להסכמים מיוחדים שיאפשרו הכנסת ישראלים אליהן בזמן הקרוב.

בנוסף אישר קבינט הקורונה בשבוע שעבר לבטל את הסגר בסופי השבוע. נוסף על כך, הוחלט שלא להטיל סגר כללי בהתאם להמלצת ממונה הקורונה, הפרופסור רוני גמזו. יחד עם זאת, יוטלו הגבלות משמעותיות על הערים "האדומות" שבהן יש נתוני תחלואה גבוהים במיוחד.

אתמול אובחנו 763 נדבקים חדשים. מספר החולים שמצבם מוגדר קשה עלה ל-394, מהם 118 מונשמים. מספר החולים הפעילים עלה ל-24,433.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין ומיכאל שמש

הפופולריים