פרסום ראשון: ישראל במגעים מתקדמים להעברת ציוד ספציפי ללבנון

ישראל במגעים מתקדמים להעברת ציוד ללבנון

בשעות האחרונות פועלים גורמים רשמיים בישראל להעברת ציוד שבלבנון זקוקים לו, בעקבות שיחות שנערכו עם גורמי או"ם • על הציוד שיועבר מתכוונים להשאיר סממנים בעברית, כדי שלבנון תדע את מקור הסיוע • לאור פניית כמה מדינות: ישראל בוחנת קליטת פצועים בעלי אזרחות זרה מלבנון לבתי חולים בארץ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אזור נמל ביירות לאחר הפיצוץ
צילום: צילום: אי-פי

פרסום ראשון: ישראל במגעים מתקדמים להעברת ציוד ספציפי ללבנון - בתיווך האו"ם. בשעות האחרונות פועלים גורמים רשמיים בישראל בנושא, בעקבות שיחות שנערכו עם גורמי או"ם. היום (רביעי) פורסם ב"חדשות הערב" כי ישראל העבירה לנציגי צרפת וקפריסין הצעות נוספות להעברת ציוד רפואי וסיוע ללבנון. 

על הציוד שיישלח מתכוונים בישראל להשאיר סממנים בעברית, כדי שבלבנון ידעו שמדובר בסיוע כחול לבן. מוקדם יותר סיפר גורם בכוח האו"ם לדרום לבנון, יוניפי"ל, לכאן חדשות כי הצעת הסיוע של ישראל ללבנון שהוגשה אמש התקבלה על ידי הממשלה, אולם זו טרם הגיבה לה באופן רשמי.

בד בבד, לאור פנייתן של כמה מדינות, ישראל בוחנת את האפשרות לקלוט פצועים בעלי אזרחות זרה מלבנון לבתי חולים בארץ, והנושא נמצא בדיונים. עדיין לא ברור אם גם פצועים לבנונים יועברו לקבלת טיפול בישראל. פניית המדינות הגיעה ברקע הודעתו של שר הבריאות הלבנוני חמד חסן, שציין כי ארבעה בתי חולים בביירות ניזוקו מהפיצוץ, מה שמקשה על טיפול בכלל הפצועים, שחלקם טרם קיבל טיפול.

מימדי ההרס שגרם הפיצוץ העז אתמול בנמל ביירות ממשיכים להתגלות, יחד עם פרטי מידע חדשים על נסיבות האירוע. עד כה דווח כי מניין המתים בפיצוץ הינו יותר מ-135 ומספר הפצועים גבוה מ-4,000.  עשרות נעדרים טרם אותרו מאז אמש.

בזמן שנסיבות הפיצוץ עוד נבדקות, יועץ התקשורת לנשיא לבנון, רפיק שלאלא, הודיע כי היום תחל את פעולתה ועדת חקירה לחקר הפיצוץ. שלאלא ייחס את הפיצוץ לאמוניום חנקתי שאוחסן במשך שש שנים במחסן בנמל בעקבות סכסוך משפטי.

 נמל ביירות לאחר הפיצוץ, (צילום: אי-פי). 

בד בבד, במערכת הביטחון עוקבים אחר הנעשה בצד הלבנוני של הגבול בעקבות הפיצוץ בביירות, ומעריכים שבטווח הקצר חיזבאללה יהיה עסוק בזירה הפנימית בעקבות האסון, אולם בטווח הארוך איראן תנסה לנצל את האסון כדי להעמיק את אחיזתה בלבנון. הפיצוץ הגדול בנמל ביירות תפס את מערכת הביטחון בעיצומה של תקופת כוננות ודריכות שהחלה עם הפגיעה המיוחסת לישראל בפעיל חיזבאללה בסוריה לפני שבועיים. 

הפופולריים