הכנסת הפילה את הצעת יש עתיד לשינוי חוק הלאום

הכנסת הפילה את ההצעה לשינוי חוק הלאום

53 הצביעו נגד התיקון מול 21 שהצביעו בעדו, גנץ נעדר מהמליאה • השר דוד אמסלם תקף את ההפגנות נגד רה"מ במליאה: "אתם מפיצים את המגפה בעם ישראל עם כל ההתקהלויות האלו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת מצביעה על פיזור הכנסת ה-22 בקריאה ראשונה, 11.12.19
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מליאת הכנסת הצביעה היום (רביעי) נגד ההצעה שהעלתה יש עתיד לתיקון חוק הלאום. 53 הצביעו נגד החוק מול 21 שהצביעו בעד. יו"ר יש עתיד, חבר הכנסת יאיר לפיד, כתב לפני הדיון: "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, היא גם מדינה דמוקרטית שרואה בערך השיוויון עקרון יסוד קדוש".

לפיד צייץ בתגובה להצבעה: "הבריחה של גנץ ואשכנזי מהכנסת כדי לא להצביע על חוק הלאום היא כבר לא מרגיזה - היא עצובה". יו"ר כחול לבן בני גנץ נעדר מההצבעה.

בכחול לבן הגיבו: "אנחנו מתנגדים להצעת החוק שהועלתה היום במליאה. בדיוק כמונו, גם חברי יש עתיד טענו עד השבוע שהדרך הנכונה לתקן את הבעיות העולות מחוק הלאום היא באמצעות חוק יסוד נפרד שיבטיח את עיקרון השוויון. שר המשפטים ניסנקורן שוקד על הנושא מזה מספר שבועות ויחד עם משפטנים בכירים וחברי כנסת נוספים מהסיעה מגבש פתרון לנושא חשוב זה״.

יוזמת הצעת החוק, חברת הכנסת רד׳יר כאמל מריח, אמרה במליאה: "ההתבטאות הפוליטית הראשונה של גנץ, עוד לפני שהקים את כחול לבן, הייתה לתקן את חוק הלאום. כשביקשתי לאחרונה להיפגש איתו ועם אשכנזי, לקראת העלאת הצעת החוק להצבעה, הם סירבו".

השר דוד אמסלם שעלה להשיב להצעת החוק, העדיף להתמקד בהפגנות נגד ראש הממשלה: "אנחנו מגנים כל סוג של אלימות. אני שומע את שר המשפטים מדבר על הסתה נגד מפגינים ונגד בתי המשפט. אתם מסיתים נגד ראש הממשלה על בסיס יומיומי כבר ארבע שנים. אתם והפרקליטות, החברים של ניסנקורן, אתם האנשים הכי לא דמוקרטיים. אתם מפיצים את המגפה בעם ישראל עם כל ההתקהלויות האלו".

הרשימה המשותפת הודיעה כי תימנע מהצבעה על שינוי החוק, בהודעת המפלגה נכתב: "לחוק הלאום אין מקום בספר חוקים של חברה שמתיימרת להיות דמוקרטית, בה כל האזרחים שווים. קיומו של החוק הוא עדות ברורה לגזענות מבנית של מדינת ישראל כלפי הציבור הערבי והפלסטיני בישראל".

הפופולריים