בכירים במפלגות החרדיות מאיימים: אם נידרדר לבחירות לא נתמוך בנתניהו ולא נחתום עם הבלוק

"אם נידרדר לבחירות לא נתמוך בנתניהו"

הבכירים במסר חסר תקדים בחריפותו על רקע סירוב רה"מ לאישור תקציב דו שנתי בהתאם להסכם הקואליציוני • אם תקציב חד שנתי יביא בחירות לא נתמוך בו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המאבק על תקציב המדינה: בכירים בשתי המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, אומרים כי יבהירו לנתניהו שהליכה לבחירות בעקבות אי הסכמה על מתווה התקציב, תגרור סירוב מצדם ללתמוך בו במהלך מערכת הבחירות. מסר כזה מאיים למעשה לסיים את הברית ארוכת השנים בין המפלגות החרדיות לבין נתניהו.

הבכירים מציינים כי יעבירו מסר שמשמעותו איום על סיום הברית ארוכת השנים בין המפלגות החרדיות לבין נתניהו והוא כולל בין השאר סירוב לחתום על מכתבי תמיכה או הצהרות מחויבות לבלוק הימין, ואי התחייבות להמליץ על נתניהו בפני הנשיא ביום שלאחר הבחירות, בניגוד למערכות הבחירות האחרונות. האיום שיניחו החרדים לפתחו של נתניהו הוא מימוש ההתחייבות שלהם לבני גנץ ולכחול לבן להיות ערבים לקיום ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן ולעשות הכול כדי למנוע בחירות.

חבר הכנסת אורי מקלב מיהדות התורה אמר הבוקר בריאיון לקלמן ליבסקינגד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי מפלגתו לא תתמוך בתקציב שיביא לבחירות. "אם תקציב חד שנתי יביא בחירות לא נתמוך בו. מדינת ישראל צריכה תקציב כעת, אם יביאו חוק לדחיית מועד הגשת התקציב לא נתמוך בו", אמר מקלב.

יושב ראש כחול לבן בני גנץ דבק בדרישתו להעביר תקציב דו שנתי. בישיבת הסיעה אתמול בכנסת הבהיר גנץ לחברי כחול לבן כי לא ישנה את עמדתו, "גם אם נשלם מחירים", כלשונו. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אתמול כי ראשי יהדות התורה, השר יעקב ליצמן וחבר הכנסת משה גפני, נפגשו - כל אחד בנפרד - עם גנץ בניסיון לשכנע אותו להתפשר בסוגייה. גנץ הבהיר לשניהם כי הוא עומד על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים את ההסכם הקואליציוני, והפגישות התקיימו ללא הסכמות.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, דחה הבוקר את האפשרות שהסיעות החרדיות לא ייתמכו בנתניהו בעתיד אם תתפזר הכנסת בשל אי העברת התקציב. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר זוהר: "אין לי ספק שגוש הימין יישמר. אני לא חושב שיש היתכנות לשיתוף פעולה שלהם עם גורמי שמאל. הם לא יצליחו לנהל קואליציה אחרת מזו שנתניהו והליכוד מובילים".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

השר מיכאל ביטון מכחול לבן אמר בתוכנית כי מי שרוצה תקציב לשלושה חודשים מאיץ את תהליך הבחירות, מערער את הקואליציה ומפר הסכם מפורש. "הוא בעצם אומר: אני לא פה כדי לקיים שום הסכם שלי", אמר ביטון.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

השר איציק שמולי מהעבודה אמר בתוכנית כי בעניין התקציב הליכוד החליט החלטה לא עניינית לנסות ולייצר נתיב בריחה לבחירות בחודש מארס. "על הדבר הזה מנסים להלביש טיעונים כלכליים. זה המשבר הכלכלי-חברתי הכי חמור שהיה פה. במקום להתעסק באיומים – צריך פתרונות", אמר שמולי.

הפופולריים