גל המחאות | עימותים נרשמו בין שוטרים ומפגינים בירושלים, 34 נעצרו או עוכבו

גל המחאות | 34 מפגינים בירושלים נעצרו ועוכבו
חלק מהעצורים חשודים בתקיפת שוטרים • אלמונים ריססו על מכונית התזה של המשטרה: "ביבי לכלא" • המחאה התקיימה על רקע המשבר הכלכלי ו"חוק הקורונה הגדול" שעליו תצביע הכנסת מחר בקריאה שנייה ושלישית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בלסינג
צילום: בלסינג

נמשכות המחאות נגד "חוק הקורונה הגדול" שעליו תצביע הכנסת היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית. אלפים צעדו אמש למשכן הכנסת בירושלים באישור המשטרה, ולאחר מכן חזרו להפגין מול מעון ראש הממשלה. במקום התפתחו עימותים בין מפגינים ושוטרים, 34 מהם נעצרו ועוכבו - חלקם בחשד להפרת סדר וחלקם בחשד לתקיפת שוטרים.

בתחילת הערב הפגינו שתי קבוצות מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו - אחת בעד ואחת נגד. אלמונים ריססו על מכונית התזה של המשטרה: "ביבי לכלא". מהמשטרה נמסר כי "חלק מהמפגינים קראו לשוטרים 'נאצים', תוך שחלקם מפרים את הסדר הציבורי, מפעילים אמצעי כריזה, מהווים הפרעה תוך הקמת רעש לתושבי האזור, ומסרבים לפנות את ציר התנועה לאחר מספר בקשות".

מכונית ההתזה שהושחתה

מסעדנים ושפים הפגינו גם הם בכיכר פריז בירושלים, תוך חלוקת מזון בחינם. בין השפים גם שמות מוכרים כמו השפים חיים כהן, אהרוני, קרן קדוש, תומר טל  ורן אפרת. קרן, שפית בקפה "קדוש", שבמרכז העיר אמרה: "המדינה הזו לא מנוהלת. מישהו קם בבוקר בלי לבדוק את הפרטים או את ההשלכות וקיבל החלטה. החלטנו הבוקר שכן פותחים את המסעדות בניגוד להוראות. לפחות במסעדה אנחנו מקפידים על חיטוי וריחוק חברתי". מוקדם יותר, בחיפה הפגינו עשרות עצמאים ושכירים מהמגזר הערבי נגד השיתוק הכלכלי שנגרם ממשבר קורונה. אחד מהמוחים אמר לכאן חדשות: "מתייחסים אלינו כמו בגן ילדים".

כוחות משטרה, מג"ב ויס"מ נפרסו מאזור גן העצמאות ועד למעון ראש הממשלה. נוסף לכך, מחסומים הוצבו כדי להרחיק מפגינים מהכניסה לרחוב בלפור. בד בבד, 61 תושבי השכונות רחביה וטלביה, שסמוכות למעון ראש הממשלה בירושלים, עתרו לבג"ץ בבקשה להורות למשטרה לצמצם או להעתיק את פעולות המחאה. בעתירה נכתב כי המחאה יצאה משליטה ופוגעת בזכויותיהם כמו בחופש התנועה. 

המשטרה קראה למארגנים ולמפגינים להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, לעטות מסיכות ולשמור על ריחוק חברתי בצורה שלא תסכן את בריאותם של יתר המשתתפים והשוטרים. "ככל שנידרש, נפעל נגד מפרי סדר שלא ישמעו להנחיות המשטרה ויסכנו את בריאות ושלום הציבור", מסרה.

מוקדם יותר הפגינו 150 איש ב"מחאת התיירנים" בצפת. בעלי גלריות, מדריכי תיירים ובעלי חדרי אירוח ואטרקציות חסמו את התנועה בצומת הגליל וקראו לראש הממשלה ולשר התיירות לסייע לענף שנמצא בקריסה. לדבריהם, "המשמעות קשה עוד יותר בערים כמו צפת המבוססים על תיירות חוץ כאשר בעלי הגלריות מדווחים על למעלה מארבעה חודשים ללא עסקאות וקריסה כלכלית מוחלטת".

הפופולריים